10 aylık bebek gelişimi nasıl olur?

10 aylık bebeğin zihinsel ve fiziksel gelişimi nasıldır? 10 aylık bebek neler yapar? İşte detayları…

10. ay bebek gelişimi

Bebeğiniz 10 aylık olduğunda hareketli ve yerinde durmayan bir afacana dönüşüyor. İşte 10 aylık bebeğin duyusal, fiziksel, duygusal, sosyal ve bilişsel gelişimi hakkında merak ettikleriniz;

 

10 aylık bebek neler yapabilir? Gelişimi nasıldır?   

 • Bebeğiniz bir yere tutunarak ayağa kalkabilir. Koltuğa tutunarak sıralayabilir ve adımlayabilir, ayakta birkaç saniye durabilir. Bazı 10 aylık bebekler bu aşamanın biraz ilerisine geçerek birkaç adım atabilir yani yürüyebilir. Bebeğiniz bu hareketleri yaparken eşyaları tutup kendisine çekebileceği için evde güvenlik önlemlerini arttırmak iyi bir fikir olur.

 

 • 10 aylık bebek, yüzüstü durumda yatarken oturur pozisyona geçebilir, ardından ayağa kalkabilir ve ayakta durabilir.

 

 • Parmaklarını bir kıskaç gibi kullanabilir, nesneleri baş parmağı dahil tüm parmaklarıyla rahatlıkla tutup kaldırabilir.

 

 • 10 aylık bebeğin dil ve konuşma gelişiminde artık istekleri ağlamadan belirtme, işaret ederek gösterme gibi yetenekler eklenmiştir. Bunun yanı sıra basit kelimelerin anlamlarını bilir ve bunları benzer seslerle tekrar etmeye çalışır. Konuşmasını geliştirmek için nesnelere dokunup isimlerini basitçe söyleyebilirsiniz. “Masa, kedi, kaşık” gibi…

 

 • Dolap içlerini, çekmeceleri karıştırmayı çok sever. Eline aldığı nesneleri yere atabilir, özellikle de mama sandalyesinde otururken ona verilen yiyecekleri! 10 aylık bebeğin tipik hareketleri olarak bunlar sizin için yorucu olabilir ama ona sabırla yaklaşmanız gelişimini desteklemek için çok değerlidir.

 

 • “Bebekler ne zaman bay bay yapar? Ne zaman alkış yapar?” sorularını bu aylarda anne babalar sıkça sorar. Bebeğiniz 10 aylıkken el çırpabilir, el sallayabilir ve öpücük gönderebilir. Bunları halen yapmıyorsa üzülmeyin. Örnek olup tekrarlar yapabilirsiniz. Mutlaka öğrenecektir.

 

 • 10 aylık bebek oyuncakları, gelişen parmaklarını kullanabileceği düğmeli veya çevrilebilen kısımları bulunan oyuncaklar, ayrıca üst üste konabilen küpler, halkalar, yumuşak toplar, gerçek resimli kitaplar, vurmalı oyuncaklar olduğunda bebeğiniz hem eğitici oyuncaklarla oynamış hem de artan enerjisini eğlenceli şekilde kullanmış olur. Akış ve el çırpma içeren müzikli parmak oyunları, ayrıca oyuncağı saklayıp bulma gibi oyunlar çok hoşuna gider.

 

BEBEKLER İÇİN PARMAK OYUNLARI Parmak oyunları, sadece okul önc... İLK ADIM AYAKKABISI NASIL SEÇİLİR? Yürümeye çabaladığını görünce, a...

 

10 aylık bebeğin doktor kontrolünde neler yapılır?

10 aylık bebek kilosu ve boyunun ne olduğunu merak edersiniz. Bebekler ilk 6 ayı doldurduktan sonra da 1 yaşına gelene kadar doktor kontrolleri aylık olarak devam eder. 10. ay doktor kontrolünde doktorunuz fiziksel gelişim takibi yapar.

 

Her bebek kendi mizacı, genetik özellikleri ve içinde bulunduğu ortamın özelliklerini yansıtarak sosyal ve duygusal yönlerden farklı şekilde gelişir. Fiziksel büyüme, fiziksel gelişimden farklıdır. Fiziksel gelişme, bebeklerin bedenlerini kontrol etme yetisi kazanarak bazı beceriler elde etmeleridir.  Fiziksel büyüme ise boy ve kilonun artması anlamına gelir.

 

Bebeklerin aşı takvimi için tıklayın

 

10 aylık bebeğin boyu ve kilosu ortalama ne kadardır?

10 aylık bebek kilosu ve boyu bir önceki aya göre çok büyük bir değişim göstermez. Çünkü bebeklerin ikinci altı ayında büyüme ilk altı aya göre kısmen yavaşlar. Gelişimsel olarak “normal” olarak ifade edilen bir bebek haftada 100-150 gram ağırlık kazanır. Miadında doğan 10 aylık bir kız bebek ortalama 9000 gram, erkek bebek ortalama 9750 gram ağırlığında olur. Miadında doğan 10 aylık bir kız bebeğin boyu ortalama 71 cm, 10 aylık bir erkek bebeğin boyu ise ortalama 72 cm olur.

 

DÜZELTİLMİŞ YAŞ NEDİR? DÜZELTİLMİŞ YAŞ NASIL HESAPLANIR? Prematüre bebeklerde düzeltilmiş... BEBEKLERİN DİŞ BAKIMI NASIL OLUR? Bebeklerin dişlerini fırçalamaya...

 

10 aylık bebeğin uyku düzeni nasıldır?

10 aylık bebeklerin gündüz uykuları artık 2’ye düşmüştür.  Öte yandan emekleyen, tutunup kalkan, yürümek için hareketlenen bebek daha fazla yorulur. Dolayısıyla daha erken saatte akşam uykusuna geçmek isteyebilir. Bebeğin aşırı yorulması, adrenaline benzer bir hormon olan kortizol salgılanmasına sebep olacağı için çok hareketli olan bebeğiniz henüz uykuya ihtiyacı yokmuş gibi görünebilir. Hâlbuki “Bebeğim çok hareketli” diyorsanız, akşamları sakinleştirici aktiviteleri erken zamana çekmeniz daha faydalı olur. Gündüz uykuları azalan bebeğinizin akşamları verimli bir uyku uyuması için, akşam uykuları öncesinde uyku rutini uygulamanız halen önemlidir.

 

10 aylık bebekler günde ortalama 12-14 saat uyurlar.  Bir önceki ayla karşılaştırıldığında, 10 aylık bebekler gündüz uykularını 2’ye indirmiş olur. Biri sabah uykusu, diğeri ise öğle yemeğinden sonraki öğle uykusu olarak düzene girer. Gündüz uykularının süresi 1-2 saat civarındadır. Bebeğiniz gündüz uykusunu ikiye indirmek için geçiş dönemi de yaşayabilir. Bu sebeple günlük aktivitelerde aşırı değişimler bu geçişi karışık hale getirebilir. Gece uyku süresi ise 10-12 saat arasında değişir. Gündüz uykuları azaldığı için, akşam yatma saati 1-2 saat kadar erkene kayabilir.  

 

9-12 AYLIK BEBEKLERİN UYKU DÜZENİ NASILDIR? 9-12. aylar arasında bebekler ar... BEBEK UYKU DÜZENİ İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER İLE DUYUSAL VE BAĞLANMA ODAKLI YAKLAŞIM Uzman Psikolog Oya Çanak ve Fizy...

 

10 aylık bebek beslenmesi nasıldır? 

“10 aylık bebek neler yiyebilir?” diye sorulduğunda, bir önceki ay yavaş yavaş başlanan bakliyat, ayrıca kıyma, tavuk ve balık gibi et çeşitleri, günlük öğünlere eklenmeye devam eder.

 

Parmaklarıyla tutma becerisi gelişmiş olduğu için haşlanmış sebze gibi parmak besinleri tutup kendi kendini besleyebilir. Henüz ağzına götürüp kendini besleyebilecek seviyede olmasa da ona yumuşak uçlu bir kaşık verebilirsiniz. Besinlerin şekillerini, dokularını ve tatlarını keşfederken siz de onu beslemeye devam edebilirsiniz. Yeni yiyeceklerle tanışırken telaş yapmak yerine bu dönemin halen bir geçiş süreci olduğunu bilmeniz önemlidir. Sağlıklı beslenme alışkanlıkları bu dönemde oluşmaya başlayacağı için, alması gereken besini almasını sağlama düşüncesiyle ekran karşısında yedirmek gibi tutumlardan kaçının. Bebeğinizin bakımını sizden başka üstlenen kişiler de varsa bu konuda uyum içinde olmanız faydalıdır.

 

Emziriyorsanız, 10 aylık bebeklerin beslenmesinde anne sütünün halen önemli olduğunu söylemek gerek. Bebeklere bazı deniz ürünleri, bal ve çilek gibi alerjik reaksiyonlara sebep olabilecek besinler en az 1 yaşına kadar verilmemelidir. Bebeğinizin gelişimine uygun beslenme düzeni için doktoruna danışmanız tavsiye edilir.

 

"ÇOCUĞUM YEMEK YEMİYOR" DİYORSANIZ... “Çocuğum çok iştahsız, yemek yem... 0–2 YAŞ DÖNEMİNDE NELER YAPMALISINIZ? Bebeğiniz iki yaşına gelmeden bu...

 


Referanslar:

T.C. Sağlık Bakanlığı Bebek ve Çocuk İzlem Protokolü. Şuradan alındı:  https://sbu.saglik.gov.tr/Ekutuphane/Yayin/420Carolyn Meggitt (2013) “Çocuk Gelişimini Anlamak”

 

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön