Çocuklar okulda nelere dikkat etmeli?

Çocuklarınızın daha sağlıklı bir eğitim öğretim dönemi geçirmesi için bu hijyen kurallarına uymasına özen gösterin.

Çocukların sağlığı okuldaki hijyene bağlı

Mikroplarla temasın ilk olarak ellerimizle gerçekleştiğini düşünürsek, el hijyen ve temizliğinin önemi açıkça ortaya çıkıyor. El hijyenine gereken özeni göstermemek, vücudu mikrobik pek çok hastalığa karşı savunmasız bırakıyor. Grip, nezle, sarılık, Hepatit A ve bağırsak parazitleri el aracılığı ile vücudumuza girerek bizi hasta ettiği gibi, başka insanlara karşı da taşıyıcı olmamıza neden oluyor.

 

Çok sayıda öğrencinin bir arada bulunduğu okullarda, çocukların bulaşıcı hastalıklara yakalanma ihtimalleri de artıyor. Alınacak koruyucu önlemler ile mikropları çocuklardan uzak tutarak bağışıklık sistemlerinin güçlenmesine yardımcı olmak mümkün. Emsey Hospital’dan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Mesut Zeren konuyla ilgili bilgilendirici açıklamalarda bulunuyor:

 

Özellikle okul gibi kalabalık alanlarda mikroplara daha açık halde bulunduğumuz ve mikroplar vücudumuza genellikle elimiz aracılığıyla ulaşabildiği için çocuklarımızı el hijyeni konusunda bilgilendirmemiz gerekiyor.

 

 

Ellerimizi yıkamamız gereken temel durumlar

 

 • Yemeklerden önce ve sonra

 

 • Yemek hazırlamadan önce

 

 • Çiğ besinlere temas ettikten sonra

 

 • Dışarıdan eve gelindiğinde

 

 • Uykudan önce ve sonra

 

 • Öksürme, hapşırmadan sonra

 

 • Diş, ağız, yüz ve göz temizliği yapmadan önce

 

 • Tuvaletten önce ve sonra

 

 • Kirli, tozlu bir işi tamamladıktan sonra

 

 • Hasta olan bir yakını ziyaret ettikten sonra

 

 • Para, telefon gibi birçok kişinin dokunduğu araçların kullanımından sonra

 

 • Hayvanlara temas ettikten sonra eller mutlaka yıkanmalıdır.

 

 

El yıkamanın doğru bir şekilde yapılmaması, vücudu mikroplara açık hale getiriyor

 

El temizliğine özen göstermenin yanı sıra, el temizliğini doğru bir şekilde yapmak da önem kazanıyor. Birkaç küçük ama önemli detaya dikkat etmek, bulaşıcı pek çok hastalığa karşı vücudumuzu korumamızı sağlıyor. Çocuklar çoğu alışkanlıklarını ebeveynlerini izleyerek ediniyorlar, ellerini yıkarken de aileleri nasıl yıkıyorsa o şekilde alışıyorlar. Bu nedenle ailelerin çocukları için örnek teşkil ettiklerini unutmadan kendi el hijyenlerine de dikkat etmeleri gerekiyor. Çocuklarına el yıkamayı öğretirken ebeveynlerin izleyebileceği temel adımlardan bahsetmek gerekirse; öncelikle muslukların temizliğinden emin olunmadığı için su, kağıt havlu ile açılmalıdır. Eller ıslatılıp sabun sıkıldıktan sonra bilekleri de içine alacak biçimde; avuç içi, parmak araları ve tırnak dipleri en az 30 saniye boyunca ovalanmalıdır. Sonrasında sabunların gittiğinden emin olunana kadar eller bol suyla durulanmalı ve nemli ellerle dolaşmak mantar gibi rahatsızlıklara yol açabileceği için eller kağıt havlu ile kurulanmalıdır. El yıkadıktan sonra ellerin musluğa sürülmesi, hijyen konusunda en sık yapılan hatalardan biridir. El yıkandıktan sonra musluk çıplak elle tutulmamalı, kağıt havlu ile kapatılmalıdır. Kağıt havlunun olmadığı durumlarda, musluğu sabunladıktan sonra kullanmak da bir çözüm olabilir. Ayrıca, kalıp sabun yerine sıvı sabun kullanmak da, bulaşıcı hastalıklardan korunabilme açısından altın kural değerindedir.

 

Çevre koşulları çocuklar için uygun olmalı

 

Çevre koşulları da çocukların sıklıkla rahatsızlanmasına neden olan faktörlerin başında geliyor. Lavabo ve tuvaletlerin düzenli olarak temizlenmesi, koridor, spor salonu, müzik odası gibi alanların havalandırılarak temiz tutulması gerekiyor. Her teneffüste sınıfların mutlaka havalandırılması ve tuvaletlerde; tuvalet kağıdı, havlu kağıt ve sıvı sabunun istisnasız bulundurulması büyük önem arz ediyor. Sınıfta bulunan perdeler toz tutarak çocuklarda alerjik durumlara neden olabileceğinden düzenli olarak yıkanmaları ve sınıfın genel olarak temizlenip masa-sandalyelerin tozlarının alınması gerekiyor.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön