Sevgilim çok çabalıyor, ailem yine de istemiyor

“Sevgili Yeşim abla,

Ben 24 yaşında kamuda çalışan, ailemden ayrı bir şehirde yaşayan bir bayanım. Bu şehre geldikten yaklaşık 3 ay sonra sevdiğim kişiyle tanıştım ve arkadaş olduk. Yaklaşık 2 ay geçtikten sonra aileme söylememi istedi, beni bilsinler dedi. Ben de bahsettim. Fakat ailem esnaf ve eğitim durumu benden düşük diye, ayrıca yanıma yakışmadığı için istemedi. Babama söyledim, babam ‘’kızım sen bilirsin’’ dedi. Ben konuşmaya devam ettim. Yaklaşık iki gün sonra da babam arayıp ‘’ailen olarak istemiyoruz’’ dedi ve kapattı. Bu olaydan sonra artık eskisi gibi rahat değildim, seviyordum fakat aileme karşı geliyordum, bu da beni defalarca ayrılmaya sürükledi. Sevgilimle bu süre boyunca ailemin başka planı olup olmadığı, neden araştırmadan reddedildiği, neden kimsenin ona şans vermediği konusunda tartışmalarımız oluyordu. Fakir değilim diyerek çoğu zaman aşırı sinirleniyordu. Yaklaşık 15 aylık iyi kötü arkadaşlık sonucunda ailem ve sevgilim arasındaki baskıya dayanamayarak aileme söyledim. Büyük olaylar oldu. Ailem onlara söyleyemediğim için kandırılmaktan yakındı. Eğer çok istiyorsan yüzüğünü takarım, görevimi yaparımdedi. Ayrıca sevgilim benimle tanışmadan 1-1.5 yıl kadar önce 2 amcası ve amca çocuklarıyla birlikte çalışıyorlarmış ve iflas etmişler… Ona kendi işini kurması gerektiğini söyledim, o da kabul etti ve bunun için çabaladı, kendi mağazasını açtı. Ailesi bana karşı iyi davranıyor. Şu an çok zor durumdayım, kafam allak bullak. Ailem tayin alıp onların yanına gitmemi istiyor. Sevgilim okulu bitirmek için adımlar da atmaya başladı. Lütfen bana yardım edin, ne yapmalıyım?”

 

Yeşim Tijen’in cevabı:

Yazılarımda hep sevgi, aşk dedim, diyeceğim de ama akıl; onu hiç es geçmedim. Hep aklınızın da onayı olmalı diyerek belirttim. Sizlere cesaret verirken olmazsa olmazınız olarak eğitimin önemine dikkatinizi çektim. Çünkü sade aşkla yola çıkanlar yolda kalırlar. Akıl size duymak istemediğiniz gerçekleri söyler, ‘’bak lise mezunu bile değil’’ der.‘’Lise mezunu olması da yetmez, dışarıdan da olsa okumalı, yoksa başına ne gelir bilinmez’’ der, vazifesini yapar, uyarır. Siz duyarsınız, aklınızla hareket ediyorsanız, bunları istersiniz. Karşınızdaki bunlar için adımlar atıyorsa ne ala, atmıyorsa yandığınızın resmidir. Çünkü aşkın, sevginin büyüsü bir zaman sonra geçip gidiyor, siz gerçeklerle yüzyüze gelirsiniz. O zaman o gerçekler sizi incitip, yıpratmamalı. Hayatınızda güzel şeyler olmalı. Sizin bu beraberliğinizi ömür boyu taşımanızda size yardımcı olacak güzel gerçekler nedir derseniz; maddiyat ve maneviyat diyeceğim, çünkü ömür boyu birine tahammül etmek için size bir şeyler verilmeli. Aslına bakarsanız karşılıklı bir alışveriş evlilik. Bunların olmadığı durumlarda erkek karısının sevgisinden, saygısından eksiltmeye başlar. Yeterince para kazanamayan erkekle karşı karşıya kaldığında kadın o erkeğe acımaz, usanmaz, her gün yer. Bu nedenlerle kadın, erkeğin üstünlüğünü evlilikte kabul eder. Bunlar olmadığında yanıp tutuşulan aşktan geriye kalan küldür. O da bir rüzgara bakar. İnsanlar ayrılmak için evlenmezler. O halde ne yapmalı sevgili okurum? Emin olmalı değil mi?

 

Çok beklettiğim okurlarımdansınız ama iyi olmuş, bakın bu süre zarfında genç iş kurmuş, bu onun adına iyi bir artı, diğer yandan lise bitirmek için adımlar atmaya başlamış, bu da güzel. Sevginiz yapıcı olmuş. Zaten sevgiler yapıcı olmalı, insana güzellikler katmalı, insanı eksiltmemeli, arttırmalı. Yanınıza yakışmadığından bahsetmişsiniz. Bu sadece okumadığı ve imkanları çok iyi olmadığından mı yoksa fiziki özelliklerden kaynaklı bir düşünce mi? Sevgilinizin fiziki özelliklerini bilemem ama attığı adımlarla yanınıza yakışmaya başlamış. Bu adımlarını bir süre daha izleyin. Yeni iş kurmuş olduğundan ona ve kendinize biraz daha zaman verin, okul konusunda adımlarını da iyice görün,ailesini daha iyi tanımaya çalışın. Sonra cesaret edip edemeyeceğinizi siz göreceksiniz. Genç, bu yapıcılıkla devam ediyorsa cesaret edebilirsiniz. Hayat biraz da cesaret istiyor.

 

Evleneceğiniz kişi başınızı dik tutturmalı sevgili okurum. Başınızı saklamanıza neden olacak biriyle evlenmemelisiniz. Ben adımlarıyla genci takdir ediyorum. Sizin için ve kendi için çaba sarf ediyor bu takdir edilecek bir davranış. Siz de onu takdir ederek hevesini arttırın. Bu gayret ve çabayı alkışlayalım ve hadi hayırlısı diyelim mi? Diyelim. Size ve tüm okurlarıma sevgiler…

 

***

 

Çözemediğiniz sorunlarınızı rumuzunuzla yazın, Yeşim Tijen size önerilerde bulunsun.

 

Yeşim'le Hayat Bilgisi her zaman sizin yanınızda...

 

İşte sorularınızı gönderebileceğiniz adres: yesimilehayatbilgisi@gmail.com

 

Twitter: @yesimtijen

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön