Amerika'da her gün 3 milyon çocuk okula gitmiyor!

Amerika: The Bully Project ile sallanıyor!

Amerika'da her gün 3 milyon çocuk okula gitmiyor!

Geçtiğimiz günlerde Justin Timberlake'in dahil olup her türlü sosyal medya ortamında desteklediği bir proje The Bully Project.

Proje okulda arkadaşları tarafından kötü muammeleye maruz kalan çocukların sesini duyurmak için başlatılmış bir kampanya ve belgesel niteliğinde “Bully” adında harika bir film yapılmış proje için. Bu film o kadar başarılı ki izleyen herkesi ağlatmaya ve konuya dahil olmaya yetiyor.

Okulda arkadaşlarının “ezik” diye dalga geçtiği bir çocuk yaşadıklarını anlatıyor, diyor ki; “Okula gitmek istemiyorum, çünkü hiç arkadaşım…” Bir başka çocuk diyor ki "güvende hissetmiyorum, serviste, okulda, sınıfta her yerde benimle dalga geçiliyor…"

Çocuklar acımazsız, birbirlerini en çok onlar yaralıyor. Kime gitseniz "çocuktur" diyor geçiyor ancak soru şu: O “ezik”lerin kalbinde açılan derin yaralar ne olacak?

Filmde anlatılan 11 yaşında olduğu halde hayatının sorumluğunu kaldıramayan intihar eden Ty'ın ailesi, tüm Amerika'yı dolaşıyor. Ailesi Ty'ın ölümünden sonra, hiçbir çocuk bunu yaşamasın diye harekete geçmişler. Okul dönemi başlamadan önce, çevre okullarda "Stand for the Silence" adında anti-ezik projesi başlatmışlar ve sonrasında The Bully Project'e dahil olmuşlar.

İnsan, çocuğuna bir fıske vurduğunda eli sızlıyor, fakat elin çocuğu insan demeden hırpalıyor! Hem de ne hırpalamak…

Sadece Amerika'da bu soruna maruz kalan 13 milyon çocuğun var ve bunların 3 milyonu okulda kendilerini güvende hissetmedikleri için okula gitmeyi asla istemediklerini söylüyorlar.

Okulu herkesi kucaklayan bir yer haline getirmek ve bu ötekileştirmeye son vermeye çalışam gönüllüer son derece proaktif ve yoğun olarak çalışıyorlar; "Bir farklılık yaratın, öğretmenler, aileler, öğrenciler olarak siz de destek verin" diyorlar.

17 yaşında intihar eden Tyler!
2009 Ekim'de 17 yaşındaki Tyler Long, uzun seneler boyunca okulda yaşadığı aşağılama sonucu kendini asmış. Ailesi ise, oğlunun yasını tutmaya çalışırken bir yandan da çocuklarını koruyamadıklarından okulu suçlamışlar. Bu konu yüzünden okul çok sıkıntı yaşamış. Çünkü bu tür olaylar çok sık görülüyormuş.

Alex 12 yaşında ve ezik!
Iowa'da yaşayan Alex, arkadaşları tarafından hem aşağılanıyor hem de tehdit ediliyor. Ortaokul öğrencisi. Arkadaşlarının ona durduk yere bulaştıklarını söylüyor. Ezik olmak Alex'i hayatta bir hayalet olmaya zorlamış. Varlığı ile yokluğu ayırt edilemiyor. Asla sosyalleşemiyor, daima kendi kendine saklanarak yaşıyor.
The Bully Project'i kimler destekliyor?
Kristen Bell, Kim Kardashian, Paula Abdul, Hugh Jackman, Chelsea Handler, Mariah Carey, Jessica Simpson, Khloé Kardashian Odom, Katy Perry, Justin Timberlake, Justin Bieber…

Stomp Out Bullying kampanyası!
2 Milyon kişinin desteklediği aynı konuda çalışan bir kampanya ise Stomp Out Bullying kampanyası.
“Love Our Children USA” topluluğu altında yürütülen “Stomp Out” projesini ise daha çok ünlü destekliyor ve global temsilcileri de var. Billy Joel, Bryan Adams, Disney Television, Google, Demi Lovato, Dr. Oz Show, Ellen Degeneres, MySpace, Rod Stewart, Paul McCartney, Metallica, Katy Perry, Jon Bon Jovi, Elton John, Emily Blunt destekçilerden sadece bazıları…

Obama destekliyor!
Obama "It Gets Better" adlı organizasyonunun "ezikler olarak tanımlanan kişiler" hakkında yaptığı çalışmaları destekliyor.

Ve şöyle bir açıklaması var;
"Bu normal bir ritüelmiş gibi davranamayız. Yalnız değilsiniz. Siz yanlış bir şey yapmadınız. Ezik olmayı hakedecek hiçbir şey yapmadınız. Eğer ezik diye nitelendiriliyorsanız, güvendiğiniz insaların yanında olun. Bunlar aileniz, öğretmenleriniz ya da gerçekten sizinle ilgilenen arkadaşlarınız olabilir. Kendinizi yalnız hissetmeyin. Herşey daha iyi olacak. Bunu zamanla göreceksiniz ve kendinizle gurur duyacaksınız.


Hazırlayan: Pınar Reyhan Özyiğit


Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön