Allah ile arasına girdiğimi söyledi ve terketti...

Merhabalar,

24 yaşında, iş güç sahibi bir insanım. Çok şükür maddi durumum iyi. Lise yıllarında birine gönlümü kaptırdım. 1 senelik ilişkimiz oldu ve ben o zamanın ergenlik duyguları ile kızı silip attım. Askere gittim, geldim ama yaptığımdan çok pişmandım. Tekrardan yazdım, görüştük ve birbirimize çok bağlandık. Aramızda 4 saatlik mesafe vardı. Artık karşılıklı olarak bu ilişkinin evliliğe gitmesini istedik. Onun için başka bir mobilya atölyesine girdim, bir yandan para biriktiriyordum bir yandan da her hafta yanına gitmeye çalışıyordum. Maddi olarak biraz fazla geliyordu, neredeyse haftada 500 lira... Hiç kavgamız etmiyorduk, her şey çok güzel gidiyordu. Sürprizler yapıyordum, çok mutluyduk.

 

Bir gün uzun bir mesaj yazarak, beni her yerden engelledi. Kendisi kapalı biriydi. Benim, onun Allah ile arasına girdiğimi, benim yüzümden ibadetlerini yapamadığını, namaz kılan birini istediğini yazmıştı. Şok oldum ve aradım. Bana artık onun aklına bile gelmediğimi yarın öbür gün evleneceğini ve benim bunu göreceğimi söyledi. Hemen kapattım telefonu. Daha ayrılalı 3 ay oldu ve bugün başka bir çocukla sözlendi. Yıkıldım, kahroldum... Onun için girdiğim işimi bıraktım şu an çok kötü durumdayım.

 

Yeşim Tijen’in cevabı:

Söylediği kadar Allah Allah diyen, gerçek bir dindar olsaydı, sizi tanıdığı için ikinci kez biraraya gelmez beraberce evlilik hayalleri kurmazdı. Sizi tanıyordu. Bu çocuk bana uymaz derdi ve yine gerçekten çok dindar biri olsaydı, yaşanmışlıkların hatırına içindeki Allah sevgisi korkusuyla bu kadar kaba, kırıcı olmaz ayrılırken çirkinleşmez daha düzgün sözcükler kurardı. Yakışmamış. Şimdi bu kızcağız dindar mı? Dindarlık neresinde? Bile bile sizi oyalaması ve ortada bırakmasında olamaz. Sadece başörtüsünde ve namazında, orucunda yani gösterebileceği şeylerde dini yaşıyor oysa. Dindarlık içimizde, hareketlerimizde, nefesimizde her şeyde yani bütünde olmalıdır.

 

Sevgiliniz için hayatınızın akışını değiştirdiğinizi bilerek ve buna izin vererek çark etmesi sonra da dinen sizi zayıf bulduğunu belirterek ayrılması başı kapalı bir kızdan beklenecek bir davranış değil. Şok olmuşsunuzdur. Bu da imanın gerçekte kimde olduğunun bilinemeyeceğinin bir göstergesi oluyor. Sizin adınıza üzgünüm ama öyle sanıyorum diğer kişinin şartları daha güzeldi. Ailesinin gönlü bu kişiden yanaydı, o da bir iki görüşmüştür. Hoşuna da gittiyse, aklı yatmış ve tamam demiştir. Bir bahane eksik, en güzel bahaneyi de bulmuş. Bahaneler, masum görünüşlü yalanlar sizin onun kadar dindar olmadığınızı söyleyerek noktayı koymuş. Sizi suçlu, sorumlu çıkartmış daha ne yapsın. İyi ki dindar ya dinsiz olsaydı, yanmıştınız… Dindar olup ahlakı eksik olan biri dindar sayılabilir mi? Ama zamane dindarlığı böyle işte.

 

Sevgili genç okurum, hayatınıza devam etmekten başka yapacak çareniz yok. Bırakın evlensin. Meğer dışı başka içi bambaşkaymış. Biliyorum hazmetmesi de, unutması da zor ama sorumlusu siz değilsiniz. O. Ve bu yaptıklarının yükünü bir gün taşıyacak, sizin haberiniz olmasa da ben ne yaptım diyecek... Kendisiyle, vicdanıyla mutlaka hesaplaşacak. Bugün siz acı çekiyorsunuz, yarın öbür gün o üzülüp, acı çekecek. Kız arkadaşınız evliliğinde mutsuz olursa ne acısı, ne pişmanlığı hiç geçmeyecek. O yüzden zamana bırakın, zaman insana en doğru cevabı verir. Zaman hiç yalan söylemez, gerçekleri ortaya döker. O nedenle yaşadıklarınızla kendinize sakın kızmayın. Siz siz olmaya devam edin. Dürüst olmak büyük bir erdemdir.  Siz, size yakışan bir şekilde bu ilişkiyi yaşadınız ve elinizden geleni fazlasıyla yaptınız. Şimdi de unutmak için elinizden geleni yapacaksınız. Bu şekilde acılar içinde kalmayı kabul etmeyeceksiniz. Bunu başarmak için de o sayfanın kapandığını kabul etmelisiniz. Giden gitmişse bir de üstelik gönüllüce gidiyorsa güle güle diyeceksiniz. Belki döner diye yol beklemeyeceksiniz. Onunla ilgili her şeyden sosyal paylaşım sitelerinden vs. uzak duracaksınız ki bitebilsin. Tabii biraz zaman istiyor. Ha deyince unutulmuyor. Kendinizi oyalayın, yaşadığınız anın içinde olun. Bu çok önemli. Geçmişi düşünmemeye çalışın, acıklı şarkılardan, dizilerden, filmlerden uzak durun. Arkadaşlarınızla daha çok bir arada olun. Yeni hayaller kurun. Eminim kısa zamanda atlatacaksınız ve daha tedbirli bir şekilde davranın. İnanmadan, güvenmeden kimse için hayatınızın yönünü değiştirmeyin. Önce kendisini size ispat etmeli, boş sözlere değil sözcüklerin içini dolduruyor mu ona bakacaksınız. Bunu sakın unutmayın.

 

Sevgiler...

***

 

Çözemediğiniz sorunlarınızı rumuzunuzla yazın, Yeşim Tijen size önerilerde bulunsun.

 

Yeşim'le Hayat Bilgisi her zaman sizin yanınızda...

 

İşte sorularınızı gönderebileceğiniz adres: yesimilehayatbilgisi@gmail.com

 

Twitter: @yesimtijen

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön