Çocuklarımızla birlikte güvenle seyahat edelim

Güvenli yolculuklar Türkiye’de çocukların yüzde 80’den fazlasının seyahat esnasında hayatı tehlikede!

Çocuklarımızla birlikte güvenle seyahat edelim

Kazaya bağlı ölümlerde 0–9 yaş arasındaki çocukların yüzde 46’sı oto koltuğu kullanılmaması sebebiyle yaşamını yitiriyor.

1 Haziran 2010 tarihinde çocuk oto koltuğu kullanım zorunluluğu getiren bir yasa yürürlüğe girecek. Yasayla oto kullanımın zorunlu hale gelmesi bence çok önemli bir adım. Çünkü oto koltuğunun yasal zorunluluk olmadığı ülkelerde çocuk ölüm oranları yüzde 40’larda! E-bebek firması yasa öncesinde 13 Şubat günü Profilo AVM’de “Çocuklarda Seyahat Güvenliği” adlı bir seminer düzenledi.

Neler konuşuldu?
Seminerde, e-bebek Genel Müdürü Halil Erdoğmuş, tiyatro sanatçısı Şebnem Özinal, Britax Römer Global Perakende Marka ve Ürün Yöneticisi Işın Şahinöz ve Çocuk Güvenlik Uzmanı Pekcan Birinci’nin konuşmacıydı. “Çocuklarla yolculuk yaparken nelere dikkat edilmeli?”, “Farklı yaş gruplarındaki çocuklar otomobilde nasıl seyahat etmeli?”, “Çocuk güvenlik koltuğu seçiminde hangi unsurlar göz önünde bulundurulmalı?” gibi konular gündeme getirildi. Seminerde ortaya çıkan bilgiler açıkçası beni korkuttu. Lütfen, oto koltuğunuzu edinmediyseniz, bir an önce edinin. Yazımı okuyunca, bana yüzde 100 hak vereceğinize kesinlikle eminim.

100 Çocuktan 30’u ön koltukta seyahat ediyor
E-bebek Genel Müdürü Halil Erdoğmuş, araştırma sonuçlarının oldukça düşündürücü olduğunu belirtirken, “Ülkemizde oto koltuğuna oturtulması gereken çocukların yüzde 80’den fazlası oto koltuğunda seyahat etmiyor. Çocukların yaklaşık yüzde 30’unun arabanın ön koltuğuna oturmasına aileler müsaade ediyor. Bu sonuçlar, çocukların seyahat esnasında hayatlarının tehlikede olduğunu gözler önüne seriyor. Yürürlüğe girecek yasa ile oto koltuğu kullanımı konusunda anne-babaların daha bilinçli hareket edeceğini umuyoruz” diye konuştu.

Araştırmalar ne gösteriyor?
Seminer öncesinde, çok ciddi bir oto koltuğu araştırması yapılmış. Türkiye’nin tüm bölgelerinde belirlenen 16 ilden, farklı eğitim, yaş, sosyo-ekonomik statü cinsiyet gruplarından 15 yaş üstü 1554 katılımcıyla gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarına göre, çocukların kaç yaşına kadar oto koltuğuna oturtulmaları gerektiğini bilmeyenlerin oranı yüzde 64,4 iken, katılımcıların yüzde 96,5’i ise kaç cm. boy ve kilonun altındaki çocukların oto koltuğuna oturtulması gerektiği ile ilgili soruya “Bilmiyorum / fikrim yok” yanıtını vermiş. güvenlik koltuğu kullanımının mecburi olduğu ülkelerde trafik kazalarında çocuk ölümleri yüzde 3 civarındayken, zorunlu olmayan ülkelerde bu oranın yaklaşık yüzde 46. Çocuk Güvenlik Uzmanı Pekcan Birinci, “ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, çocuk oto koltuğunun doğru kullanılması ile çocuk ölümleri yüzde 71 oranında azalıyor. Tüm bu göstergeler çocuk oto güvenlik koltuğunun kullanılmasının ne denli önemli olduğunu gösteriyor” dedi.

Oto koltuğu kullananların oranı
Katılımcılar arasında oto koltuğu kullanmakta olduğunu ifade eden 144 kişinin yüzde 8,3’ü 2, yüzde 11,8’i 3, yüzde 20,1’i 4, yüzde 25,7’si 5 yaşına kadar çocukları için oto koltuğu kullandıklarını veya kullanmayı planladıklarını ifade etmiş.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön