Çocuklarda kırık ve çıkıklara dikkat

Op. Dr. Recep Çalışkan, çocuklarda görülen kırık ve çıkıklarda dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

Çocuklarda kırık ve çıkıklara dikkat

Tekirdağ Çerkezköy Özel Optimed Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Recep Çalışkan, insanların en çok hareket halinde olduğu mevsimin yaz ayları olduğunu belirterek, bu aylarda yaralanmaların, özellikle de çocuklarda kırık-çıkık vakalarının normalden daha fazla yaşandığını bunun içinde bazı önlemler alınması gerektiğine dikkat çekti.


Yaz mevsimi pek çok hastalıkta olduğu gibi çocuk kırıklarının da arttığı bir mevsim olduğunu söyleyen Op. Dr. Recep Çalışkan, “Yüksekten yola oyun ve koşma esnasında düşmeler ile trafik kazaları çocuk kırıklarının en sık nedenlerindendir. Bunun sebebi de insanların en çok hareket ettiği mevsimin yaz olmasıdır. Bu yaralanmalarının yüzde 15'inde kol ve bacak yaralanmaları görülür” dedi.

 

Kaza geçiren çocuğun öncelikle solunum ve dolaşımı kontrol edilmelidir


Çocuk yaralanmalarının değerlendirilmesi bazen kolay olmadığını, bunun da en önemli nedeni çocukta birden çok yaralanma bulunabilmesi ve çocuklarla iletişimin her zaman kolay olmadığını aktaran Op. Dr. Çalışkan, “Kaza geçiren bir çocuk görüldüğünde öncelikle solunum ve dolaşımı kontrol edilmelidir. Kas ve hareket sisteminde boyun, kol ve bacaklardaki eklem ve kemiklerdeki kırık ve çıkıklar tek tek değerlendirilir. Çocukta kol ve bacakta bozulma, anormal hareket olup olmadığına bakılır. Kırık olan bölgede hareket ettirememe söz konusu olabilir. Ciltte yara olup olmadığı tedavide önem taşır. Nazikçe yapılan değerlendirmeden sonra zedelenen bölge dikkatlice sabitlenir. Eldeki imkanlara göre sabitleme bir ağaç parçası veya bir mukavva kartonla da yapılabilir. Sabitleme yapılırken çok sıkmamak önemlidir. Hasta fazla kıpırdatılmadan kısa zamanda en yakında ki hastaneye götürülmelidir” ifadelerini kullandı.

 


Çocuklarda epifiz diye adlandırılan büyüme filizi kırıkları da önemli kırıklardan olduğunu, büyüme filiz kırıklarından sonraki zedelenmeler ileri yaşlarda kısalık ve eğriliklere neden olabileceğini belirten Op. Dr. Çalışkan, “Epifiz denen büyüme filizlerinin değerlendirilmesi röntgen ile her zaman kolay olmayabilir. Bu durumda özel değerlendirme teknikleri kullanılır. Çocuklarda yaralanma öyküsü çok dikkatli olarak değerlendirilmelidir. Bazen çok basit diye düşünülüp araştırılmayan durumlarda önemli yaralanmalar ve kırıklar gözden kaçabilir. Bunun sonucunda tedavi gecikip kalıcı sakatlıklar meydana gelebilir. Unutulmamalıdır ki basit düşme ve yaralanmalarda istirahat ile şikayetler kısa sürede geriler. Gerileme olmaması durumunda çocuk hekime götürülmelidir” diye konuştu.


Her kırığın kayma, kötü kaynama riski olduğundan dolayı kırıkların çekilen röntgenler ile izlenebileceğini hatırlatan Op. Dr. Çalışkan şu ifadeleri kullandı: “Kayma veya kırıkta açılanma saptanırsa kırık tekrar düzeltilip alçıya alınır. Çekilen grafiler de kaynama saptanırsa alçı çıkarılır. Alçı çıkarıldığında tedavi bitmiş değildir. Sonrasında düzenli bir egzersiz programı verilmelidir yoksa hareket kısıtlılığı kalabilir. Bazen hareketi sağlamak için fizik tedavi de gerekebilmektedir.”

 

 

Çocuklarda yaralanmalar yazın daha çok görülür


Çocuklarda yaralanmalar ve kırıklar yazın hareketin çok olduğu mevsimde çok sık olduğunu, bunun da engellenebilmesi için bazı önerilerde bulunan Op. Dr. Çalışkan, “Çocukların trafiğin olmadığı, tehlikeli olmayan oyun alanlarında oynamalarına dikkat edilmelidir. Çocuklar araç ile seyahat esnasında iken çocuk koltuğunda oturmalı, büyük çocuklarda ise mutlaka emniyet kemeri takılmalıdır. Apartmanlarda veya evlerde merdivenlerin kenarlarında korkuluk ve merdivenlerde kaymamak adına bant konulmalıdır. Yaralanma olduğunda kişi en yakın hastaneye götürülmeli ve yaralanan bölge sabitlenerek götürülmelidir. Yara varsa imkanlar doğrultusunda temiz bez ile kapatılmalıdır. Kırıkçı ve çıkıkçı adı altında eğiti olmayan kişilerin yaptıkları müdahaleler nedeniyle çok sayıda çocuk sakat kalabilmektedir. Bu nedenle mümkünse müdahale ettirmeden hastaneye götürülmelidir” diyerek kırık ve çıkık vakalarından korunmanın yollarını sıraladı.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Koruyucu psikolojik yaklaşım
  Koruyucu psikolojik yaklaşım

  Süresi : 29:24 İzlenme : 0

 • Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten kolay: Çocukluk çağı travması
  Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten...

  Süresi : 41:21 İzlenme : 0

 • Travmaya duyarlı okul
  Travmaya duyarlı okul

  Süresi : 08:03 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön