Yeni evlendim, boşanmak istiyorum

Merhaba, işsiz bir avukatım. 26 yaşındayım. 6,5 aylık evliyim. Bunun 4,5 ayı kavga, tartışma, boşanma aşamasına gelme ile geçti, düşünün. Sebebi ise eşimin ailesi; yani annesi ve kız kardeşi. Eşim benden boşanmak istiyor. Ben severek ve aşık olarak evlendim herkese ve her şeye rağmen. Annemi karşıma aldım. Eşim de 26 yaşında. Annesi ve kız kardeşi evliliğimize çok müdahiller; şöyle ki her şeyde bu çocuğu arıyorlar. Huzursuzluk, mutsuzluk yaratıyorlar. Ne yapacağımı bilmiyorum, çaresizim, lütfen bana yardımcı olun, evliliğimi kurtarmak istiyorum. Onları hayatımızda istemiyorum. Yalvarıyorum, yardımcı olun Yeşim Hanım. Özet olarak anlatabildim, bana yardımcı olun...

 

Teşim Tijen’in cevabı:

 

Düğünlerde görüyorum evlilik cüzdanları nikah memuru tarafından yeni geline veriliyor. Onlar da o cüzdana sahip olmanın mutluluğuyla ellerini havaya kaldırarak evlilik cüzdanını sallıyorlar, “Artık o benim!” diyorlar, “Kazandım!”. Evet, evlilik cüzdanını kazandınız ama hemen o eş kazanılıyor mu, sevgili okurum? Hayır, o cüzdanla kazanılmıyor. Ondan sonrasındaki saygınız, sevginiz, özveriniz ve tahammüllerinizle onu gerçek anlamda kazanıyorsunuz. Bu tahammüllerden biri, sizin sorununuzdaki gibi, ailesine olan sevgisi, ilgisi, bağlılığına tahammül göstermek. Onu paylaşmak istemiyorsunuz. Yeni evlisiniz, hayatınıza sorun gelsin istemiyorsunuz. Kendinizce, sorunlarınızın üzerine başkalarının sorunlarını eklemek sizi rahatsız ediyor ama rahatsız olan sizsiniz, eşiniz değil, sevgili kızım. O ailesinin kendisiyle sorunlarını paylaşmasından rahatsız olsa mesafe koymaya çalışacaktır ki bunu ilerleyen zamanlarda kendisi mecburen yapmak zorunda kalacak. Ona zaman vermemişsiniz, hemen tırnaklarınızı göstermişsiniz. “Ben onları istemiyorum” müdahaleniz çok erken olmuş, daha yeni evliyken ailesine karşı tutum sergilemeniz ailesi adına da çirkin olmuş. Onları karşınıza almışsınız. Oysa yeni gelin, kendini aileye sevdirip kabul ettirecek tavırlar içinde olmalıydı. Siz onların ailesine gelin gittiniz, olumlu, yapıcı davranışlar içinde olmalı, sevgi, saygı kazanmalı, yani emek vermeliydiniz. Daha değerinizi bulmadan, kazanmadan bu tavırlarla bir yere varacağınızı mı sandınız? Sabır yok, tahammül etmek yok... Eşiniz sizin arkanızda hangi fedakarlığınıza bakıp dursun? “Dün bir, bugün iki” denir ya, sizin tavrınız da böyle olmuş. Siz aileyi hayatınızda istememişsiniz, haklı nedenlerinizde olabilir, düşüncesiz insanlar olabilirler ama yol, bu olmalıydı.

 

Anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla gelin olmamış, “ben bunlarla uğraşamam” diyerek el olmak istemişsiniz. Halbuki o sevmediğiniz, istemediğiniz aile size çok lazım, bunu bilmiyorsunuz. Aileler evliliklerin garantisi gibidir. Siz, gelin olmadan eş olamayacağınız karakterde bir adamla evlenmişseniz ailesini sevmeseniz de sayacak ve tahammül göstereceksiniz. Gelinlere nedense bu zor geliyor. Sanıyorum, sizinle evlenince ailesi eşinizin hayatından birden puf, ortadan yok olacaklar sanıyordunuz. Siz evlenince ailenizden vaz mı geçtiniz?

 

Sizin bir gelin olarak eşinize, ailesine, evliliğinize biraz emek vermeniz gerekir.  Ailesine olan bu davranışlarınızla, her şeyi geçtim, eşinize emek vermekten kaçmış oluyorsunuz. Eşinizden de emeğinden vazgeçmesini istiyorsunuz, dünü yok saymasını bekliyorsunuz. Onlar bir aile olarak yılları paylaştılar, acı ve tatlı yaşananlarla birbirlerine kenetlendiler. Hepsi bir yana, birbirlerine kan bağıyla bağlılar. Bu bağı kimse yok edemez, etmeye çalışan da günaha girer. Siz onların, yerli yersiz, hayatınızdaki varlıklarıyla rahatsız olsanız da onlar hayatınızda hep olacak, olmalılar da. Siz de yapacağınız anlayışlı, sevecen, destek olan tavırlarınızla eşinizin kalbine kendinizi işlemeli, köklerinizi salmalıydınız. Siz o kökleri salmadan kendinizi yok etmeye çalışmışsınız. Neden görmek istemiyorsunuz, eşiniz ailesini çok seviyor.  Sizi de çok seviyordur. Sizin olumsuz söylemleriniz, rahatsız olmalarınızla bu durumu gurur meselesi haline getirmesine sebep olmuşsunuz. Kimse eşinden boşanmak istemez. Çare bulamayınca boşanmayı gündeme getirmek zorunda kalmıştır. Eşinizi sizin bu noktaya getirdiğinizi görmelisiniz. Aşık olduğunuzu söylediğiniz bu genç adamı kaybetmek istemiyorsanız savaş baltalarınızı toprağa gömüp kendinizi ailenin kalbinde, eşinizin kalbinde var etmeye çalışın. Önce elinizden geleni yapmalısınız. Bir insan olarak da gelin olarak da yükümlülüğünüz budur. Elinizden geleni yaptıktan sonra sizin sözleriniz eşiniz için anlam ve değer kazanacaktır. Şimdi ailesi karşısındaki değersizliğiniz bu yüzden.

 

Diğer bir konu, “işsiz bir avukatım” demişsiniz. Bir iş bulursanız bu kadar onları kafanıza takmaz, sorun da etmezsiniz diye düşünüyorum. İşsizlik psikolojisiyle de belki bu konuyu bu kadar büyütmüş olabilirsiniz.

 

Bütün bu açıklamalarımdan sonra beni anladığınızı düşünüyorum. O zaman onlarla ilgili tüm olumsuz düşüncelerinizi kalbinize gömüp gelin gibi davranın. Hazır, Ramazan ayındayız, onları bir akşam yemeğe çağırın, ne güzel olur! Oruç tutsalar da tutmasalar da iftara gelsinler. Bu size yakışan bir davranış olur. Her şey bir anda düzelmez ama gayretinizi, iyi niyetinizi görsünler. Sevgi ve iyi niyet hissedilirse karşılıksız kalmaz, sevgili kızım.

 

Sevgiler, sevgili okurlarım...

Facebook Yorumları
Yorumlar
14
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  16 Haziran 2019 Pazar 23:16

  Yeşim hanım haklı evlilik sadece erkekle olmaz, seviyosan ailesine de katlanırsın. Ama sizde şiraze kaymış, kayışlar kopma noktasında, biraz uzaklaşın o hayattan, ailenizin yanında kalın. Bu süreçte ikinizde kafanızı toplayın. İkinizde devam etmek isterseniz ortada buluşun. Çocuk için acele etmeyin

  Cevapla
 •  
  08 Haziran 2019 Cumartesi 17:27

  Şimdikigelinler hep böyle Yeşim hanım imzayı attıktan sonra savaş boyalarını sürüp kraliçe olmak istiyorlar en çok kendileri olsun istiyorlar herşeyde. Siz anlatmışsınız ama yüz kere yazsanız anlamazlar tvde gelin kaynana program izleyerek böyle oldular keşke sizin gibi insanlara program yaptırsalar

  Cevapla
 •  
  02 Haziran 2019 Pazar 04:12

  Saygı, mevcut durumu devam ettirir. Sevgi, daha iyiye götürür. Cevap gayet güzel ve yerinde olmuş. Evlilikte insan kendisini sevdirebilmeli diye düşünüyorum ben de.

  Cevapla
 •  
  30 Mayıs 2019 Perşembe 14:25

  size katılmıyorum yazdıklarınız tamamen kadını ikinci plana atmak olmuş şöyle ki kimse kimseye kendini sevdirmek zorunda değil ama saygı duymak zorunda nasıl ki gelin saygı göstermeli ise o gelinle evli damatta aynı saygı içinde olmalı eşini ayrı yere koymayı bilmeli bu yazdıklarınız ne şimdi anlamadım

  Cevapla
 •  
  28 Mayıs 2019 Salı 21:58

  O kadar güzel bi cevap ki çok etkilendim doğrusu

  Cevapla
 •  
  28 Mayıs 2019 Salı 15:40

  Valla tebrik ederim çok güzel bir cevap olmuş..

  Cevapla
 •  
  26 Mayıs 2019 Pazar 11:55

  Ne güzel cevaplamışsınız. Çok dogru ve yapıcı bir rehberlik.

  Cevapla
 •  
  26 Mayıs 2019 Pazar 03:57

  Eşini seven onun sevdiklerinide sever. Eşi için sever sevmeli.

  Cevapla
 •  
  26 Mayıs 2019 Pazar 03:29

  Çok güzel anlatmışsınız bende gelinim fakat bu tarz düşünceleri asla tasfir etmiyorum kimse ailesini bırakamaz

  Cevapla
 •  
  26 Mayıs 2019 Pazar 02:12

  17 yıl ben erkek olarak cektim aynı durumlar şimdikileri anlamıyorum eşiniz için mücadele esin kendinizi ailesine de sevdirin en azından saygı duyun gülü seven misali ????

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön