İyi anne olmak adına beslenmede yapılan yanlışlar!

Yemeğini bitiren çocuğunuzu ödüllendirmeyin.

İyi anne olmak adına beslenmede yapılan yanlışlar!


Çocuklarımız en değerli varlıklarımız.Onlar için her şeyin en iyisini düşünürken bazen hatalar da yapabiliyoruz. İşte anne-babaların çocuklarının beslenmesi konusunda yaptıkları başlıca hatalar ve uzmanlardan uyarılar...Kim en değerli varlığı olan çocuklarına zarar vermek ister? Hiçbir anne baba istemez...

 

Buna karşın bazen bilgisizlikten bazen de bilgi eksikliğinden dolayı hatalar yapabiliyoruz. Liv Hospital Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Uzmanı Prof. Dr. Deniz Ertem, bebek ve çocuk beslenmesine dair önemli mesajlar veriyor ve bu konuda sık yapılan yanlışlara dikkat çekiyor. Annelerin en fazla hata yaptıkları dönemin 6’ncı aydan sonra katı gıdaya geçiş dönemi olduğunu belirten Prof. Dr. Ertem, “Dünya Sağlık Örgütü (WHO), yeni doğanlara ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesini öneriyor. 6 aydan sonra anne sütü yetmiyor ve bebeğin katı gıdalarla tanıştırılması gerekiyor” diyor. Bir bebeği 24 aya kadar emzirmenin sakıncası olmadığını söyleyen Ertem, bunun anne ile çocuk arasındaki duygusal bağı güçlendirdiğine dikkat çekerken, ek gıdaları ihmal etmemek gerektiğini belirtiyor.

 

Gıdaları öğütmeyin


Katı gıdalara geçişte gıdaların öğütülmesi sık yapılan yanlışlar arasında yer alıyor. Bu dönemde bebeklerin gıdalarının blender’dan geçirilmemesi öneriliyor. Bebekler 6’ncı aydan itibaren pürtüklü gıdaların dillerine değmesi duygusuna alışıyor. Parçalı gıdaları yemeyi öğrenen bebekler çiğnemeyi daha çabuk kavrıyor. Her besinin blender’dan geçirilip anne sütü kıvamında verilmesi, bebeğin, büyüse de alışkanlıklarından vazgeçmek istememesine ve her pürtüklü gıdada anneye, “Bana bunu yedirirsen kusarım” mesajı vermesine yol açıyor.

 

Gece sütüne dikkat

 Katı gıdaya geçişteki aksamalar, kabızlık problemlerine yol açıyor. Blender’dan geçirilen gıdalar lifleri de parçaladığı için, besinin bebeğe sebze püresi halinde verilmesi, bazı liflerin ve maddelerin eksikliğine yol açarak ciddi dışkılama problemleri oluşturuyor. Bu problemler; ağrılı dışkılama, kaka yaparken can yanması ve çocuğun kakasını tutması gibi sorunlara yol açıyor. Bu sorunların daha çok 1 yaşın altında görüldüğü belirtiliyor. “Gece beslenmesi çok doğru bir şey değil” diyen Prof. Dr. Ertem, bebeğe yatmadan önce süt verilmesinin ve akşam yemeğiyle yatış arasındaki atıştırmaların da ciddi sorunlara neden olabileceğini söylüyor. “Aileler, ‘gece sütü’ kavramından, geceleri uyandırılıp süt verilen çocukları anlıyor” diyen Ertem, akşam saat 21.00’de yatan çocuğa, saat 20.00-21.00 arasında verilen sütün, reflüyü artıran bir faktör olabileceğine dikkat çekiyor.

 

Beslenme değil olumlu davranışlar mükâfatlandırılmalı


Prof. Dr. Deniz Ertem, bir çocuğun yemek yediği için ödüllendirilmesinin çok yanlış olduğunu ve bu tutumun çocukta, “Bana o kadar kötü şeyler yediriyorlar ki bitirdiğimde ödül veriyorlar” gibi yanlış bir algıya yol açtığını söylüyor. Beslenmenin mükâfatlandırılmaması gerektiğini söyleyen Ertem, çocuğun yaşına uygun, olumlu veya yaşının önündeki davranışlarının mükâfatlandırılmasının çok daha doğru olduğuna dikkat çekiyor. “Yemek yersen sana çikolata vereceğim” demek yerine, “Haftada bir gün çikolata hakkın var” demek ya da “Bak bu senin çikolata kutun. Bunu bir haftaya yayarak yiyebilirsin” şeklinde bir yaklaşımda bulunmak daha doğru bir hareket olarak görülüyor.

 

Fıstığa da dikkat limona da


Ceviz badem, fındık, fıstık gibi besinler E vitamini içermeleri nedeniyle annelerin çok sevdikleri ve çocuklarının kahvaltılarına kattıkları besinler arasında bulunuyor. Bu durum, bazı çocuklarda istenmeyen reaksiyonlara neden olabiliyor. Özellikle şamfıstığı ve yerfıstığının alerjik özellikli besinler olduğu ve bu alerjinin erişkin yaşlarda da devam ettiği belirtiliyor. (Yüzde 85’i 3 yaşında geçiyor.) Aynı sorunun portakal, mandalina, greyfurt ve limonda da olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Deniz Ertem, bu besinlerin 1 yaştan önce denenmesi durumunda belli riskleri olduğu gerçeğinin göz ardı edilmemesi gerektiğini söylüyor. Bu nedenle bu tip gıdaların 1 yaşından önce dikkatli tüketilmesi öneriliyor.

Meksikalı çocuk niye acı yiyor


Yapılan araştırmalar, annenin hamilelikteki beslenme şeklinin bebeğin içinde olduğu amnion sıvısına geçtiğini ve beslenme alışkanlıklarını etkilediğini gösteriyor. Meksikalı çocukların küçük yaşta acı tüketmeleri bundan kaynaklanıyor. Anne babaların beslenme alışkanlıkları çocuk üzerinde etkili oluyor. Çocukların tat alışkanlıkları anne ve babalarının yediklerini gözlemleyerek gelişiyor. Anne babaların örnek olmak adına gıda ayırt etmeden her türlü besini tüketmesi, bebeğin gelecekte hangi tatlara yakın olacağının göstergesi olarak değerlendiriliyor.

 

Haber: Ceyda Erenoğlu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön