Aynaya bakmak istemiyorum

“Merhaba Yeşim Hanım, 18 yaşındayım boyum 1.70, kilom 76, bacaklarım ince; bir problemim yok ama belim kalın ve kendi görüntümden çok mutsuzum. Uzun zamandır sevgilim olmuyor, beğenilmediğimi düşünüyorum çünkü hep zayıf ve güzel fiziği olan kızları tercih ediyorlar. Özgüvenim yerlerde. Bir erkekle tanıştığımda da çok korkuyorum, beni beğenmeyecek kilolu bulacak, kilomla dalga geçecek vs. Bunlar aklımdan hiç çıkmıyor ve çok mutsuz olup üzülüyorum. Zayıflamak istemiyorum, kimse için değişmek istemiyorum. Beni ben olduğum için, karakterim için sevsinler istiyorum. Ama kendi görüntümden memnun değilim. Aynaya bakmak istemiyorum, dışarı çıkmak istemiyorum, alışveriş yapmak istemiyorum çünkü kiloluyum. Kendimi beğenmiyorum, kilomla dalga geçenler de beni içten içe çöktürdü. Zayıflamaya çalıştım hem de çok çalıştım; spora gittim, diyetisyene gittim ama olmadı, başaramadım. Kilo veremiyorum, yemek yemek istemiyorum ama kendimi de zapt edemiyorum. Canım yandıkça moralim bozuluyor, aynalara küsüyor, eve kapanıyor ve bazen yaşamak istemiyorum. Zayıflamam gerek diyorum, o kadar ile kalıyorum. Ne olur bana yardım edin, akıl verin.”

 

Yeşim Tijen’in cevabı:

Mailiniz geldiğinde sorununuzu okuyunca biraz abartıyor diye düşündüm. Gerçekten de niye bu endişeniz? Kilolu değilsiniz. Belki balık etindesiniz. Bu kadar kafanıza takacağınız bir durumunuz yok. Çok zayıf olmak da kürdan gibi hoş değil sanki.

 

Güvensiz insan güzel görüntü vermez, ne yüzüyle ne içiyle. Sorun kilonuzda mı, değil tabii, altında yatan güvensiz ruhunuzda. Oraya biraz dokunmak, iyileştirmek gerekiyor. Niye bu kadar küssünüz kendinize? O aynadaki kız sizsiniz. Onu önce siz sevecek, beğenecek, değer vereceksiniz ki başkaları da sevsin.  

 

Kendinizi nasıl görmek istiyorsunuz? Bütün mesele burada değil mi? İnsanın kendisini sevmesi, beğenmesi için çok güzel olması gerekmez. Siz olmanız yeterli. Sizi siz yapan kaşınız, gözünüz, sözünüz, yeterli. Herkes özel, herkes güzeldir. Kendinizi ortaya çıkarmasını bileceksiniz. Etraftaki kızları görmüyor musunuz? Nasıl kendilerini ortaya çıkarmaya çalışıyorlar. Eksik hissettikleri şeyleri tamamlıyorlar. Kaşı azsa kaş kalemiyle boyuyor. Saçı az ise çıtçıtla saç ekliyor, daha gür saçlara kavuşuyor. Güzel olmak için hep bir gayret içindeler. Siz de bu kadar kendinizden hoşnutsuzsanız ufak tefek hilelere başvurabilirsiniz ama şu an size anlamsız gelecek olsa da klişe bir sözü hatırlatacağım: İnsanı güzel gösteren huyudur. Bunun için tanımak gerek tabii ama siz ilk bakışta fark edilmek istiyorsunuz. Aslında ilk olarak boyunuzla zaten ön plana çıkıyorsunuz, gerisine de ufak tefek fark ettirecek, ön plana çıkaracak. Makyaj, giyim bunlara dikkat ettiniz mi bence tamamdır. Sıra akla geliyor. İşte en önemli kısım bu. Aklıyla var olur insan. Yine sizin gibi olumsuz düşüncelerin eline bırakırsa kendisini aklıyla da yok eder. Pes etmiyorum, kabulleniyorum demişsiniz. Bazı durumlarda kabullenmek, pes etmektir bilmenizi isterim. Diğer yandan arkadaşlarınızın sizinle dalga geçeceklerini düşündüğünüzden yanlarında yemek yemeye çekindiğinizi yazmışsınız. O zaman cevap verin onlara sevgili okurum. Sizi kıracaklarını bile bile laf söyleyebiliyorsa cevap vererek sınırlarınızı koyun ki bir daha laf söylerken düşünsünler. Gerçek arkadaş düşünerek konuşur, arkadaşının hassasiyetini bilir, üzecek bir şey söylemez.

 

Benim size önerim önce kendinizle barışın. Ruhunuzu tedavi etmekle başlayın adım atmaya. Siz bir genç kızsınız. İradeli olmak zorundasınız. Her canınızın istediğini yemeyeceksiniz. Tatlıdan, hamurlu, yağlı yiyeceklerden uzak duracaksınız. Mutlaka her gün spor yapacaksınız. Gençliğin diriliğiyle zaten güzelsiniz. Kendinizi küçümsemeden bakın aynaya. O zaman göreceksiniz ki siz kendinize haksızlık yapıyorsunuz. Biraz düşünün, haklı olduğumu fark edeceksiniz. Sevgiler…

 

***

 

Çözemediğiniz sorunlarınızı rumuzunuzla yazın, Yeşim Tijen size önerilerde bulunsun.

 

Yeşim'le Hayat Bilgisi her zaman sizin yanınızda...

 

İşte sorularınızı gönderebileceğiniz adres: yesimilehayatbilgisi@gmail.com

 

Twitter: @yesimtijen

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

 • Dövme nasıl yapılır?
  Dövme nasıl yapılır?

  Süresi : 01:38 İzlenme : 5174

 • Boş kavanozdan nasıl çerçeve yapılır?
  Boş kavanozdan nasıl çerçeve yapılır?

  Süresi : 00:54 İzlenme : 2473

 • Bebek banyosu nasıl yaptırılır?
  Bebek banyosu nasıl yaptırılır?

  Süresi : 05:37 İzlenme : 3562

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön