Türkiye’de her yıl 150 bin prematüre bebek doğuyor

Stres, obezite, sağlıksız beslenme, ileri ve erken yaş çoğul gebelikler prematüre doğumları artırıyor

Her yıl 150 bin prematüre bebek doğuyor

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Esma Türkmen, Dünyada yüzde 10 olan erken doğum oranının Türkiye’de yüzde 11.9 olduğuna dikkat çekerek ülkemizde her yıl 150 bin prematüre bebek doğduğunu ifade etti. Dr. Türkmen’e göre prematüre doğumların artmasına erken veya ileri yaş gebelikleri, ürogenital sistem enfeksiyonları, annede eklampsi ve preeklampsi sorunları (gebelik zehirlenmesi), çoğul gebelikler, stres, obezite ve sağlıksız beslenme neden oluyor.

 

Prematüre nedir?

 

Kuvöz teknolojisi çok önemli

Dünya Sağlık Örgütü tarafından 23 ile 37. gebelik haftası arasında doğan ve doğum ağırlığına göre 1000 gramın altında olanların aşırı derecede düşük doğum ağırlıklı, 1000-1499 arası olanların çok düşük doğum ağırlıklı, 2500 gramın altında olanların ise düşük doğum ağırlıklı olarak sınıflandırılarak ‘prematüre’ kabul edildiğini belirten Dr. Esma Türkmen, şunları söyledi: “Prematüre yenidoğanları sağlıkla hayata kazandırmak büyük özveri ve emek istiyor. Bu bebeklerin hayata tutunabilmesi için etkin yenidoğan bakım ve tedavilerinin yanı sıra sağlık birimleri ve ailelerin işbirliği de çok önem arz ediyor. Kuvöz teknolojisi, prematüre bebek bakım ve tedavisinde önemli bir rol oynuyor. Kuvöz, bebeğin anne karnında geçirmek zorunda olduğu ve mahrum kaldığı sürecin dış dünyadaki tamamlayıcı en önemli basamaklardan birini oluşturuyor.”

 

 

Gelişim sorunlarına neden oluyor

Prematüre bebeklerde akut dönemde beyin, akciğer, kalp, bağırsaklarla ilgili sorunlar ileriki dönemlerde ise bilişsel duyusal ve nöromotor gelişim sorunları ortaya çıkabileceğinin altını çizen Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Esma Türkmen, “Prematüre doğumların önlenmesi için annede sağlıklı prenatal izlem ve enfeksiyonların kontrolü, stres ve tetikleyici faktörlerin engellenmesi, erken ve çok geç yaş gebeliklerden korunma, obezite ve sağlıksız beslenmenin önüne geçilmesi ve endikasyonu olmayan IVF gebeliklere (tüp bebek) bağlı çoğul doğumların önlenmesi elzemdir” dedi.

 

 

Ülkemizde prematürite ve preterm sorunları açısından ailelere verilen desteğin ve bilgilendirmenin yetersiz olduğuna da dikkat çeken Dr. Esma Türkmen, şöyle devam etti:

 

“Anne ve babanın prematüre bebek sahibi olmakla ilgili ruhsal ve mental olarak sürece hazırlanması ve desteklenmesi çok önemli. Ayrıca önlemler ve izlem sürecinde yenidoğan üniteleri ve aileler arasında sağlıklı bir köprü kurulmalı.”

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön