Anne ve babalar nasıl davranmalı

Anne-baba olarak nasıl davrandığınız çok önemli. Biri veya birileri tarafından sürekli takip edildiğinizi unutmayın!

Ebeveynlerin çocuklarının yanında dikkat etmesi gereken 9 davranış

Rol model olarak anne ve babalar...

 

Çocuklar bedenleri, yetenekleri ve genel konular hakkında nasıl hissedeceklerini sizin yaptıklarınız ve söylediklerinizden öğrenirler. Tüm hareketlerinizi başarıyla taklit etme özellikleri vardır. Çocuklarınıza sağlıklı davranışları öğretmenizin yolu onları ödüllendirmek veya cezalandırmak olmamalı. Bunun yerine pozitif yönde davranın ve onlara sağlıklı davranışlarınızla rol model olun.

Kilo vermesini ya da sağlıklı beslenmesini istiyorsanız, bunu önce siz yapacaksınız.Kendinizi eleştirmeyin!

 
Nasıl göründüğünüzle ilgili çocuklarınızın yanında kendinizi eleştirmeniz onlarda kendine olan saygının kıyafetlerle alakalı olduğu mesajını verir.

Çocuklar ve özellikle kızlar, annelerinin söylediklerinden çok etkilenirler. Sizin bu davranışlarınız onun aynada gördüğü insanı sevmemesini, kendine olan güvenini ve zayıf bir beden imgesine sahip olmasına neden olur. Aynı zamanda sağlıksız diyetlerde onun için kötü örnek olabilir.


Duygusal nedenlerden ötürü yemek...

 
Yemeği sadece kendinizi daha iyi hissetmek için yiyorsanız, çocuğunuza yanlış mesajlar veriyorsunuz. Yemeğin kendini iyi hissetmek için yendiği mesajını vermiş oluyorsunuz.

Duygusal iniş çıkışlar yaşadığınızda yemeğe saldırmak yerine arkadaşlarınızla ya da yakınlarınızla konuşmayı deneyin. Onlarla konuştuğunuzda iyi olduğunuzu hissettirin.

 

Telefonu dozunda kullanın!

 
Yemek esnasında elinizde telefon varken veya mesaj yazarken çocuğunuza “elindeki telefonu bırak” demenizin hiçbir anlamı yok. Yaptıklarınız, söylediklerinizden çok daha etkili ve kalıcı mesajlar verir. Elektronik ürünlerin kullanımında, aileyi, anne ve babayı da kapsayan kurallar koyun.

Unutmayın, televizyon ve ekran karşısında çok fazla zaman geçiren çocuklarda uyku, başarı ve kilo problemleri gözleniyor. Mümkün olduğunca hep birlikte masaya oturup, yemekte telefonunuzdan çok onunla ilgilenin. Ailesiyle yemek yiyen çocuklarda obezite riski daha düşük oluyor.

 

Çok yüzeysel ve materyal şeylere takılmayın!

 
Bütün kızlar evcilik oynar, süslenir. Ama uzmanlar arkadaşlarıyla geçirdikleri bu zamanı kısıtlayıp, onun yerine daha faydalı, spor gibi aktiviteler yapılmasını öneriyor. Böylece, güçlü, dayanıklı ve aynı zamanda kız olmayı öğrenecek. Ayrıca aktif olması, stresinin azalmasına da yardımcı olacaktır. Güzelliğine yaptığınız iltifatlar kadar ne kadar zeki olduğu konusunda da onu cesaretlendirin.

 

Her şeyi bir yarışa dönüştürmeyin!

 
Çocuklarınızla komşunun oğlunu veya kızını, sınıf arkaşını kıyaslamak iyi bir motivasyon olabilir. Fakat bunun yerine olaya daha pozitif bakın. Onun için en iyisini dilediğinizi söyleyin. Azimli ve tutkulu olduğu bir aktiviteyi destekleyecek kursları araştırın. Önemli olan çocuğunuza kendisiyle başbaşa olmanın ne kadar zevkli olduğunu ve insanın tek yarışının kendisiyle olması gerektiğine odaklanmasını sağlamanızdır.


Tartışmayın!


Eşinizle sürekli tartışıyorsanız, çocuğunuz bu durumun gayet normal olduğunu düşünmeye başlayacaktır. Hele ki stresliyseniz, tartışmalarınız daha çok alevlenecektir. Eğer stresinizle başa çıkamıyorsanız, bununla başa çıkmanın teknikleri var. Tartışma başta sizi rahatlatabilir fakat sonrasında kötü hissetmenize neden olur. Ayrıca, stresin çocuklarda obeziteye neden olduğunu hiç unutmayın.


Dedikodu yapmayın...


başkasının nasıl göründüğü ve davrandığı hakkında eleştiri yapılması kendine güvensizliğin en belirgin özelliğidir. Birşeyler mi söylemek üzeresiniz? Durun! Kendinize bunu yapmak için iyi bir niyetiniz olup olmadığını sorun.

Bu aynı zamanda magazin programlarında da yapılan şeyin aynısıdır. Bunları izlemek yerine televizyonu, dergileri ve bu tür içeriğe sahip olan her ne varsa kapatın. Çocuğunuza kafa dağıtmak için daha farklı aktivitelerinde yapılabileceğini gösterin.

Kendinizi toparlayın!


Çocuklarınızın yanında negatif davrandığınızı hissediyorsanız, bunu umursamayın ve onlarında görmediğini farzederek yolunuza devam edin. Eğer kendinizi çok çaresiz ve işin içinden çıkamayacakmış gibi hissediyorsanız, çocuklarınızdan yardım alın. Araştırmalara göre, birbirini destekleyen ailelerin her zaman daha sağlıklı ilişkileri oluyor.


Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön