Çocukların beslenmesi ve ilk 1000 günün önemi! (Bölüm-2)

İlk 1000 gündeki fiziksel ve zihinsel gelişimimiz, bir ömür boyu sürecek potansiyelimizi belirliyor. Ve bu sayaç doğumda değil, ana karnına düşer düşmez başlıyor.

Çocukların beslenmesi ve ilk 1000 günün önemi! (Bölüm-2)

Unuttuğumuz su:

Bedendeki toksinleri temizleyen suyu, susama noktasına gelmeden tüketmek gerekiyor. İdeal olan beyaz ya da açık sarı renkteki idrara sahip olmak için, gereken günlük tüketim 2-3 litre. Bebeğinizin idrarı koyu sarı renkse, içtiği su yetmiyordur.

 

Bebekler söz konusu olduğunda, önemli olan bir diğer nokta da suyun niteliği. Bir yaşına kadar böbrek fonksiyonları yetersiz olan bebeğe içirilecek suyun düşük mineralli olması tercih edilir.


İçtiği süte ya da meyve suyuna su katmak, çocuğun su içme alışkanlığı edinmesini engellediğinden önerilmez.


Yemekten yarım saat önce su vermek, Türk annesinin yokluğundan her daim şikayetçi olduğu iştahı tıkayabilir. Ancak yemekten sırasında ya da sonrasında içilen 1 bardak suyun yediğimiz danayı, enginarı eriten mide asidini bastırmasından çekinmek yersizdir.


Su içmesini sağlamak için bebeğinize sık sık su teklif edin, biraz daha büyük çocuklar için suya kendilerinin erişebileceği bir düzen sağlayın ve siz de tüketerek rol model olun.


Görmezden geldiğimiz obezite...
Anneler çocuklarına yedirmeye o kadar programlanıyorlar ki, çoğu zaman çocuklarına şişman teşhisini koymakta geç kalıyorlar.


Kilo sınırını aşmış bir çocuğa yemek yeme demek yeterli olmayacaktır. Evdekilerin de yemeklerine dikkat etmesi gerekir. Çocuğunuz tombullaşıyorsa mutfak düzeniniz değişmeli.

Çocuğunuzun kilosu normal mi sorusunun cevabı yaşa değil boya göre takip edilir. 2 yaşından sonra çocukların boyu ayakta ölçülmeli. Yatarak ölçümlerde 1,5 cm’lik sapma olması muhtemeldir ve sonuç yanıltıcı olabilir.

 

Haber: Müge Öztürk

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Koruyucu psikolojik yaklaşım
  Koruyucu psikolojik yaklaşım

  Süresi : 29:24 İzlenme : 0

 • Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten kolay: Çocukluk çağı travması
  Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten...

  Süresi : 41:21 İzlenme : 0

 • Travmaya duyarlı okul
  Travmaya duyarlı okul

  Süresi : 08:03 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön