Eşim beni internette aldatıyor

Merhaba,

Durumumla ilgili araştırma yaparken, sizin bir yazınıza denk geldim. Ben 1 yıllık beraberliğin ardından 9 ay önce evlendim. Başta her şey tozpembe gibi görünürken aslında büyük bir karanlığın içinde buldum kendimi. 9 aylık süreçte kaç kez aldatıldığımı bilmiyorum. Her defasında söz verdi bir daha olmayacağına, inandırdı beni. Her kavga ettiğimizde sosyal medyada resimler silinip, şifreler değiştiriliyor ve gerisini tahmin edersiniz zaten çareyi başka kadınlarda arıyor. Hiçbir şekilde cinsel birliktelik yaşamıyor, sadece başka kadınlarla konuşmak bile ona kendini iyi hissettiriyor. Ona aldattığını söylediğimde başka kadınlarla yatmadığını o yüzden de beni aldatmadığını söylüyor. Ona göre aldatma sadece cinsel birliktelik yaşamakla oluyor. Ben bir sosyologum mantıklı ve realist düşünen biriyim ama şu an öyle büyük bir çaresizlik içindeyim ki hiçbir şey düşünemiyorum. Ayrılmayı denedim yapamadım, geri geldim yine yapamıyorum çünkü ben kocama güvenmiyorum. Güvensiz evlilik temelsiz eve benzer ve benim evliliğimin temeli yok. Bazen savaşmak istiyorum bazen pes et bu adama değmez diyorum. Bazen onu çok seviyorum bazen de görmeye tahammül bile edemiyorum. O kadar yeni ki her şey bu kadar çabuk bitirmek ilerde pişman olmama neden olur diye korkuyorum. Ne yapmalıyım bilemiyorum. Eşimle sorun yaşamadığımız zamanlarda bana karşı çok iyi, ilgili, sevgi dolu, hassas... Ama ne zaman bir tartışma yaşayalım, bana karşı nefret dolduğunu hissediyorum en ufak şeylere küsüyor, günlerce bazen haftalarca konuşmuyor. Kendi açımdan bir problem olduğunda konuşarak halletmeye çalışıyorum ama o sadece susup dinliyor. Yapmasını istemediğim şeyleri sırf beni tahrik etmek için yapmaya devam ediyor. Evliliğin nasıl bir sorumluluk getirdiğini hala kavrayamadı. Beni kendine göre uyarlamaya çalışıyor ama kendini de değiştirmesi gerektiğini fark etmiyor. Hatalarını kabul etmiyor hep benim hatalı olduğumu düşünüyor. Hâlbuki o da hatalarını görse belki ikimiz de bu kadar yıpranmayız. Benim de yanlış davranışlarım vardır elbette ama bunları konuşmazsa nasıl bilebilirim? Yardım alalım diyorum ‘niye biz deli miyiz’ diyor. Haklı galiba böyle devam ederse evet biz gerçekten de deli olacağız.

 

Yeşim Tijen’in cevabı:

Bir zamanlar evlilik müessesi ne kadar değerli bir kurumdu. Şimdi bakın haline, acınacak hale gelmedi mi? Duyuyoruz, görüyoruz şaşkın bir halde ‘yok artık’ diyoruz... Bu kadarı olmaz ama iyi ki hala sağlam, karakterli kadınlar ve erkekler var onların yüzü gözü hürmetine evlilik kurumu değerini kaybetmemek adına kendi içinde savaş veriyor. Bu süreci yüzünün akıyla aşacak. Bu yüzden de evli kadın ve erkek kendisine sahip çıkmayı bilmeli. Hani silah çıktı, mertlik bozuldu derlerdi ya eskiden bu şimdilerde internet ve sosyal paylaşım siteleri çıktı. Bazı insanlar bozuldu diye söylenebilir. Sosyal paylaşım siteleri kişileri sosyalleştirirken bazı insanların içlerindeki diğer kişilikleri ortaya çıkarıverdi. Nasıl bir kişilik derseniz ben sapık yanlarını diyeceğim. İnsanın bu siteleri gerçek işleviyle kullanması sağlam bir kişilik göstergesidir. Farklı şekilde kullanması bana göre kaypak bir kişiliğin bir yansımasıdır.  İnsanlar hayatlarına giren bu yenilikleri karakterleriyle dik durmak yerine, yenilmeyi tercih ediyorlarsa sonuçlarına katlanmayı göze almış demektirler. 9 aylık evli bir adam bu sitelerden kadınlarla konuşuyorsa bu onun daha sonrasında sizin başınıza ne çoraplar öreceğinin ufacık bir örneğidir.

 

Aldatmanın lamı cimi olmaz, aldatma aldatmadır. Masumiyeti deseniz o hiç olmaz. Siz aynısını yapsanız aldatmış olacakken, o sadece konuşuyor diye aldatmamış mı oluyor? Henüz fırsatını bulamamıştır. İnsanlar artık insanların aklı ile adeta dalga geçer oldular. Sizinle olan küslüklerinde bir bakıma yerinizi başka kadınlarla doldurmuş. Kendini avutmuş, sorgulamamış, düşünmemiş. Bu durum sizin sürekli bir taviz içinde olmanızı gerektirmeyecek mi? Bu kadar taviz verdiğiniz bir ilişkide nasıl kendiniz olacaksınız? Nasıl mutlu olacaksınız? Olamayacaksınız. Kaybetmemek adına, aldatılmamak adına hep oynayacaksınız. Hem yine hiçbir zaman emin olamazsınız. Sizinle iyiyken de pekâlâ bu aldatmaları yapabilecek biri. Neden derseniz yaptıkları, yapacaklarının göstergesi. Sakın taviz vermeyin, çok yeni evlisiniz. Yıllanmış bir evlilik olsa bu kadar önemli olmaz, yılların getirisi olarak idare edilebilir ama çok yenisiniz. Bir daha böyle bir davranışı olduğunda kendisini terk edeceğinizi ve geri dönmeyeceğinizi anlatın. Hala algılayıp anlamamışsa davranışınızla anlatırsınız. Evlilikler insanların bir takım ruhsal, bedensel ihtiyaçları için kurulmuş kurumlardır. Siz bu ihtiyacı duymazken, o hala duyuyor ise demek onda bir sorun var ve yardım alması gerekiyor. Yeni evli birinin haftalarca konuşmaması onun kendi derinliklerinde öncesinde bir takım aşamadığı sorunları olduğunun bir nevi ifadesi. Henüz bebek sahibi değilken, yol yakınken bu sorunu çözmek zorundasınız. Kimse ayrılmasın ama bazen bu kadar değersiz davranışlar içinde olan birini hatalarına devam ediyorsa değerli kılmak, sabretmek bana pek doğru gelmiyor. Biraz daha zaman verin evliliğinize. Baktınız değişim yok, eşiniz hala devam ediyor, insanın ruhunu dolduran gördükleri ve duydukları olduğuna göre bu çaresizlik içinde kaybolmak yerine yalnız yolunuza devam edin. Tabii buna cesaret gerekir. Boşanmak da kolay bir adım değil. Güçlü olmak ve dik durmayı gerektiriyor. Bunu göze alıp alamayacağınıza siz karar vereceksiniz. Siz de kendi öz eleştirinizi yapmalı, benim de hatalarım var diyerek o hataları yapmamalısınız. Akıllı bir kadınsınız, tek başınıza ayakta kalabilecek kadarda güçlü olduğunuzu göreceksiniz. Yeter ki evlilikten beklediklerinizle, bulduklarınızı sabredebileceklerinizle tahammül gösteremeyecekleriniz bunların arasındaki farkı görebilin. Kararı yaşadıklarınıza bakarak vereceğinize eminim.

 

Sevgiler…

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön