6-9 aylık bebeklerin uyku düzeni nasıldır?

Bebeklerin 6, 7, 8 ve 9 aylarını kapsayan dönemdeki uyku düzeninde bebekler artık gece boyunca uyumaya başlarlar. Bunun yanında ek gıdaya geçişin uykuya etkileri de dikkat çeker.

6–9 aylık bebeklerin uyku düzeni nasıldır?

6. ay ile 9. ay arası, bebeklerin ek gıdaya geçiş dönemidir. Bu dönemde beslenme düzeniyle birlikte bebeğinizin uyku düzeninde de bazı değişiklikler olmaya başlar.

 

Altıncı aydan sonra bebekler genelde günde 10-11 saat uyurlar. Gündüz ise biri sabah, diğeri de öğlen olmak üzere iki kere uyurlar. Eğer sizin bebeğiniz halen günde 3 kez uyuyorsa panik yapmayın. Bebeğiniz gündüz uykularını yavaş yavaş 2’ye indirecektir. Bu geçişe yardımcı olmak için uyku saatlerini her gün aynı saate sabitlemek uyku alışkanlıkları için iyidir. Bunu yapmak için sabah uyku saatini düzenlemek, gün içindeki diğer uykularını ayarlamanızı kolaylaştırır.


Altı ve dokuz aylar arasında artık bebeğinizin gece beslenmesine gerek duymadan gece boyunca uyuması beklenir. Bebeğin nasıl beslendiğine göre değişmekle birlikte, formül mama ile beslenen bebeklerin artık gece beslenmesine ihtiyaç duymadığı söylenir. Bu konuda elbette ki bebeğinizin fiziksel gelişimine ve genel sağlık durumuna göre doktorunuzun fikrini alarak ilerlemelisiniz. Eğer bebeğiniz geceleri 8–10 saat uyuyorsa bu oldukça iyi bir haberdir. Ama eğer 5–6 saatten az uyuyorsa da üzülmeyin, yalnız değilsiniz. Bazı bebekler hala geceleri acıktıkları için uyanabilirler ama gece beslenmesi çok da gerekli değildir ve bebek uyandığında sadece su teklif edilebilir. Bir süre sonra gece uyanmaları ihtiyaçtan ziyade alışkanlık haline dönüşebilir, dikkatli olun. Her ağladığında yanına gitmemeye çalışın. Kendi kendine sakinleşmesi ve uykuya geçmesi için ona kısacık da olsa süre tanıyın. Bu tarz küçük denemelerle tekrar uykuya dönmeyi öğrenmesi kolaylaşır. Emzirilen bebekler ise ihtiyaçlarını kendileri belirler ve bebek büyüdükçe azalan bir periyodda gece emzirmelerinin devam etmesi muhtemeldir. 6-9 aylık dönem bebeklerin ek gıdaya geçiş dönemi olduğu için akşam öğününde aldığı gıdalar bebeğin sindirimini etkileyebilir. Gece uykuları konusunda bunu da göz önünde bulundurmanız iyi olur.  

 

Bebeğiniz 6-9 aylık dönemde oturmayı, emeklemeyi ve hatta bazı bebekler gibi 9. Ay civarında yürümeyi öğrenir. Bu yeni aktiviteler onu heyecanlandırdığı için sürekli yeni yeteneklerini denemek ister ve uyumak istemez. Öte yandan tüm bunlar onu yorduğu için uykuları daha uzun süreli hale gelebilir. Bazen de aşırı yorulduğu günlerde uykuya geçmesi zorlaşabilir. Temel motor becerileri geliştikçe, her gelişim evresi sonrası uyku düzeninde birkaç günlük aksamalar yaşanabilir. Bebeğinizi gözlemleyerek, bu evrelerde sakinleşmesi için uyku öncesi rutininizi daha uzun tutabilirsiniz.  

  

6-9 aylık dönemin sonuna gelindiğinde ise 9. ay civarı bebeklerde görülmeye başlayan anneden ayrılma kaygısı, uykuya geçişlerde zorlayıcı olmaya başlayabilir. Bebeğin gece uyanmaları azalmış olsa da, ayrılık korkusu yeni bir gelişim döneminin işaretçisi olduğu için uyandıktan sonra tekrar uykuya geçişte zorlanma görülebilir. Bu tarz değişiklikleri bebeğin doğal gelişiminin bir parçası olduğunu hatırlamak gerekir. Uykuya geçişini kolaylaştırmak için sakince yaklaşmak özellikle önemlidir.

 

6-9 aylık dönemde bebek hareketlenmeye başladığı için yataktaki güvenliğine ekstra dikkat etmeniz önerilir.  

 

BEBEĞİM YABANCILARA AĞLIYOR Bebeğiniz 6 aylık olduğunda yeni... BEBEK NASIL UYUR? Hayatınız alt üst olduysa, uyku ...

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
6
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  05 Kasım 2016 Cumartesi 04:34

  Benim bebegim 6 aylik ama geceleri saat basi uyaniyor napcam bilmiyorym

  Cevapla
 •  
  25 Ağustos 2016 Perşembe 19:27

  Benim bebegım gunduz hiç uyumuyor gecelerıde sıknuyanıyor

  Cevapla
 •  
  07 Ağustos 2016 Pazar 20:19

  Bebeğim 7 aylık çok uyuyor anemi var dediler halsiz gibi neden

  Cevapla
 •  
  06 Haziran 2016 Pazartesi 10:10

  6 ayda bebeğim ek gıdaya nasıl başlamalıyız ilk çocuğum olduğundan tecrübesiz im

  Cevapla
 •  
  04 Aralık 2014 Perşembe 21:04

  benim bebeğim geceleri çok uyanıyor

  Cevapla
 •  
  29 Kasım 2014 Cumartesi 21:49

  benim oglum 11de uyuyo sabah 10 da kalkio gunduzde 3 kere uyuyo .

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön