Bebekler yeterince D vitamini almıyor

Yapılan yeni bir araştırmaya göre, emzirilen bebeklerin birçoğu yeterli miktarda D vitamini almıyor olabilir.

Bebekler yeterince D vitamini almıyor

Araştırmacılar, bebeklerini emziren 184 kadının katılımı ile bir anket yaptılar ve bebeklerin gereken günlük D vitamini takviyesini sağlamadıklarını gördüler. Amerikan Pediatri Akademisi (AAP), anne sütündeki D vitamini seviyesi düşük olduğundan, emzirilen ve emmenin yanı sıra bebek maması ile beslenen bebeklere, günde 400 iu D vitamini verilmesi gerektiğini belirtiyor.

 

Bebeklerde D vitamini eksikliği nelere sebep olur?

Genellikle yetersiz D vitamini seviyesi, kemik hastalıklarına ortam sağlar. D vitamini güneş ışığı aracılığıyla edinilebiliyor olsa da, AAP, 6 aydan küçük bebeklerin, cilt kanseri riski sebebiyle doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmamalarını tavsiye ediyor. D vitamini takviyesi, sıvı haldedir ve bebeğin ağzına damlalık yardımıyla verilebilir.

 

Anket, bebeklerini yalnızca emziren 140 annenin ve bebeklerine hem anne sütü hem de bebek maması veren 44 annenin katılımı ile gerçekleşti. Annelerin yarısından biraz daha fazlası (%55), bebeklerine geçtiğimiz hafta içerisinde D vitamini takviyesi verdiklerini, yalnızca %42’si ise günlük tavsiye edilen 400 iu D vitaminini verdiklerini söylediler.

 

 

Bebeklerine neden D vitamini takviyesi vermedikleri sorulduğunda ise, bazı anneler vitamin tavsiyesi hakkında bilgileri olmadığını, diğerleri ise anne sütünde gereken her şeyin olduğunu düşündüklerini anlatıyor.

 

Anneler durumdan habersiz

Araştırma kapsamında bir kadın, D vitamini takviyesinin gerekli olduğundan haberi olmadığını söylüyor. Bir başka kadın ise gerekçesini şu şekilde açıklıyor: “Sütümün, bebeğime ihtiyaç duyduğu şeyi verebilmesi için tanrı tarafından tasarlandığını hissediyorum. Bebekler, nesillerdir D vitamini takviyesi olmadan da gayet sağlıklı oldular.”

 

 

Bebeklerini bebek mamasıyla besleyen annelerin bazıları ise, mamada gereken D vitamininin bulunduğunu düşünmüşler. Ancak yeterli miktarda D vitamini için bebeğinizin D vitamini ile güçlendirilmiş bebek mamalarından günde 1 lt kadar yemesi gerekiyor.

 

Ankete katılan annelerin çoğunluğu (%76), D vitamini içerikli multivitaminler kullandıklarını söylediler. Anneler, sütlerindeki D vitaminini artırmak için dışarıdan takviye alabilseler de, yapılan araştırmalar, sütlerini yeterli miktarda zenginleştirebilmeleri için annelerin günde 4000-6400 iu vitamin desteği almaları gerektiğini gösteriyor. Bu sayılar, tipik multivitaminlerde bulunan D vitamininde çok daha fazla.

 

Yine de çalışmaya katılan katılımcıların büyük çoğunluğu (%88), vitamin takviyesini bebeklerine vermektense, bizzat kullanmayı tercih edeceklerini söyledi.

 

 

Araştırmacılar da, annelerin D vitamini takviyesi almalarının, bebeklerdeki D vitamini seviyesini yükselteceği sonucuna vardılar.

 

“Anneler, doğumdan sonra prenatal D vitamini takviyesi alıyorlar; dolayısıyla D vitamini, anne takviye rutini kapsamına dahil edilebilir.” diye belirtiyor bilim insanları. 

 

 

Bu yazının İngilizce orijinali livescience.com sitesinde yayınlanmıştır.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön