Çocuklarda göz sağlığına dikkat

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Tuba Gebeşoğlu Çolak, çocuklarda en sık rastlanan göz hastalıkları hakkında aileleri uyardı.

Çocuklarda göz sağlığına dikkat

Medical Park Samsun Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Tuba Gebeşoğlu Çolak, çocuklar okula başlamadan önce ve okul süresince düzenli göz muayenesi yapılması gerektiğini söyledi.
Çocuklarda en sık rastlanan göz hastalıkları hakkında aileleri uyaran Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Tuba Gebeşoğlu Çolak, "Aileler çocuklarının eğitim hayatındaki başarısı için göz hastalıkları konusunda önlem alması ve göz tetkikleri yaptırması gerekmektedir. Okul öncesi görme bozukluklarının tedavi edilmemesi nedeniyle çocukların öğrenme ve okula uyum süreci olumsuz sonuçlanabilir" dedi.

 

Yetişkinlikte göz tembelliği tedavisi daha zor

"Çocuklar yakından televizyon izliyorsa, kitaba, deftere çok yaklaşıyorsa, gözlerini sürekli kırpıştırıyorsa, başına belli pozisyon vererek görmeye çalışıyorsa, gözlerini kısarak görmeye çalışıyorsa mutlaka göz doktoruna götürüp muayene ettirilmelidir" diyen Dr. Çolak, "Çocuklarda göz tembelliği retinaya net görüntü gelmemesi nedeniyle retinanın görmeyi öğrenememesi halidir. Genellikle iki göz arasında gözlük kusuru numarasının farklı olmasından kaynaklanır. Tedavisi eğer gözde görme kusuru varsa gözlük verilir, sağlam göz (tam gören göz) kapatılıp tembel göz çalıştırılır. Şaşılık varsa önce kayma düzeltilir. Sonra tembel göz çalıştırılır. 12 yaşına kadar göz tembelliğini engellemek tedavi ile mümkündür. Daha sonraki yaşlarda tedavi zor veya olmamaktadır" ifadelerini kullandı.

 

En az yılda bir kez kontrol edilmeli

Çocukların yaklaşık yüzde 4'ünde şaşılığın görüldüğünü belirten Dr. Çolak, "Şaşılık gözün paralelliğinin bozulup kaymasıdır. Şaşılık olduğunda bir göz düz bakarken, diğer göz içe, dışa, yukarı veya aşağı doğru kayabilir. Bir gözde sürekli kayma olabileceği gibi zaman zaman farklı göz kayabilir. Göz kaslarındaki dengesizlikler bu kasları kontrol eden beyin merkezindekileri etkileyen serebral palsi, down sendromu, hidrosefali gibi hastalıklar gözdeki katarakt glokom ve göz tümörleri ve travmatik hasarlar gözlerin paralelliğini bozarak kaymaya neden olabilir. Gözlerde kırma kusuru göz kaymasına, göz tembelliğine neden olabilir. Tedavi nedene yönelik olup, gözlük, kapama, egzersiz ile yapılabilir. Cerrahi olarak müdahale gerektiğinde yapılmalıdır. Aileler çocuklarını çok iyi gözlemlemeli ve bir sorun hissettiklerinde çocuklarına göz muayenesi yaptırmalıdırlar. Pek çok göz problemi erken yaşlarda başladığından çocukların belli zamanlarda gözleri kontrolden geçirilmelidir. Çocukta bir problem görülmese bile okul öncesi çağda 6'ncı ayda, 3 ve 5 yaşlarda ve okula başlamadan önce, okul sırasında da yılda bir kez göz muayenesi yapılması uygundur. Eğer herhangi bir sorun varsa tabii ki bu dönemler beklenmemelidir" şeklinde konuştu.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön