Erken kazanılan dil yetenekleri, çocukların öfke kontrolünü öğrenmelerine yardımcı oluyor!

Yeni yapılan bir araştırmaya göre çocukken kelimeleri kullanma yeteneği, bir çocuğun ilerideki yaşamında öfkesini kontrol etmesine yardımcı olmaktadır. İki yaşında dil becerilerini edinmiş bir çocuk, 4 yaşında, henüz dil yeteneği kazanamamış bir çocuğa göre rahatsız edici durumlarla karşılaştığı zaman öfkesini daha iyi kontrol etmektedir.

Erken kazanılan dil yetenekleri, çocukların öfke kontrolünü öğrenmelerine yardımcı oluyor!

Dil yeteneği gelişmiş bir çocuk, rahatsız edici bir durum karşısında ebeveynlerinden destek isteyebilmektedir. Duygularını kullanmak yerine kelimelerden yararlanabilir.


Araştırmada 120 çocuk 18 aylıktan 4 yaşına kadar olan süre içinde gözlenmiştir. Çocuklar periyodik olarak dil kabiliyetlerini ölçen testlere sokulmuştur ve rahatsız edici durumlarla nasıl başa çıktıkları gözlenmiştir.

 

Örneğin bir deneyde, çocuklara hediye verilmiş ve açmadan önce annelerinin işini bitirmesini beklemeleri söylenmiştir. Konuşma kabiliyeti gelişmiş çocuklar bu süreyi konuşarak geçirmiş ve öfkeye kapılmamıştır. Çünkü duygularını ifade etmenin yolunu bilmektedirler.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön