Ciddi çocuk hastalıklarının işaretleri

Çocuğunuzun hastalığının eser derecede ya da çok daha ciddi olduğunu nasıl anlarsınız? İşte dikkat edilmesi gereken ana başlıklar...

Ciddi çocuk hastalıklarının işaretleri

Ebeveynliğin en zor yanlarından biri de çocuk hastalıklarıyla mücadele etmek olmalı... Peki küçük çocuğunuzun hastalığının ciddiyetini anlamak için hangi işaretlere dikkat etmelisiniz?

Uzmanlar bazı belirtilerin acil tıbbi müdahale gerektirebileceği yönünde uyarıyor. Eğer aşağıdaki seçeneklerden biri gerçekleşirse, acilen doktorunuzu arayın:

* Bebeğiniz yeşil bir sıvı kusuyorsa


* Bebeğiniz havale geçiriyorsa


* Altı aylıktan küçükse ve 38 dereceden fazla ateşi varsa çünkü bu dönemde yüksek ateş bir bebek için çok daha ciddi bir sorunun göstergesidir.


* Bebeğiniz 15 saniyeden uzun süre nefes almayı keserse


* Kasık bölgesinde bir yumruya rastlarsanız


Bebekler ve küçük çocuklarda hastalıkların çok daha hızlı geliştiğini unutmamalı ve zaman kaybetmeden tıbbi yardım almalısınız.


Dikkat edilmesi gereken diğer hastalık belirtileri


Eğer çocuğunuzda aşağıdaki belirtilerden biri veya bir kaçı mevcutsa, acil medikal yardım alınmalıdır:

1. Uyuşukluk

Bebeğiniz normalde olduğundan daha az uyanıksa; daha az göz teması kuruyor, etrafında şekillenen olay ve seslere daha az tepki veriyorsa… Ne kadar uyuşuk ise, hasta olma riski de o kadar büyüktür.

 

2. Azalan aktivite

 Bebeğiniz daha az aktifse; kol ve bacaklarını daha az hareket ettiriyorsa… Katılmaktan keyif aldığı aktiviteler yerine, sadece ebeveyni tarafından kucaklanmayı tercih ediyorsa.


3. Nefes alma güçlüğü

Bu potansiyel bir hastalığın en önemli işaretlerinden birisidir. Bebeğiniz çok hızlı soluyor ya da her nefeste inliyor olabilir. Sürekli olarak öksürebilir. Ağzının çevresi morarabilir ya da kaburga kemikleri arasındaki kaslarda çökme olabilir.

 

4. Zayıf dolaşım

Her zaman göründüğünden daha soluk görünüyor ve bu birkaç saat sürüyorsa ya da elleri ve ayaklarında morarma varsa…

 

5. Zayıf beslenme

Bebeğiniz sütünü normalden az içiyor, anne memesini reddediyorsa…

 

6. Zayıf idrar

24 saat içinde 4 seferden az işiyorsa…


Endişelendiğinizde ve/veya yukarıdaki işaretlerden biri ile karşılaştığınızda, mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Doktorunuzun görevi hastalığa teşhis koymak ve tedavi etmektir ama aynı zamanda bir hastalık söz konusu değilken de sizi bebeğinizin iyi olduğuna dair ikna etmektir. Özellikle geceleri gereksiz yere onu rahatsız etmemeniz gerektiğini düşünebilirsiniz ama bebeğinizin sağlığı riske atamayacağınız bir konudur. Eğer pediatrisinize ulaşmakta zorluk çeker ya da onu rahatsız ettiğinizi hissederseniz, belki de kendinize ve bebeğinize yeni bir doktor bulmanın vakti gelmiştir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön