Çocuğunuzda boşveremeyeceğiniz hastalık belirtileri!

Anne veya baba olduğunuzda hastalıklar gözünüze hiç olmadığı kadar korkutucu gözükebilir.

Çocuğunuzda boşveremeyeceğiniz hastalık belirtileri!

Bebeğinizin veya çocuğunuzun her sıkıntısında onu kapıp hastaneye götürüp gereksiz yere hastanelere para vermekle, acaba rahat mı davranıyorum doktora gitmeli miyiz? İkilemini yaşıyorsanız, bu yazıyı okuyun.

Belirti

3 aya kadar bebeklerde 38 derece ve üstü ; 3-6 ay arası bebeklerde 38,5 derece  ve üstü; 6ay-2 yaş arası çocuklarda  40 derece ve üstü ateş.


Çocuk doktorları çocuğunuzun ateşi bu değerleri geçtiğinde acil bir durum olmadığını belirtiyorlar. Ancak bunun bir büyük istisnası var: 3 aya kadar yenidoğanlarda ateş 38 dereceyi geçtiğinde acil tıbbi müdahale gerekli.  Eğer ateş bakteriyel kaynaklı ise çok hızlı bir şekilde tüm vücuda yayılabiliyor. Daha büyük çocuklarda durumlarını takip edip doktorunuzdan telefonla yönlendirme talep edebilirsiniz.

Belirti

Tedaviye rağmen veya beş gün düşmeyen ateş. Eğer ateş düşürücü verdiyseniz ve 6-8 saate kadar çocuğun ateşi düşmezse doktorunuza başvurun. Vücudunun baş edemeyeceği kadar güçlü bir enfeksiyon olabilir ve doktorunuz teşhis için inceleme tahlil isteyecektir. Ayrıca 38 derece gibi düşük bir seviyede bile olsa 5 gün düşmeyen ateş muhtemel enfeksiyon belirtisidir ve tedavi gerektirir.

Belirti

Ateşle birlikte boyun tutulması veya başağrısı veya küçük kırmızı noktalar veya morarma şeklinde döküntü. Hemen doktorunuzu arayın. Menenjit belirtisi olabilir ve acil müdahale gerekir.

 

Belirti

Aşırı morluklar veya üzerine bastırıldığında kaybolmayan küçük kırmızı noktalar veya öküzgözü şeklinde döküntüler.

Öküzgözü diye anılan, çevresi halka şeklinde kırmızı içinde soluk beyaz bir bölgeve ortada kırmızı merkez şeklinde tasvir edilebilecek döküntü lime hastalığı belirtisidir. Vücutta aşırı morarma bir kan dolaşımı bozukluğuna işaret edebilir. Kızarıklıklar alerjik reaksiyon sonucu da olabilir. Beraberinde solunum bozuklukları da gözleniyorsa doktora başvurulmalıdır.

Belirti

Yeni veya değişen benler. Çocuğunuzun benlerini gözlem altına alın, özellikle doğuştan gelenleri. Renk ve şekilleri değişiyor mu? Banyo gününe denk getirerek aylık kontroller yapın. Yeni beliren, farklı renkli veya büyüyen benler yüksek cilt kanseri riski anlamına gelir.

Belirti

Karın ağrısı. Alt sağ bölgede veya ani kramplarla gelip giden ağrılar. Çocuğunuz, alt sağ karın bölgesinde ağrı hissettiğinde zıplamasını söyleyin. Eğer çok fazla acı hissederse bu apandisit belirtisidir. Tedavisinde erken müdahale önemlidir.


Çocuğunuz 4 yaşaltı ise ve aniden gelip giden karın ağrıları çekiyorsa bu intususepsiyon belirtisi olabilir. Kusma ateş ve dışkıda kan olabilir. Sadece şiddetli sancı varsa doktorunuzu arayın. Eğer dışkıda kan görülürse derhal hastaneye gidin.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön