Ailem ayrıl diyor...

“Yeşim Hanım ne zaman kendimi çıkmazda bulsam çareyi sizde buluyorum. Daha önce birçok kere size yazmıştım yine öyle oluyor. Ben erkek arkadaşımla üniversitede tanıştım. Şu an 1 yılımızı doldurduk ve 1 yıl içerisinde çok şey paylaştık. Ben her seferinde en kolaya kaçıp ayrılmayı seçsem de o benim elimi hiçbir zaman bırakmadı. Benim her hareketimin, her sözümün, her davranışımın ne anlama geldiğini en iyi o anlıyor. Bir tek ona yalan söyleyemiyorum ve bir tek ona her şeyimi açabiliyorum. Sevgilim kendi başına ailesinin hiçbir desteği olmadan üniversiteyi kazanmış, okuması için maddi destekleri olmadığı ve ilgilenmedikleri için kendi parasını kazanıp hem okuyor, hem çalışıyor. Onlardan ayrı bir şehirde... Ailesi arayıp sormuyor, ilgisiz. Aileme açtığımda ailem karşı çıktı, annem “ben babanın ailesiyle çok zorluklar yaşadım, senin de aynı kaderi paylaşmanı istemiyorum, ilerde çok üzüleceğine simdi bitir” dedi. Ben de ailemin bu olumsuz tepkilerine karşılık olarak bitirdim dedim aileme ama bitirmedim. İlerde üzülecek miyim ben, olsun bunu göze alıyorum. Ne yaşamam gerekiyorsa yaşayıp görmem gerek diye düşünüyorum. Ama her şey çok güzel de gidebilir bunu kimse bilemez. Hemen hemen çoğu olayı size anlattım ve çıkmazda gibiyim. Ne yapmam gerekiyor, kalbimi mi aklımı mı dinlemeliyim? İleride mutsuz olacağımı kimse bilemez, mutlu olacağımı da kimse bilemez resmen kumar gibi hayat. Ya kazanacaksın ya da kaybedeceksin. Sizin sözlerinize çok ihtiyacım var. Şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum. Aileme kendimi anlatamazken size içimi açıyorum, çok teşekkür ediyorum.”

 

 

Yeşim Tijen’in cevabı:

Okul hayatımın üzerinden çok yıllar geçti, bu yazıyla eski okul günlerime döndüm. Nasıl bir öğrenciydim ben? Maalesef öyle çalışkan bir öğrenci değildim. Şimdi kendime inanamıyorum. Tembel de denemez, kendime karşı haksızlık yapmış olurum, bazı derslerde iyi, sayısal derslerde kötü çünkü   dersi dinlemez, dinler gibi yapar, çalışmazdım. Her sene ikmale kalırdım, ikmalde aklımı toplardım ha gayret derslere asılırdım. Kıvarana kıvrana dersleri geçerdim. Matematik dersi, fizik dersi ah bu dersleri hiç sevmezdim, şimdi kim bu dersler için kendini yoracak, hesap yapacak? O derste hiç yokmuş gibi yapardım varla yok arası bir durumdaydım. Sevmediğin şey burnunuzda biter ya hayattada meğer matematik varmış, burnumda bitti matematik. İnsanın işinde, aşkında, dostluğunda, evliliğinde, tüm yaşamında  matematik varmış. Hesap kitapla yol alıyormuş. Yinemi ikmale kaldım sanıyorsunuz, yanıldınız. Okulda matematiğim iyi değildi ama yaşamdaki matematiğim okuldakinden ala... Sonradan hesap kitap mı öğrendim, yok tabi... Ben ve hesap kitap birbirimizden uzak takılırız.  Biraz içgüdülerim, biraz mantığım yol göstericim. Güvenmem, inanmam gerek bunlarla yol alıyorum. Kimse vazgeçilmez değil, ailem haricinde. Dostluklarda bakıyorum artılara hııım bayağı bir artı eksiye bakıyorum bu kadarcık kusur kadı kızında da bulunur. Dostluğa beraberliğe devam... İşte size matematik, artı ve eksi çıkar, böl kalan iyilik, güzellik... Hayatta beraberce yaşadığınız günlerle sağlamasını pekala yapabiliyorsunuz çünkü insan yaptığından emin olmak istiyor. Bazen bir yanlış bütün doğruları da götürebiliyor. Bu sizin kendi değerlerinizle ilgili o zaman hesaplar birden değişiyor. Benim matematiğim iyi değil mi diyorsunuz o zaman  yandınız.

 

Aklın size söyleyeceği bir şey hep vardır. Rahat durmaz dürtüp durur insanı. Vızır vızır çalışır şııışt bak  burada yanlış yapıyorsun, o sana göre değil! sahibinden acıklı bir ses ‘’ama seviyorum’’ akıl dinler mi? ‘’ııııh ıııh olmaz’’ diye tutturur.  Sizin de aklınız, duygularınız birbirine karışır, ne yapacağınız bilemezsiniz ama siz sevgili okurum siz o gence bakınca ne görüyorsunuz?  Bir gencin başarı hikayesini görüyorsunuz ve onun yaptıklarıyla mutlu oluyorsunuz. Yazdıklarınızla bende o genci sevdim, yolu açık olsun, başarıları daim olsun. O böyle bir gençken ne yazık tek özlediği yer de ailesi... Hayatında zaman zaman hep ailesinin duyarsızlığından mutsuzluk yaşayacak, acı çekecek eksik kalmış yaşanılmamış duygularından eksiklikler hissedecek ama inanıyorum ki yine hayatta güzel şeyler başaracak. Ailesiyle bütün olamamış biri bunun eksikliğini  çokça hissettiğinden, kendi hayatında fazlasıyla doldurmaya çalışacaktır. Etki tepki meselesi...  Kendi uyum sağlayamadığı bir aileye sizin uyum sağlamanızı belklemeyecektir ama ne yapabilir ailesini atamaz. Onun şeçimi mi? Hayır. O zaman onun yaptığı gibi sadece vazifesini yapar.  Hedefleri olan ne yaptığını ne istediğini bilen bu gencin sizin gibi bir şansı da olabilmeli. Ailesi onu eksiye düşürmemeli.  Matematik burada insafsız davranıyor, denklik yok ama aklınız ve duygularınız onlar size ses veriyor. Göze al, buna değer diyor bunu da  yapacak olan sizsiniz göze alacaksınız.  Ailesinin kendisine karşı duyarsızlıklarını aşıp, kendine bir başka yaşam kurmuş.  Bir hayali gerçek yapma mücadelesine girmiş bir genç o. Onun yaşındaki bir çok gencin aksine hayatına şimdiden sahip. Başka şehirde, bir başına hem çalışıp, hem okuyor. Kendi doğrusu için bir mücadele veriyor. Bu gençle olmayı istiyorsanız siz de kendi doğrunuz için mücadele edeceksiniz. Uzunca anlattıklarınızdan okuduğum siz hayatınızın kahramanını bulmuşsunuz. Şimdi   birlikte olabilmenin de yolunu beraberce bulacaksınız. Beraberce bu günleri aşıp, başarılarının eksilerini kapatmasına çalışacaksınız. Bir yerde onlarla ailenizi kandıracaksınız, onlarda hafife almayacaklardır, sonunda pes edeceklerdir. Bu pesi duymak istiyorsanız şimdiden ortalığa dökmeyin ilişkinizi. Bir senedir berabersiniz, önünüzde ailenizi aşmanız için zaman var, yeter ki ailenizin onu  tanımadan yaptığı ailesiyle ilgili yargıya yenik düşmeyin.

 

Ne yapacaksınız? Adım atmak için bekleyeceksiniz. Biraz sabırlı olmalısınız.  Okullarınızı bitirin. Sonrasında sevgiliniz işe girince adımlar atmak için girişimlerde bulunursunuz. Bu ilişkiyi istiyorsanız ilişkinizin arkasında duracaksınız bunları daha önceki yazılarımda da yazmıştım, vazgeçmediğiniz sürece ümit vardır. Kaybetmek istemiyorsanız mıırın kırın yapmayacaksınız, dimdik duracaksınız. Kararlı olduğunuzu görecek ailenize onun sizin için her şeyi göze alacak kadar değerli olduğunu hissettireceksiniz. O zaman onlarda sizi kaybetmeyi göze alamayacaklardır. İşte bu noktaya getirdikten sonrası daha kolay olacaktır. Kahramanınızda şeytan tüyü de varsa bu şeytan tüyü sizin lehinize olacaktır çünkü bazı insanların hiçbir şeyi yoktur ama öyle bir çekicilikleri vardır ki kastım fiziki olarak değil, hal ve hareket, konuşma, bir büyü gibi karşınızdakine kendilerini sevdirirler. Ailesini sevip benimsemeseler de onu sevip onun ve sizin hatırınıza ailesini de idare ederler. Belli merasimlerden sonra görüşmek zorunda değiller aileler. Görüşmek güzel olsa da bazen bu durumlarda yaşanmıyor mu. Çok yaşanıyor. Denk olsa da aileler, kafalar denk olmuyor vs.

 

Yaşamlarımızda  önümüze çıkan her duvar karşısında ürküp korkarsak, adım atamayız sevgili okurum.  O duvarın etrafını dönüp dolaşacağız, bakacağız yanına yöresine nasıl atlarız, nasıl aşarız formüller üreteceğiz. Öyle hareket edeceğiz. Ne demiştim size hayat hep matematik... Hayatınızda sağlamalarınızın hep doğru çıkması emin olmaktan geçer. Siz de eminsiniz, geriye ne kalıyor, göze almak...  Sevgiler...

 

 

 

 

 

***

 

Çözemediğiniz sorunlarınızı rumuzunuzla yazın, Yeşim Tijen size önerilerde bulunsun.

 

Yeşim'le Hayat Bilgisi her zaman sizin yanınızda...

 

İşte sorularınızı gönderebileceğiniz adres: yesimilehayatbilgisi@gmail.com

 

Twitter: @yesimtijen

 

 

 

                         

Facebook Yorumları
Yorumlar
3
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  18 Eylül 2016 Pazar 15:53

  Merhaba yeşim hanım ben 21 yasindayim ve liseden beri aşık olduqum kisiyi ailemle tanstrdim oda saha 22 yasinda ama ailem kesnlikle karsi cikiyo tanimadan etmeden isteniyoz diyolar askre gtmemis durumlari iyi degl diyolar ben onun durumuna dış güzelligine bakarak sevmedim ki bana yardim edrrmisin

  Cevapla
 •  
  08 Eylül 2016 Perşembe 01:44

  Merhaba yeşim hanım ben bi genci seviyorum ama o bekar ben dulum su kelimeyi söylerken bile canım nasıl sıkılıyor anlatamam ama ailesi beni istemiyor onu çok seviyorum ne yapmam gerek yardım eder misiniz.

  Cevapla
 •  
  08 Eylül 2016 Perşembe 15:07

  sorularınızı yesimilehayatbilgisi@gmail.com mail adresine gönderebilirsiniz


 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön