“Yenilen yiyecekler bebeğin cinsiyetini belirlemede etkili midir? Çin takvimine göre hamile kalarak bebeğin cinsiyeti belirlenir mi?” Çocuğun cinsiyetini belirlemede çeşitli yöntemlerin uygulandığını biliyoruz. Peki bu yöntemlerin bilimsel gerçekliği var mı? Merak ettik ve uzmanına sorduk. Acıbadem Bahçeşehir Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ceyda Aydın da yanıtlarıyla konuya açıklık getirdi.


Bebeğin cinsiyeti ne zaman oluşmaya başlar?

Bebeğin cinsiyeti yumurta spermle döllendiği anda genetik olarak belli olur. Erkek ve kadın cinsel organları aynı yapılardan türediği için ilk 7 haftaya kadar gelişimleri aynıdır ve aynı görünürler. 9-10. hafta civarında kız ve erkekler farklı şekilde, sahip oldukları farklı hormonlar ve reseptörler sayesinde kendi genetik yapıları yönünde gelişim göstermeye yönelirler.


Hamilelikte bebeğin cinsiyeti tam olarak ne zaman ve hangi yöntemler ile belli olur?

Hamilelik döneminde cinsiyeti belirlemek için en sık kullanılan yöntem ultrasonografidir. Erkek ve kadın cinsiyet ayrımı çok daha önce olmasına rağmen bu farklılığın ultrasonda görülmesi için belirli bir büyüklüğe ulaşması gereklidir. Bu ayrım 12-13 hafta civarında yapılabilse de, 16. haftadan sonraki görüntüler bize daha net bir ayrım imkanı sağlar. Cinsiyet ayrımında nadiren de olsa bebeğin pozisyonuna bağlı yanılmalar olabilir. Doktorunuzun bir ay ara ile yaptığı iki ultrason muayenesinde aynı cinsiyeti tespit etmesi yanılma payının en aza inmesini sağlar.


Ultrasonografi dışında gebelik sırasında yapılan amniyoosentez (anne karnından amnion suyu alınması), koryonvillus biyopsisi, kordosentez gibi yöntemlerle bebeğin kromozomları incelenerek kesin sonuç belli olur. Bu incelemelerde dişi veya erkek kromozomal yapısı izlenir. Ancak bu testler cinsiyete bağlı hastalıkların tespiti dışında sadece cinsiyeti öğrenmek amaçlı yapılmazlar.


Bunların dışında evde annenin idrarı ile 10. haftada yapılabilen cinsiyet belirleme testleri üretilmiştir. Bu testler yüzde 80 oranında doğru cinsiyeti belirleyebilse de bazı etik tartışmaları da beraberinde getirir. İstemediği cinsiyette bebeğe sahip olan çiftler erken dönemde kürtaj ile gebeliği sonlandırabilir. Dünyaya gelen bebeklerde cinsiyetler yaklaşık olarak yarı yarıya olur, bu da doğanın mükemmel dengesini korumak içindir. Erken haftalarda cinsiyet nedeniyle olan gebelik sonlandırmaları bu mükemmel dengeye müdahale etmek olacaktır.Gebelikten önce yapılan herhangi bir yöntem veya tarihsel hesaplama bebeğin cinsiyetini belirler mi?

Gebelik oluşmadan bebeğin cinsiyetini belirleme isteği, geçmiş tarihlerden günümüze kadar insanların ilgisini çeken bir konu olmuştur. İnsanların cinsiyeti belirleme konusundaki bu istekleri, halk arasında söylemlerle yayılan ve bilimsel olarak doğruluk kanıtı olmayan birçok teknik ve yöntemin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bilimsel dayanağı olmayan yöntemler arasında en popüler olanlar; biyolojik takvim ve çin takvimi yöntemleridir. Biyolojik takvim yönteminde, kadın ve erkeğin kız ve erkek çocuğa sahip olacağı dönemlerin varlığı kabul edilir ve bu dönemler anne ve baba adayının doğum tarihlerinden yola çıkarak hesaplanır. Çin takvimi yönteminde ise, kadının hamile kalacağı ay ve yaşına göre cinsiyet tahmini yapılan bir çizelge vardır.


Unutulmamalıdır ki herhangi bir yöntemi kullanarak cinsiyeti belirlediğini söyleyenlerin durumu tamamen tesadüften ibarettir. Bilimsel bilgiler ışığında bebeğin kız ya da erkek olma ihtimali yüzde ellidir ve bu durumda uygulanan yöntemden bağımsız olarak çiftlerin yarısının bebeğin cinsiyeti istediği gibi olacaktır.


Bebeğin kız veya erkek olmasında etkili olan faktörler nelerdir?

Bebeğin cinsiyetini belirleyen erkekten gelen sperm hücresidir ve dolayısıyla belirleyici babadır. Ülkemizdeki tüp bebek uygulamalarında yumurtaya enjekte edilecek spermin genetik yapısına bakılarak cinsiyet belirlemesi yapılması ancak cinsiyete bağlı geçiş gösteren hastalıkların engellenmesi gibi tıbbi sebeplerle yapılabilir.


Bebeğin cinsiyetini gebelik öncesi belirlemeye yönelik herhangi bir teknolojik çalışma veya araştırma var mıdır?

Geleneksel yöntemlerden daha güvenilir olan, bilimsel araştırmalar ve bulgular ışığında uygulanan ve hala geliştirilmekte olan yöntemler vardır. Ancak cinsiyet seçim kararının anne ve babaya bırakıldığı bu uygulama ve yöntemlerin yaygınlaşmasının, ilerleyen yıllarda dünyada cinsiyet dengesizliği ile ilgili sorunlar yaratacağını ön görmek çok da zor olmaz.


Selnas Yöntemi (Babychoice yöntemi)

İsviçre’deki laboratuvarlarda geliştirilen ve 1997 yılından bu yana kullanılan yöntemin dayanağı; yumurta hücresinin yüzeyinde bulunan elektriksel çekim gücünün bazı dönemlerde X ( kız ), bazı dönemlerde Y ( erkek ) kromozomu ile döllenmeyi kabul edecek şekilde, annenin biyolojik saatine göre değişmesidir. İsviçre’deki laboratuvara çiftlerin kanları ve bazı bilgileri yollanır, bunlardan edinilen bilgi ile cinsiyet dönemlerini belirleyen takvimler oluşturulur ve çiftlerin bu belirlenen dönemlerde ilişkiye girmesi gerekir. Bu yöntemde anne veya babaya, yumurta ya da sperme herhangi bir müdahale, ayrıştırma yapılmaz. Başarı şansının yüzde 90 olduğu iddia edilmektedir.


Shettlesmetodu

Kolay ve sadece yumurtlama gününü hesaplayarak uygulanabilen bu yöntem; Y kromozomu ( erkek bebek için gerekli ) taşıyan spermlerin, X kromozomu ( kız bebek için gerekli ) taşıyan spermlere göre daha hızlı olması ve daha az yaşaması esasına dayanmaktadır. Buna göre, ilişkiye yumurtlama gününden sonra girilirse hızlı olan Y kromozomlu sperm ile döllenme, erkek cinsiyet ihtimali artar. Diğer taraftan, yumurtlamadan 2 gün önce ilişkiye girilirse dayanıksız olan Y kromozomlu spermler ölmüş olur ve daha uzun yaşayabilen X kromozomlu sperm ile döllenme, kız cinsiyet olma ihtmali artar.


Microsort ve Ericcson yöntemleri

Her iki yöntem de aşılama (IUI) yöntemi ile gebelik oluşturulması gerektirir. Aşılama için hazırlanan spermler X ve Y kromozomu içerenler olarak ayrılır ve istenen cinsiyet kromozomunu içeren spermler yumurtlama gününde rahmin içine bırakılır. Yüzde 70-80 başarı şansı olduğu bildirilmektedir.


PGD ( prekonsepsiyonel genetik tanı ): Gebelik oluşmadan önce cinsiyeti yüzde 100 doğruluk ile belirleyen, en gelişmiş tanı testidir. Bu yöntemde, tüp bebek uygulaması sırasında oluşturulan, henüz rahme yerleştirilmemiş döllenmiş embriyolardan bir hücre alınarak kromozom yapısı incelenir ve cinsiyeti öğrenilir. Eğer embriyo istenen cinsiyette ise rahme yerleştirilerek gebelik oluşması sağlanır. Ülkemizde ve birçok ülkede, cinsiyetin belirlenmesi amacıyla kullanılması yasaktır. Sadece genetik geçişli hastalıkların taranması ve rahme transfer öncesi sağlıklı embriyoların seçilmesi için kullanılır.


Erkeğin spermi kaliteliyse bebek kız olur düşüncesi doğru mudur?

Shettles metodunu destekler nitelikte olan bu düşünce, X kromozomu taşıyan ( kız bebek oluşmasını sağlayan) spermlerin, Y kromozomu taşıyan (erkek bebek oluşmasını sağlayan) spermlere göre daha uzun süre dayanıklı ve canlı kalmasına dayanmaktadır. Yumurtlama gününden önce olan ilişkilerde yumurtlama gününe kadar canlı kalan X kromozomlu spermler sayesinde cinsiyetin kız olma ihtimali daha fazladır. Bu nedenle halk arasında kaliteli (dayanıklı) sperm ile kız cinsiyet arasında bir ilişki olduğu düşünülebilir.


Bebek cinsiyetini belirleyen yiyecekler var mıdır?

Yiyeceklerle bebeğin cinsiyetinin belirlenmesinin kanıtlanmış bilimsel bir dayanağı yoktur. Anne adayının, gebelikten en az 6 hafta öncesinden et, balık, sebze, çikolata, tuz gibi potasyum ve sodyum içeriği zengin besinlerle beslenmesinin erkek bebek ihtimalini; süt, peynir, tuzsuz fıstık, fasulye, brokoli gibi kalsiyum ve magnezyum içeriği zengin besinlerle beslenmesinin kız bebek olma ihtimalini arttırdığı bazı genetik bilimciler tarafından iddia edilmektedir. Ancak beslenme ve cinsiyet ilişkisi hakkında henüz kanıtlanmış bir bilgi yoktur.


Röportaj: Dilay Argün

Facebook Yorumları

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!
 • Misafir Merhaba ben 1983 05 22 6 havtalık hamileyim kim olur erkek mi olur
  CEVAPLA
 • Misafir Selam. iki oglun var kiz istiyorum. Simdi 15 haftalik hamileyim ben 16.09.88 kocam 30.05.89..son adet 06.11.22 de oldu
  CEVAPLA
 • Misafir Baba 21.03.1994 Anne 24.06.1997
  CEVAPLA
 • Misafir Yeni evliyim kocam( 10 04 1996)ben(15 09 2003
  CEVAPLA
 • Misafir Ben 1992 avgust 26 kocam 1988 eyyül 17 hangi ayda hamile kalsam erkek çocuk olacak
  CEVAPLA
 • Misafir Merhana ben 1996.09.29 kocam 1987.02.02 4 aylık gebeyim cocuk qįzmı oğlanmı bilmek isterdim
  CEVAPLA
 • Misafir Merhana ben 1996.09.29 kocam 1987.02.02 4 aylık gebeyim cocuk qįzmı oğlanmı bilmek isterdim
  CEVAPLA
 • Misafir merhaba mən 1987.06.19 kocam 1987.09.13 erkrk cocuk jcin hesablama onceden üde bilirmusjniz
  CEVAPLA
 • Misafir Merhaba benim bir kızım var.ikinci çocuğumun erkek olmasını istiyorum.hangi ayda gebe kalsam erkek olur.eşim 01/04/1989 doğumlu bende 20/01/1993 doğumluyum
  CEVAPLA
 • Misafir 2 tane erkek çocum var 3 cusude kiz istiyorum olsun ...ben dogumlu 31.01.1996. Eşim 26.10.1995 lütfen hesaplayin ve bana cevap verin????????
  CEVAPLA
 • Misafir İki tane oğlum var, kiz çocuk istiyorum, ama yine hamile kalırsam oğlum olur diye cesaret edemiyorum, kız çocuk için nasil bir yol izlemeliyim.
  CEVAPLA
 • Misafir Babanın annrnin doğum gününü söyle bebeyin kızmı oğlanmı olduğunu söyleyeyim
  CEVAPLA
 • Misafir Annenin babanın doğum gününü yaz söyleyeyim cinsiyetini
  CEVAPLA
 • Misafir 07 09 1991 31 12 1991
  CEVAPLA
 • Misafir 01.01.1990 anne 07.08.1990 baba
  CEVAPLA
 • Misafir 30 yaşım var 2022 Ocak ayında hamile kaldım bəbək nə bilən varmı
  CEVAPLA
 • Misafir Temmuz 22 hamile kaldim cinsiyyeti ne
  CEVAPLA
 • Misafir 3 tane canımdan değerli kızlarım Bi tanede erkek istiyoruz nasıl bi yol alabiliriz
  CEVAPLA
 • Misafir 29.11.1985.cu yıldanım.gebe kaldım.17.05.2021.bebişimin erkey kız bilen varsa rica etsem yazarmı
  CEVAPLA
 • Misafir Ilk hamileliyim.Oğlum olsun isterdim.
  CEVAPLA
 • Misafir Ben 22 yasimda hamile kaldim mart ayinda ne olur sizce
  CEVAPLA
 • Misafir 27 nisanda kebe kalsam cinayeti nelur
  CEVAPLA
 • Misafir 33 yasim var bir olum var birde kiz isdiyorum
  CEVAPLA
 • Misafir Merhaba 36 yaşındayım kocam 1988 doğumlu ve şuan bu ekim ayından itibaren hamileyim cinsiyeti olabilir acaba
  CEVAPLA
 • Misafir benim bi oglum var tekrer bi oglum olmasını istıyorum ne yapmam gerekir
  CEVAPLA
 • Misafir 25 yasim var 1 oglum var bude kizim olsun isdiyorum allah qismet etse inwallah kiz olmasi icin ne yapmaliyim bilmiyorum
  CEVAPLA
 • Misafir 25 yasim var 1 oglum var bude kizim olsun isdiyorum allah qismet etse inwallah kiz olmasi icin ne yapmaliyim bilmiyorum
  CEVAPLA
 • Misafir 37 yaşım var oglum isterdim olsun
  CEVAPLA
 • Misafir 30 yasindayam 3 qizim var isterem oglum olsun
  CEVAPLA
 • Misafir İki oğlum var bir kızım olsun istiyorum ama korkuyorum ... Kız olması için ne yapmalıyım bilgisi olan varmi
  CEVAPLA
 • Misafir 10 haftalık gebeyim cinsiyet beli olurmu
  CEVAPLA
 • Misafir 1 kizim var ve 1 tanede erkek isdiyorusz insallah allah anasib edet bize)
  CEVAPLA
 • Misafir 32 yasim var oğlan isdeyirem
  CEVAPLA
 • Misafir 2.gebeliktr 20 haftalık ve daha hareket etmiyor
  CEVAPLA
 • Misafir Tabiki Allah ne verdiyse o sağlıklı olsunda yeter diyorum ama gönlüm kız çocuğu isdiyo onlarin elbiselerini gorunce dayanamiyorum saclarini horsem guzel giydirsem opsem koklasam offf Allahim sen buyuksun bu özlemimi dindir artik özlemim olsun arik canim kizim özlemim
  CEVAPLA
 • Misafir 3 oğlum var 3unde de kız istedik olmadi. Eşim de ben de kızımız olsun istiyoruz.olmayinca olmuyor
  CEVAPLA
 • Misafir çok ıyi tespitler çok ıyi anlatilmiş teşekkürler
  CEVAPLA
 • Misafir Anneler kız,babalar erkek bebek isterşet sanırım.Bunun tersi yüzde 40 kadardır.Yani baba kız bebek,anne erkek bebek ister.Evin reisinin bildiği metot varsa ağır basar.Takdir Allahındır.
  CEVAPLA
 • Misafir Menim 32 yaşım var qız çoçuku isdiyirem
  CEVAPLA
 • Misafir Allahim buyuk dir ama har kesinde bi niyeti var.kim erkak Kim kiz. Allahim Hayirli saglam evlat versin
  CEVAPLA
 • Misafir Kiz cocuk yapmak icin ozel.bisey yada gun varmi
  CEVAPLA
 • Misafir Tatli eşryorum
  CEVAPLA
 • Misafir tamamdır
  CEVAPLA
 • Misafir korkma gelicem
  CEVAPLA
 • Misafir Allahim ne verirse kiz ya oglan saglam olsun ve menim ucun Rabbimin en gozel hediyesidi evlad
  CEVAPLA
 • Misafir allah bereket versin
  CEVAPLA
 • Misafir 06 10 1984
  CEVAPLA
 • Misafir adam erkek çocuk istemesiyle isyan etmiş olmuyor ya. o yoktan var eden dilerse verir dilerse vermez. kız çocuğu verdi diye de kimse isyan ettiği yok. erkek çocuğu istemek suç mu kardeşim, hemen olayı saçmalığa dinsizliğe bağlıyorsunuz. işinize bakın siz, belki de en çok erkek çocuğu arzulayanlardansınız....
  CEVAPLA
 • Misafir Allahim ne kadar saçma bi yazı Çin takvimimiymiş bu da ne ya allah ne verdiyse bin şükür kız erkek hiç fark etmez allah hayırlı çocuk nasip etsin
  CEVAPLA
 • Misafir amin
  CEVAPLA

İnternet sitemizde kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak ve tercihlerinizi yönetmek için Çerez Politikası, daha fazla bilgi için Aydınlatma Metni sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. Sitemizi kullanarak çerezleri kullanmamızı kabul edersiniz.