"Ben dar giyinmene izin vermem ben buyum"

Yeşim Hanım 22 yaşında bir erkeğim, kız arkadaşımla 6 yıllık bir beraberliğimiz var o da 22 yaşında. İlişkimizde sürekli ara ara ayrılıyoruz, 1 hafta veya 2 hafta görüşmüyoruz. O sorunu kapatıyoruz sonra başka bir sorun çıkıyor yine 1-2 hafta ayrı kalıyoruz. Neyse konuya geleyim en son 1 hafta önce ayrıldık ve ayrılmamızın konusu benim anladığım kadarıyla beni sorgulamaya başlamış kendi kafasında. Ben biraz giyime karışan biriyim, gece geç saatlerde dışarda olmasına sıcak bakmayan birisiyim ve kız arkadaşlarıyla kafasına göre seyahatler yapması bana ters bir durum. Kimine göre bunlar olabilir ancak prensip meselesi yani ben buyum dedim ona, bunlara izin vermem dedim. Bana biz farklı dünyaların insanlarıyız, sen kör zihniyetlisin, yobazsın gibi şeyler söyledi, ben de dedim ki "Ben dar giyinmene izin vermem ben buyum. Ne yapacaksın?” dediğimde ise "Ayrılıyorum o zaman" dedi, ben de direk engelledim, sildim numarasını. 1-2 defa aradı açmadım. Bir mesaj attı niye oturup konuşmuyoruz çocuk çocuk işler yapıyorsun dedi, ben de içimden şöyle düşündüm madem farklı dünyaların insanlarıyız, madem dar giyinmek istiyor, kafasına göre gezmek çıkmak istiyor neden konuşalım ki? Hiçbir şekilde konuşmadım. Sizce durum nedir, ne değildir? Görüşlerinizi çok merak ediyorum. Ben şöyle düşünüyorum, eğer benimle ciddi bir şeyler düşünüyorsa bazı şeylerden vazgeçecek çünkü ben böyle biriyim. Kestirip atınca da bu bana göre biri değil dedim yani düşüncelerinizi merakla bekliyorum.

 

Yeşim Tijen’in cevabı:

6 senelik ilişkinizde 6 santim yol alamamış olmanıza rağmen birbirinizden kopamamış olmanız güzel. Bugün kız arkadaşınıza baskı gibi gelen kısıtlamalar aslında olması gerekenler tabii biraz gevşetmek kaydıyla. Özgürlük güzeldir ama her şeyin fazlası gibi özgürlüğün fazlası da insanı bozar. Biraz bir şeylerden insanı tutmak gerek yoksa özgürüm derken insan hayatta kendini yok edebilir. Onun için de her şeyde olduğu gibi giyimde, davranışlarda, gezip tozmalarda sınırlar olmalı. Sınırlar iyidir, sınırların da sınırını bilmek kaydıyla. Şimdinin genç kızlarına bakınca kapalısından açığına özgürce giyindiklerini görüyorum. Açığı da kapalısı da modayı takip ediyor. Giydikleriyle kendini ortaya koyuyor, karakterini sergiliyor. Bunu görebiliyoruz. Siz kız arkadaşınıza getirdiğiniz kısıtlamalarla ondan kendini ortaya koymamasını istemiş oluyorsunuz. Kendini sakla, fark edilme demişsiniz. Herkesin fark edilmek istediği günümüzde fark edilme demek tabii kabul edilemiyor. Üzümler birbirine baka baka kararıyor denir ya genç kızlarda birbirlerine bakarak örnek alıyorlar. Copy-past yapıyorlar, birbirlerine benziyorlar. Siz farklı bir şey söylediğinizde ayrı dünyaların insanı oluyorsunuz. Aynı dünyada yaşayan biri pembe biri siyah bakan gençler. Gökyüzündeyse gri renk hâkim. Oysa masmavi olmalıydı gökyüzüne ülkemizin gençlerinin bakışı. Yaşananlara bakınca ümidimiz kırılıyor. Kadınlar ürküyor, kadınlar korkuyor. Nerde bize verilen ülke? Nerde kadın hakları? Hepsini geri mi alıyorlar bir bir elimizden?

 

Bir genç kızımız vardı güzel mi güzel, sevgilisi güzelliği gözükmesin istiyor, baskılar uyguluyordu ama tuhaf baskıları, insanlık dışıydı. Sanırsınız taş devrinde yaşanıyor. Kız da deli divane âşık, sevgilisinin aşırı baskısı yüzünden kaşlarını bile alamıyordu. Orman gibi kaşları olmuştu. Onu gördüğümüzde çok gülüyorduk. Düşünseniz ya güzelim kızın yüzü yeni erkek olan erkeklerin yüzü gibi tüylüydü. En sonunda bu kadar baskıya dayanamadı nihai sona varıldı ve ayrıldılar. Kızımız özlemiş olduğu güzel yüzüne kavuştu. Aşk nelere kadir oluyor değil mi? Sizin baskılarınız böyle değil ve bana göre normal tabii biraz gevşetmeniz kaydıyla. Çünkü bu kısıtlamalar aşırı olunca genç kızların heveslerini, arzularını içine tıkmak oluyor yavrum. Bu işin bir orta yolu var. Bu güzel sevginizin hatırına biraz o sizin düşüncelerinize gelir, biraz siz onun düşüncelerine yaklaşırsınız, ortası bu konuda her zaman doğru karardır. Tek bir kişinin tavizi mutsuzluktan öteye gitmez. Mutlu olmayan biri mutlu edebilir mi? Her ikinizin de mutlu olması için birbirinize yaklaşmaya çalışarak bu güzel beraberliğinizi sürdürebilirsiniz. O, 22 yaşın özgür kafasıyla, hayatta olabileceklerden habersiz genç bir kızın ruhuyla hayata pembe pembe bakıyor olmalı. Bir takım haberleri duysa bilse de bana olmaz, ben güçlüyüm diye düşünüyordur ama kadının özgürlük meselesi cinsiyetinde tıkanıyor. 2020’ye girerken hala kadının özgürce hareket etmemesi gerektiğini konuşuyorsak, kadın hala insan olarak değil cinsel kimliğinden görüldüğünden hiçbir yol alınmıyor. O zaman kadın dikkatli olarak kendi kendini korumak zorunda. Hangi yasaya, hangi devlet memuruna güveneceksiniz? Son yaşanan olay kadına kendi kendini koruması gerektiğini göstermedi mi? Siz bir erkek olarak hemcinslerinizin bir kısmının düşünce yapısından haberdarsınız. Koruma güdüsü içinde hareket ediyorsunuz ve ikinizin tıkandığı nokta sizin koyduğunuz sınırlar olarak gözükse de bu Türkiye’nin sınırları. Az gelişmiş bir ülke olarak daha çok gelişmeye ihtiyacımız var. Kadının her yerde her istediğini giyemeyeceği bir toplum içinde olduğumuzu unutmak biz kadınlara lüks. Herkes aynı bakış açısında, aynı kültürde değil. Kadın yerine göre ve dikkatli giyinmek dikkatli davranmak zorunda ama kadın aynı zamanda hayata karışıp yaşamalı da. Arada sıra da güvendiği arkadaşlarıyla dışarı çıkabilmeli. Yaşamak kadının da hakkı. Hayat yaşanarak güzelleşmez mi oğlum? Biraz siz ona yaklaşın, biraz o size yaklaşsın. Bu güzelim beraberliğiniz bir giyim ve yaşam tarzı çıkmazında son bulmasın dilerim yavrum.

 

Sevgiler sevgili okurlarım…

Facebook Yorumları
Yorumlar
6
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  20 Ocak 2020 Pazartesi 09:02

  "Bana biz farklı dünyaların insanlarıyız, sen kör zihniyetlisin, yobazsın gibi şeyler söyledi" Çok doğru söylemiş, oraya bir de "bencil"i ekleyelim. Onun size duymasını istediğiniz saygıyı siz de ona duymak zorundasınız. O size ne ait olacak ne de tabi, o size yol arkadaşı olacak, siz de ona. Belli ki yollarınız da bir yolda yürüme anlayışınız da bir hayli farklı. Ayrılmanız çok isabetli bir karar olmuş.

  Cevapla
 •  
  16 Aralık 2019 Pazartesi 08:48

  erkek "ben böyleyim, bana uyacak" derken kadın neden sınırlarını bilmeli acaba? kadın "ben böyleyim" deme hakkına sahip değil mi? kimse kimsenin sınırını belirleyemez, hele ki bir sevgili hiç belirleyemez? kadın kendi için uygun olanı kendi düşünebilir, korunmak için birilerine muhtaç göstermeyin artık kadınları. esas erkeklere sınırlarını öğretin de düzelsin artık bir şeyler!

  Cevapla
 •  
  17 Aralık 2019 Salı 16:36

  adam en baştan ben buyum demiş zaten. beğenirsin beğenmezsin bu ayrı bir konu. o halde sende ben buyum deyip kendini baştan kabul ettireceksin. yani sözün özü ya bu deveyi güdecen ya da bu diyardan gidecen. olaybu kadar basit

 •  
  15 Aralık 2019 Pazar 06:09

  Benimde sevdiğim var ve bu dediklerinin aynısını bende söylüyorum ona ama hiçbi şekilde bi hayır'ı olmamış bana ben ne dediysem tamam demiş çünkü bizi bi gelecek bekliyor ve kız da dediğin sevdiğinin zaten sözünde durması lazım. Eğer devam etmek yerine ayrılmayı seçtiyse ondan sana bi hayrı yok

  Cevapla
 •  
  13 Aralık 2019 Cuma 16:35

  Bence erkekler bu kadar kısıtlayıcı olduklarını kendilerine bir sormalı. Özgüven eksikliği yada asosyal kişilik ise kendini düzeltmesi gereken kadın değil erkek olmalıdır.

  Cevapla
 •  
  13 Aralık 2019 Cuma 11:21

  ÖZgürlük istene alanda yanlış ve ahlaki bir davranış yoksa neden kişi kendini sınırlamalı Erkek sosyal olamadıgından dolayı kadınında hemcinsleri ile görüşmesine bile karışıyorsa bence bu işte bir sıkıntı var. Evlilik olsa dahi bu kişiler arasında ilerleyen süreçte aradaki derin farklılıklar keskinleşecektir.

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön