Gelin olmaya tahammül edemiyorum

Eşimle 8 ay anca oldu evleneli. Ben öğretmenim ve atanamadığım için bir yerde çalışmaya başladım. Onunla orada tanıştık. Eşim ilkokul mezunu. Geçirdiği hastalık yüzünden okuyamamış. Eşimin ailesi ile aynı binada oturuyoruz. Eşim sürekli birlikte olduklarını, toplaştıklarını söylerdi bana evlenmeden. Ama duruma bizim de dahil olacağımızı hiç düşünmemiştim. Evlendik, 8 ay oldu, bir ara kayınvalidem ve kayınbabam gideceği her yere bizi götürmek için eşimi arayıp duruyorlar. Ben de sürekli onlarla görüşmek istemiyordum, sonuçta bizim de kendimize göre bir hayatımız olmalıydı. Bir tane görümcem var. Görümcem eşinin ailesiyle görüşmüyor. Kayınvalidem kendi kızı, kaynanasıyla görüşmüyorken sürekli bizimle olmak istiyor. Ben de buna sinir oluyorum. Bir gün bana haber vermeden gün arkadaşlarını bize çağırmış. Sonra telefonla beni aradı, emrivaki yaptı. Haydi onlar geldi, ağırladık, tamam. Sonra aradan zaman geçti, hasta ziyaretine gidilecekti, onlarla beraber görümcemgil, kaynanamlar ve biz. Ben de KPSS çalışıyorum diye pek gitmek istemedim. Bana soran da olmadı zaten. Sonra, neyse, hasta ziyaretimizi yaptık, arabaya bineceğiz tam, kayınvalidem başka bir ilçedeki akrabalarının yanına da gitmemizi istedi. Bana da sordular ben de arabadan inmeyip gitmek istemediğimi söyledim. Kayınvalidem bozuldu. Eşim gitmek istiyordu ama benim yüzümden gidemedi. Arabada biz eşimle dönerken “ailemi üzdün” demeye başladı. Ben de “Ben sürekli ailenle gezmek zorunda mıyım? Ablan kayınvalidesiyle görüşmüyor bile! Ben niye hep onlarla sürü gibi gezmek zorundayım?” dedim. Eve gidene kadar arabada kavga ettik. Sonra bu durumdan dolayı kayınvalidemlere 3 hafta falan gitmedik. Sonra yine gitmeye başladık eşimin isteğiyle.


Aradan zaman geçti, bayram geldi, derken eşim markette çalıştığı için bayramın 3. ve 4. günleri izinliydi. O izinli olduğu için ben bayramda ailemle geçirdim iki günü. 3. günü de eşimin ailesine gittik. Sonra ben ablamla bayramlaşmak için onlara da uğrayalım dedim. Kayınvalidem duyar duymaz “Önce dayıngile gidelim oğlum hep birlikte” dedi. Sonra eşimin dayısıgile gittik. Ertesi gün eşimin Didim’den amcasının kızı gelecekti, kayınvalidem yine “İşinize karışmak gibi olmasın, ablanız evinizi görmedi, çay içmeye çağırın yarın akşam” dedi, çağırdık. Bir baktım ben eve iki aile beklerken kaynanam bütün sülalesini toplamış gene. Onları ağırladık ve eşimle baş başa kalınca eşime annesini bu konuda uyarmasını ben uyarırsam yanlış anlayabileceğini söyledim. Görümcemin evine gitmiyoruz hiç nedense öyle kalabalıkla. Sonra eşim yine onlardan çekindiği için uyarmadı. Benim de canıma tak etti. WhatsApp durumuma yazdım; “İnsanlar istemediklerini bildikleri halde neden aynı şekilde davranmaya devam eder?” diye. Bunu gören görümcem tabi durmamış yetiştirmiş kayınvalideme, kayınbabama. Sonra görümcem bana mesaj atıyor “kime yazdın bunu” diye, ben de ben ders çalışıyorum, “boş ver” yazdım. Sonra bunlar dert edinmiş yazdığımı. İşler büyüdü tabii. Eşim de ailemden özür dileyeceksin diye tutturdu, “tamam ama sinirim geçtikten sonra” dedim.


Biz ertesi gün oldu eşimle gezmeye gittik, orada da babası aradı ve kavga ettik yine. Daha sonra ben ailemin evine bırakmasını söylüyorum eşim beni bırakıyor aileme. Bir gece kendi ailesinin yanında kalıyor. Ertesi gün yanıma geliyor beni almak için, sonuçta eşimle problemim olmadığı için evimize dönüyoruz. Ardından iki üç gün sonra görümcem beni kastederek manalı manalı Facebook’ta paylaşımlarda bulunuyor. Ben de eşime ablan böyle şeyler paylaşıyor haberin olsun diye yazıyorum. Eşim de bunun üzerine görümcem arıyor, neden yazdın diye, o da o benim günlük paylaşımın diyor. Sonra görümcem bana mesajlar atmaya başlıyor sen ortalığı neden karıştırıp duruyorsun gibisinden. Ben de benimle muhatap olma diye yanıt veriyorum. Başlıyor laf saymaya. Ben eşimin ailesi ile nasıl anlaşacağım, bilmiyorum. Eşim onları savunup duruyor. Hastalığında hep ailesi yanında olduğu için onlara bir hayli düşkün. Evlenmeden önce ailesinin hayatımıza bu kadar karışacağını düşünmemiştim. Nasılsa evlenince herkesin ayrı bir evi olacak, ayrı bir yaşantısı olacak diye düşünmüştüm. Babam da atanana kadar sabret diyor ama sabredemiyorum. Eşimden boşanmayı bile düşünüyorum.


Yeşim Tijen’in cevabı:


Yeni nesil olarak yazdıklarınız, bana göre fazla önemsiz şeyler, sevgili okurum. İnsanlardan uzak dura dura bir çoğunuz misafir sevmez olmuşsunuz, sanıyorum. Bizim zamanımızda kızlar annelerinin kaşıyla gözüyle kahve, çay, pasta, ne yapması gerekiyorsa anlar, bolca misafir ağırlardık. Bir teşekkür bile duymazdık. Buna rağmen arttık, eksilmedik. Sizleri anneleriniz fazla gözle, kaşla hizaya sokmamış olmalı ki misafirlere karşı bu kadar tahammülsüzsünüz. Oysa bu bir süreç, bir yeni heves dönemi. Hayalinizdeki evlilikte sadece kocanız olacaktı. Eşinizin, ailesi, etrafı hesapta yoktu. “Oh, misss” dediniz ama yanıldınız. Olmaz öyle, kızım. Evet, gelen misafirler yaşıtlarınız olmayabilir ama bunlar adettendir. Örf ve adetlerimizi bilmiyor musunuz? Yeni gelinin evine ev görmeye gidilir. Siz misafir sevmeseniz de bunları yaşayacaksınız. Hoşunuza gitmese de bunlar olacak, sonra bu gidip gelmeler asgariye inecek. Misafirler, kayınvalidenizi sayıp geliyorlar, sonra da siz etrafınızda saygınlık uyandırınca sizin için insanlar evinize gidip gelecekler. Aslında bu, sayılmak demek oluyor, önemli bir şey, bunları sonradan anlayacaksınız. Gelsinler diye bekleyeceksiniz. Gelmeyenler olunca bir de onlara gönül koyacaksınız. Yazdıklarınıza bir bakın; ortada önemli hiçbir şey yok. Fındık kabuğunu doldurmayan sorun ettiklerinizden evlilik bitirilir mi? Dayanıksız mısınız bu kadar? Sıkın dişinizi. Kayınvalideniz heves etmiş; “Oğlum evlendi, etrafıma oğlumun evini, gelinimin marifetlerini göstereyim” demiş. Düşüncesizlikleri olmuş olabilir, biraz hoşgörülü olmak lazım, sonra kaynaştıkça bu emrivakileri konuşur, anlaşırsınız. Anlaşılmayacak konular değil, yeter ki iyi niyet olsun.


Birçok mecradan laf sokmak olmamış, yakışmamış. Kendinizi, eşinizi, koskoca bir aileyi küçük düşürmüş oluyorsunuz. Buradan yaptıklarınıza baktınız mı? Bu yazdıklarınızda ben kötü bir kayınvalide, kötü bir kayınpeder görmedim. Gördüğüm, sabırsız ve misafir sevmeyen bir gelin. Biraz da her zamanki gibi, ortalığı karıştırmaya meyilli bir görümce var. Sanırım o da burada ailesini sizden koruyor. Görümceniz kayınvalidesiyle görüşmüyor diyerek örnek almayın, haklı nedenleri yoksa çok çirkin bir tutum.


Unutmayın, herkes kendi davranışlarından, yaptıklarından sorumlu. Görümceniz ile iletişiminize gelince; zamanla birbirinizi tanıdıkça arkadaş olabilirsiniz. Görümcenizin yanlışı da sosyal mecradan size gönderme yapması. El birliğiyle kendinizi reklam etmişsiniz. Sorunlar sosyal medyada değil, aile içinde konuşa konuşa çözülmeli.


Eşinizin bütün bu bahsettiğiniz sebeplerden dolayı ailesini karşısına almaması akıllı bir davranış olmuş. Bu konularla ailesine karşı durması, bir anne baba için çok çirkin bir yaklaşım olurdu ama sanırım bu sizin hoşunuza gitmemiş. Halbuki hayat insanlarla güzel, yavrum. Bugün yeni evlisiniz, baş başa kalmak istiyor olabilirsiniz, evinizde keyif yapmak isteyebilirsiniz, anlarım ama gelin olmak da böyle bir şey. Adetlerimiz var, onlardan kaçmak demek, insanlıktan uzaklaşmak demektir. En önemli şey, insan kalabilmek olmalı. Fedakarlıkla, sabırla, samimiyetle birbirine yaklaşarak, karşındakini anlamaya çalışarak, dinleyerek, elimizden geldiğince adetlerimizden fazla uzaklaşmadan yaşamaya çalışmalıyız.


Siz bir de öğretmensiniz, öğrencilerinize bütün bunları güzel insanlar yetiştirmek için öğreteceksiniz. Bir bilseniz ne kadar önemli...


Şimdi biraz düşünün istiyorum. Bunlar için boşanılır mı? Boşanmak kolay bir şey sanıyorsunuz. Tabii ki değil. Gerçekten haklı nedenler olmadıkça boşanmamalı. Evlilik çocuk oyuncağı mı? “Ailesine dayanamadım, boşanayım.” Yapmayın lütfen, boşanmak ağızda sakız olmamalı. Bütün bu sebeplerden yuvanızı yıkarsanız: “Ah ben ne yapmışım! PİRE İÇİN YORGANIMI YAKMIŞIM!” dersiniz. Size tavsiyem, babanızın da söylediği gibi sabır, biraz daha sabır. Sonra bütün bunlara gülecek, “Ya ne çocukmuşum…” diyeceksiniz.


Hadi bakalım yavrum, gelin olmak kolay değil, emek ister sevgili kızım.


Sevgiler...

Facebook Yorumları

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!
 • Misafir MERHABA YEŞİM ABLACIM Ben daha 5 aylık nişanlıyım ve çocuk esirgemeden çıktım ve nişanlandık durumumuz fazla iyi değil ne gelinlik ne düğün hiç bişey bana sorulmadan kayınvalidem kendi aile bireyleriyle konuşarak çözdü bende ilk zamanlar bana kapılarını açtıkları için onlara millet duygum vardı hiç birleyen diyemiyordum daha doğrusu şöyle diyim beni. Ailem var ama annem de babam da ayrı ikisininde başka aileleri çocukları var bende esirgemeden çıktıktan sonra eşimle aram çok iyiyidi biraz onlarda kalırım dedim öyle açtılar kapısını sonra nişan yapıl işte çok sevşyoruz birbirimiz yanlız...
  CEVAPLA
 • Misafir Merhaba ismim murat , tesadüfen buraya denk geldim. 8 ay öncesinden evlenmiş bir insanın bu noktaya gelmesi hoş durum değil. Evlenirken neler hayal etti hangi umutlarını yeşertti bilemiyoruz. Lakin evlilik 8 ay gibi kısa sürede bitirilecek bir müessese değil.! Evlilik bir iş değil bir birlikteliktir bir niyettir. Bu niyetinizi bu kadar kısa sürede bitirmek için keskin düşünmeyin . Sanırım sizden başka gelini yok ailenin , bundan dolayı sizleri götürmeleri yahut misafir gelmeleri normal . Ama sizede saygı duymaları gerekir. Biz ne dediysek o olacak düşüncesiyle hareket etmek kimseye...
  CEVAPLA
 • Misafir Gelin olmama 1 ay kalmış,ama ben nedense bu konu hakkında iyi dûşünmüyorum. Gelecek eşime karşı bir seyler hiss etmiyorum. Sevdiğim erkek benim 7 yil erkek arkadasim. Ben 2,3 yila boşana bilirmiyim? Annemgiller rezil olmaklarindan korkuyor,onu istemiyorum dedikce annem laf sokuyo,ben ne yapmaliyim?
  CEVAPLA
 • Misafir boşanmaya bilirsin, belki de senin için en doğru evleneceğim kişi olacaktır.
  CEVAPLA
 • Misafir Allah bu soruyu yazana akıl fikir versin insanlar neler yaşıyor da evliliklerine sahip çıkıyor. Bu kadar basit bir sebepten boşanacağım diyorsan zaten o evliliği haketmiyorsun.
  CEVAPLA
 • Misafir Yeşim Hanım yanılıyorsunuz lütfen saçmalamayın gelin=köle gözüyle bakıyorsunuz. Bu görüşünüz çok itici olmuş kusura bakmayın sizin yazılarınızı bir daha okumayacağım.
  CEVAPLA
 • Misafir Misafir ağırlıyorum diye boşanmak istenir mi yaaa bence kadının kocası boşasın bunu hepimiz ağırladık evlenince hem kendi hem kocanın ailesinden sürekli gelen olur tabiki Marsda mı yaşıyor bunu yazan bunun için ayrılır mı insan hiç
  CEVAPLA
 • Misafir Anne babasını istememeye. Kendi eşim de dahil erkekleri aileleriyle sürekli kavga ettirmek ve güç savaşı vermek hoşunuza gidiyor. Zamanında çok çektim. Şimdi kendim kayınpederim. Ufacık istekleri yapsanız küçülmezsiniz aksine ne mutlu yapana, sayana, sevene. Evlat diye ona denir diğeri gelindamat
  CEVAPLA
 • Misafir Alt tarafı 2 misafir ağırlicaksın ya bu kadar zır deil. Kocanı yanında istiyorsan biraz ailesine de iyi davranacaksın.kimse sana sus otur demiyor. Gelini olma kızı ol diyor kadın. Bu yorum yazanların hepsi kaynana düşmanı galiba. Kendi annene nasıl davranıyorsan kaynanana da öyle davranın.
  CEVAPLA
 • Misafir Genç kızımız sadece özel hayatına ve kararlarına saygı duyulmasını istiyor hepsi bu! Lütfen insanları yanlış yönlendirmeyin. Sizinle aynı yaştayız sanırım Yeşim hanım. Bazı anneler baskıcı toplumdan geliyorlardı yani haklarını savunmaktan aciz. Evlilere bir nefes aldırılsın lütfen! Sözüm erkek annelerine...
  CEVAPLA
 • Misafir Yeşim hanım, tam bir kayınvalide gibi karşılık vermişsiniz. Sorun şu ki kayınvalide güç savaşını oğlu üzerinden devam ettiriyor.Karısının özel hayatına saygı duyulmuyor. Sorun erkek annelerindedir. İnsanların sınırlarına saygı duyulmuyor. Millet olarak bir gün bunu başaracağız.
  CEVAPLA
 • Misafir Yeşim hanım yanlış yapıyorsunuz. Günümüzde insanlar bu sizin tavsiyelerinizi yerine getirse bile enayi, salak, eli mahkum, mecbur, oğlum gibi kocamı bulacak yapsın gibi lafları karşılık olarak alıyo karşı taraftan. Saygı sevgi karşılıklı olmadıkça boş bu laflar. Ayrıca damatlar böyle davranmıyo ki.!
  CEVAPLA
 • Misafir Size göre kimseye ses etmeden herkesin hizmetini gören gelin en makbulü yani? Geçti o kafalar, gelin değil hizmetçi istiyorsunuz siz.
  CEVAPLA
 • Misafir Yeşim hanım ne saçmalıyosunuz ya
  CEVAPLA

Sizlere daha iyi bir hizmet sunabilmek için sitemizde çerezlerden faydalanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerezleri kullanmamıza izin vermiş oluyorsunuz.

Detaylı bilgi almak için 'Çerez Politikasını' ve 'Gizlilik Politikasını' inceleyebilirsiniz.