Fastfood tüketen çocuklar egzama ve astım riski altında!

Çocuk Obezitesinde fastfoodun önemli rol oynadığını veya en azından bununla ilişkilendirildiğini duymuşsunuzdur.

Fastfood tüketen çocuklar egzama ve astım riski altında!

Çocuk Obezitesinde fastfoodun önemli rol oynadığını veya en azından bununla ilişkilendirildiğini duymuşsunuzdur.

 

Bununla birlikte uluslararası son bir çalışma, haftada birkaç öğün fastfood tüketen çocukların daha yüksek astım ve egzama riski altında olduklarını gösteriyor.Çalışmada 51 ülkeden 13-14 yaşları arasında 319.000; 31 ülkeden yaşları 6-7 yaşları arasında 181.000 çocuğun dataları incelendi.

 

Diğer katılımcı projelerle 100 ülkeden yaklaşık 3 milyon çocuk çalışmaya katıldı.Katılımcı çocukların ebeveynlerine son 12 ayda çocuklarda hırıltılı solunum, sert veya döküntülü cilt veya burun akıntısı ile birlikte göz sulanması gözleyip gözlemedikleri soruldu. Ayrıca beslenme alışkanlıkları tespiti için çeşitli besinleri ve ticari olarak hazırlanmış fastfood ürünlerinden ne sıklıkta yedikleri incelendi.

 

Araştırmacılar 15 çeşit besin içerisinden sadece fastfood’un astım ve egzama ile bir ilişkisi olabileceğini ortaya çıkardılar. Şiddetli astım oranının, haftada 3 veya daha fazla sayıda fastfood tüketen ergenlerde %39, daha küçük çocuklarda %27 yükseldiği görüldü.Araştırmacılar yeni ergen gençlerde sosyal hayatın içinde daha fazla dışarıda olmalarının da etkisiyle daha çok fastfood tükettikleri ve ilgili rahatsızlıklara yakalanma oranında ciddi bir artış görüldüğünü kaydettiler.Astım ve egzama yemek alerjisi ile tetiklenebilen rahatsızlıklar.

 

Fastfood ürünleri de soya, glüten, yumurta ve süt gibi alerjen besinler içeriyor. Burada asıl sorun alerji olmasa da en azından alerjisi olanlar, son zamanlarda yaygınlaşan glutensiz ekmek servislerini talep ve tercih etmelidirler. “Besin alerjisinin şiddetli astım ve egzamayı tetiklediğine şüphe yok” diyor araştırmacılar. Ayrıca bazı işlenmiş gıdaların ve katkı maddelerinin de besin alerjisine neden olabileceğini belirtiyorlar.

 

Fastfood yiyeceklerdeki yağlar daha çok doymuş ve trans yağlar. Ve bu yağların da hem obezite hem de astıma sebep oldukları tespit edilmiştir.Bu sonuçlarla mücadele etmenin en iyi yolu tabi ki bu tip beslenmeyi en aza indirgemek. Ama çocuğunuz dışarıda sizin kurallarınıza uymayabilir. Bu durumda yapabileceğiniz en iyi şey daha çok meyve sebze tüketmesini sağlamaktır.Araştırmacılar haftada 3 veya daha fazla öğün meyve ve sebze yiyen çocuklarda astım ve egzama riskinin %11-14 arasında azaldığını belirtiyorlar. Meyve ve sebze üzerine kurulu bir diyet programı çocuğunuzu diğer hastalıklardan korumanızı da sağlayacaktır.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön