Çocuğunuza kendine güvenerek dirençli olmayı öğretmenin 7 yolu!

Çocuğunuzun cesur bir ruha ve özgüvenli bir karaktere ulaşabilmesi için yapmanız gereken şeyler var.

Çocuğunuzun kendine güvenmesini sağlamak için...

Her çocuğun büyüme ve kişilik gelişim sürecinde, olumlu yönde değişip cesur bir ruha ve özgüvenli bir karaktere ulaşabilmesi için cesaretlendirilmeye ve doğru yönlendirmeye ihtiyacı olabilir. Bunu yaparken yardımınıza koşabilecek yöntemleri bu yazıda toparladık.


Güvenli bölge olun

Bazı çocuklar yeni şeyler denemek konusunda çok isteklidirler. Bazıları da daha utangaç davranıp yapabileceklerinden yüzde 100 emin olmadıkça denemezler. Çocuğunuz çekingen bir karaktere sahipse beklentilerinizi onunla uyumlu olacak şekilde değiştirin. Uzmanlar, mesela onu bir jimnastik kulübüne götürdüğünüzde kendisini güvende ve rahat hissedene kadar kucağınızda oturmasına izin verin diyor. Birkaç sezon sürse bile.


Vicdan ve bilinç

Çocuklar daha küçük yaşlardan itibaren doğru ve yanlış arasındaki farkı ve insanların nasıl incinebileceğini anlamaya başlarlar. Bu kavramı çocuğunuza vermeye çalışmak özellikle çevrenizde kötü örnekler varsa yürekli bir duruş gerektirebilir. Mesela okulda veya oyun alanında sataşılan çocuğu korumaya çalıştığında ona yardımcı olabilirsiniz. Veya sataşanlardan biriyse sakince bunun neden yanlış olduğunu anlatmalısınız.
 

Yatakta terapi

Bu öneri biraz tuhaf gelebilir, ama çalıştığını hissedeceksiniz. Çocuğunuzu yatırdınız ve uyumak üzere. Yanına gidin ve alçak bir ses tonuyla onu ne kadar sevdiğinizi ve onun başarılı olacağına inancınızı fısıldayın. Ertesi sabah da “günaydın şampiyon” gibi ünlemlerle onu karşılayın. Ve bunu haftada birkaç kez tekrarlayın. Bu tip direk mesaj yoluyla ne kadar cesaretlendiğini belki de gerçekten şampiyon bir sporcu olduğunu görebilirsiniz.

 

Yavaş olun

Çocuğunuzun kendisini yeni bir ortama atmasını beklemeden, yavaşça denemesine izin verin. Eğer yeni arkadaşlar edinme konusunda çekingen ise eski arkadaşları ve yenileri ile bir oyun grubu oluşturarak yavaş geçiş yapmasını sağlayabilirsiniz. Yemek konusunda da aynı çözümü uygulayabilirsiniz. Denemesini istediğiniz yeni tadı, sevdiği bir yemekle birlikte önüne koyun. Böylece güvende hissedecektir.

Sevgilisinden ayırmayın

Çocuğunuzun sevdiği battaniyesiyle veya oyuncak ayısıyla dışarı çıkmak istemesi, her yere onu yanında taşıması gayet doğal” diyor uzmanlar. Bu kritik eşyaların kaybolmasını istemediğinizden veya heryere götürmemesi gerektiğini düşündüğünüzden onları ayırmaya çalışıyor olabilirsiniz. Bunu yapmayın. Çocuğunuz bu eşyalarla kendini güvende ve rahat hissediyor. Sizde olabildiği ölçüde ve o istediği sürece ona yardım edin.

Oyun oynayın

Saklambaç onun ayrım yapmayı ve bilinmezlik kavramını öğrenmesini sağlayacak mükemmel bir oyundur. Bir varsınız, bir yoksunuz ve tekrar varsınız. Daha rahat hissetmesini sağlayacaktır. Başka bir sürü oyun da farketmediğiniz kavramsal gelişimler yaratacaktır.

Kavramak

Çocuğunuz bir sporu yapmak veya bisiklete binmek istemiyorsa, onu bunu yapmaya zorlamayın. Neden istemediğini sorun ve yargılamadan ve fikrini değiştirmeye çalışmadan dinleyip hislerini kavramayı deneyin. “Ne kadar korktuğunu anlıyorum. Ne olabileceğini düşünüyorsun” gibi sorular sorabilirsiniz. Hislerine önem verdiğinizi görmek duygusal farkındalıklarını geliştirecektir. Böylece ona daha bağımsız, sorumluluk ve güven sahibi bir geleceğin yolunu yapmış olursunuz.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön