Çok ilgi bunaltır mı?

“Merhaba Yeşim Hanım, sizin fikir ve görüşlerinize ihtiyacım var gerçekten, sizi severek takip ediyorum. Benim 3 yıllık ilişkim var ama nasıl davranmam gerektiğini bilmiyorum. Kız arkadaşım bana soğuk davranıyor ama ben ona mesafeli, soğuk davranmak istesem bile olmuyor... Sizce çok ilgi insanı bunaltır mı? Ben aslında mesafeli ama soğuyup uzaklaşmayacak şekilde davranmak istiyorum, ne ilgisiz ne ilgili, tam ortasında ama bunu nasıl yapacağım bilmiyorum. Ben onu her seferinde özlediğimi, sevdiğimi söylerim, zamanla bunlar basitleşir mi? Peki biz 3 yıl geçmesine rağmen ilişkimizi nasıl ilk günkü gibi tutarız? Ben daha fazla saygılı olsun istiyorum, benim amacım yok kaçan kovalanır derdi değil, mutlu olmak istiyorum. Her defasında küçük bir şey dahi olsa ayrılmaya çalışması... Beni cepte görsün istemiyorum, görmesin. Kısacası nasıl davranacağım yol gösterin. Çok teşekkürler, sevgiler saygılar...”

 

Yeşim Tijen’in cevabı:

Hepimiz kendi ruhumuzun heykeltıraşıyız. Anladığımız kadar, algıladığımız kadar ruhumuzun hamuruna şeklini verdik. Ortaya çıkan eserden kimi memnun kimi ise değil. Şimdi siz bu genç yaşınızda okumaya, gelişmeye açık halinizle o hamura eğer isterseniz bir heykeltıraş  gibi çok güzel şekil verebilirsiniz. Bunu başarmak için sanatkar olmak değil, insani duygulara değer vermek yeterli. İnsan olanın her daim saygı duyduğu insanın değerli olan davranışlarıdır. Bu da değerlere değer verilerek kazanılır.

 

Kız arkadaşınızın size saygı duyması bir yere kadar. Sizin bu değerlere ne kadar bağlı olduğunuzla ilgilidir. Bir yere kadar dedim dikkat ederseniz, bir yerden sonrası insanın kendisini allayıp pullaması; okuyup eğitim alması ve duruşu ile ilgilidir. Saygısını kazanmak istiyorsanız sadece sevmeniz yeterli gelmeyecektir. Onu varlığınızla yüceltmelisiniz. Sizin, onun hayatındaki varlığınız ona güven ve ümit  vermeli. Sizinle gurur duymalı, “işte aradığım bu” diyebilmeli. Üç senelik bir beraberlik hala sürüyorsa sevgi var, ikide bir ayrılık gündeme geliyorsa ortada sorun edilen şeyler de var demektir. Sizin bu eksiklikleri görerek, ona göre önlem almanız  gerekiyor. İlişkilerde ilk günkü sıcaklığı korumak insanların elindedir ama tek bir kişiyle değil, birlikte, bu ilişkiyi önemseyerek korumalı. Romantizmden vazgeçilmemeli, geçen zaman ilişkideki romantizmi yitirmemeli. Bakışmak, el ele gezerken anda olmak, aklı başka yerde olmamak, o anı hissetmek, dokunmak... Tuttuğunuz eli hissetmek... Beraberce paylaştığınız her şeyi önemsemek, değer vermek, özel günlere anlamını hissettirerek yaşatmak, aldığınız hediyeleri bile onu düşünerek seçmek, hiçbir şeyde rastgeleye gitmemek... Tabii bunlar biraz da hayal gücü istiyor, arada ceketin içinden çıkarılan bir gülü ona vermek, yine beraberce yürürken bir sokak çalgıcısına sizin parçanızı çaktırmadan çaldırtmak sizce de âna anlam katmaz mı? Bunun gibi basit ama anlam yüklü zamanları paylaşmak sevgileri daha güzel kılmaz mı? Değerli hissettirilmek vazgeçilmesi zor bir duygudur.

 

Siz de değerlisiniz. İnsanlar kendi değerini yaptıkları ile yapmaktan kaçındıkları ile kendileri tayin ederler. Kendinize karşı sorumsuz olmamalısınız. Cesaretli olan hayatta daima kazanır. Çünkü o hayat cesaretsiz insanları affetmiyor sonradan göreceği şey başına çoraplar ördüğüdür. O nedenle ille de eğitim deniliyor. Eğitim hayatınıza sıkı sarılır ve kendinizi geliştirirseniz onu kaybetmekten korkmadan hareket edeceksiniz. Yine seveceksiniz ama kendinizden emin olacaksınız. Şimdi biraz da o eksikliklerin farkındalığıyla sürekli sevdiğinizi dile getiriyorsunuz. Eksik olanları puzzle gibi yerine yerleştirdiğinizde tamamlanacak ve kendinize güven kazanacaksınız. Eksik olanı sözcüklerle tamamlamak yerine, yapıcı davranışlarınızla ortaya dökerseniz daha güzel bir ilişkiniz olacaktır. Evet sevgi sözcükleri önemlidir. Söyleyeni değerli buluyorsanız, sözcükleri değerli kılan insanın biraz da etiketidir.. Bu farkındalıkla genç birini başarma yolunda kim tutabilir? Akıl var, duygu var, hamuru yoğurmak için de azim varsa işte harika bir genç... Hadi bakalım ben size inanıyorum. Siz de kendinize inanın. Eğitim hayatınıza sıkı sıkı sarılın. Eminim başaracaksınız çünkü kendimizi yaratmak bizim elimizde. Sevgiyle kalın sevgili okurlarım...

 

***

 

Çözemediğiniz sorunlarınızı rumuzunuzla yazın, Yeşim Tijen size önerilerde bulunsun.

 

Yeşim'le Hayat Bilgisi her zaman sizin yanınızda...

 

İşte sorularınızı gönderebileceğiniz adres: yesimilehayatbilgisi@gmail.com

 

Twitter: @yesimtijen

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 10734

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Rahim ağrısına yoga pozları
  Rahim ağrısına yoga pozları

  Süresi : 07:00 İzlenme : 3995

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?
  Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?

  Süresi : İzlenme : 1526

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön