Çocukların beslenmesi ve ilk 1000 günün önemi! (Bölüm-2)

İlk 1000 gündeki fiziksel ve zihinsel gelişimimiz, bir ömür boyu sürecek potansiyelimizi belirliyor. Ve bu sayaç doğumda değil, ana karnına düşer düşmez başlıyor.

Çocukların beslenmesi ve ilk 1000 günün önemi! (Bölüm-2)

Unuttuğumuz su:

Bedendeki toksinleri temizleyen suyu, susama noktasına gelmeden tüketmek gerekiyor. İdeal olan beyaz ya da açık sarı renkteki idrara sahip olmak için, gereken günlük tüketim 2-3 litre. Bebeğinizin idrarı koyu sarı renkse, içtiği su yetmiyordur.

 

Bebekler söz konusu olduğunda, önemli olan bir diğer nokta da suyun niteliği. Bir yaşına kadar böbrek fonksiyonları yetersiz olan bebeğe içirilecek suyun düşük mineralli olması tercih edilir.


İçtiği süte ya da meyve suyuna su katmak, çocuğun su içme alışkanlığı edinmesini engellediğinden önerilmez.


Yemekten yarım saat önce su vermek, Türk annesinin yokluğundan her daim şikayetçi olduğu iştahı tıkayabilir. Ancak yemekten sırasında ya da sonrasında içilen 1 bardak suyun yediğimiz danayı, enginarı eriten mide asidini bastırmasından çekinmek yersizdir.


Su içmesini sağlamak için bebeğinize sık sık su teklif edin, biraz daha büyük çocuklar için suya kendilerinin erişebileceği bir düzen sağlayın ve siz de tüketerek rol model olun.


Görmezden geldiğimiz obezite...
Anneler çocuklarına yedirmeye o kadar programlanıyorlar ki, çoğu zaman çocuklarına şişman teşhisini koymakta geç kalıyorlar.


Kilo sınırını aşmış bir çocuğa yemek yeme demek yeterli olmayacaktır. Evdekilerin de yemeklerine dikkat etmesi gerekir. Çocuğunuz tombullaşıyorsa mutfak düzeniniz değişmeli.

Çocuğunuzun kilosu normal mi sorusunun cevabı yaşa değil boya göre takip edilir. 2 yaşından sonra çocukların boyu ayakta ölçülmeli. Yatarak ölçümlerde 1,5 cm’lik sapma olması muhtemeldir ve sonuç yanıltıcı olabilir.

 

Haber: Müge Öztürk

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön