Bu kızı anlamıyorum...

“Merhabalar; yazmaya halim kalmadı benim, o kadar çok kişiyle paylaştım ki bu derdimi, azalır belki diye. Mümkün olduğunca kısaltarak yazacağım size bu yüzden. Yaklaşık 4 aydır çıktığım sevgilimden ayrıldım 2. Defa, 2 hafta oldu. Geçmişimiz tamamen zıt birbirine. Benim ilk çıktığım kişiydi o. O ise cinsel manada bile ileriye gittikleri ilişkiler yaşamış birisi. Asıl merak ettiğim kafama taktığım bu. Doğal olarak ailem çok karşı çıktı ve en son babam ‘ya ben ya o’ dedi. Ben de bu durumu artık kıza ilk defa bu kadar açık söyledim, babam böyle dedi diye. Anında ayrıldı benden ve önceden sevdiğini ve artık sevmediğini söyledi. Oysaki ben ailemi silmeye hazırım dedim ona, ama o öyle dedi işte. Bu kız beni sevmiş mi, benim duygularımla mı oynamış bilmiyorum. Aileme de düşman olamıyorum bu yüzden. Çiçek de gönderdim ona babamın bana dediği şeyi söyledikten hemen sonra. Anlamış değilim, gerçekten ailem istemiyor diye bu kadar kolay olabilir mi kestirip atmak. Hele ki ben ailemi silerim demişim. Yardımcı olursanız çok sevinirim. 20 yaşındayım ben bu arada, üniversite 2. sınıftayım.

2. defa tekrar ilişkimiz devam ediyorken bana "eski sevgilimin şimdiki sevgilisi mesaj attı ben de onu engelledim" demişti. Dedim ki ‘ne kadar eski sevgili’, 1,5 yıllık dedi. Ben de ‘niye mesaj atmış şimdiki sevgilisi’ dedim, ‘bilmiyorum herhalde eski mesajlarımızı görüp atmış’ dedi. Üstelemedim çok, üsteledikçe de takma diyordu çocuk gibi. Bana anlatan kendisi kim takmaz yani değil mi? Bu durumu da eklemeden edemedim.”

 

Yeşim Tijen’in cevabı:

Sevmek nedir? Sevmek şudur, sevmek budur… Sevmek ne çok şeydir aslında. Herkesin sevgi tanımı sevgisinin büyüklüğüne göredir. Bana sorarsanız sevmek, vazgeçmemektir. Sevmek hep fedakarlıktır. Bu güçlü duyguları içinde barındırırken sevmek; kadın ya da erkek kolayca vazgeçiyorsa orada sevgiden söz edebilir miyiz? Bence edemeyiz. Bir hoşlanmadır diyebiliriz. Yazdıklarınızı okuyunca kız arkadaşınızla ilgili sözlerinizde hoşlanmadan ötesini aradım ama bulamadım. İnsanın aynası davranışları ve sözleridir. Sözle yalan söylese davranışlar ele verir, kaçarı yok, insan kendini illa ele verir. Çünkü sevgi hissedilen bir duygudur. Sanıyorum siz de kız arkadaşınızın davranışlarında ve sözlerinde aradığınız sevgiyi bulamadınız ki mailinizde sitem var. Fazlaca aşk tecrübesi olan biri kız arkadaşınız. Arada kızlar da hayatı hızlı yaşayabiliyorlar. Olabilir, onun tercihi ama bir ilişkiye başlanmışsa öbür ilişkiden elini eteğini çekmesi gerekirdi değil mi?

 

Bu işin kuralı bu, gözünüz arkada kalmayacak. Sevgilinizin aklı eski sevgilisinde kalmış. Neden böyle söylüyorum: Çünkü eski sevgilinin yeni sevgilisi durup dururken niye eski sevgiliyle uğraşsın. Ancak kendisiyle uğraşılırsa uğraşır. Kız arkadaşınız o kıza kendisi mesaj atmıştır. Söylediği açıklama size mantıklı geldi mi? İnsanlar bir sürü nedenden bir şeyler yaşamış olabilir hayatlarında. Mühim olan özünde ne olduğudur. Sizinleyken çizdiği çizgidir. Geçmişi unutturup unutturamadığıdır. Geçmişiyle kimseyi yargılayamayız ama sizinle beraberken olan davranışları önemlidir. Bu davranışlar onun göstergesidir. Böyle bakınca bu ilişkinize 4 aylık bir ilişki için fazla yürekli hatta gözü kara bir gençsiniz. Gözünüzü karartacak kadar tanımıyorsunuz. Ölçüp biçeceksiniz. Size, ailenize uygun mu? Evlenilecek bir kız mı? Evliliğin sorumluluğunu taşıyabilir mi? Çocuklarınıza anne olabilecek yapıya sahip mi? Siz bunları sorgulamadan, daha doğrusu kızı tanımadan ailenizi silmeye kalkıyorsunuz. Kimin için? Size hemen “Ailen istemiyor mu? Hadi canım sana o zaman bye bye” diyen biri için. Bence gözlerinizi açın. Hatta bayağı çok açın gözlerinizi. Yani daha uyanık olun. Hemen kapılmayın. Önce tanıyın, güvenilir mi bunu gözlemleyin, sonra daha ilerisini düşünmek için gözlemlerinizi yapın. Her zaman yazılarımda dediğim gibi kalbinizin evet dediğine aklınız da evet demeli. Sadece kalple hareket etmeyin. Güven çok önemli bir duygu, kafanız rahat etsin istiyorsanız bu duyguyu yaşadığınız ilişkide mutlaka arayın. Anneler, babalar hayat tecrübeleriyle sizin göremeyeceğiniz şeyleri görürler. O saçlar boşa ağarmıyor. Çizgiler yüzlerde boşa yer etmiyor. Yaşanmışlıkların izleri onlar. Onlara bir kız için hemen orada sırt çevirmek yanlış olmuş. Oysa aileler evlatlarına yaşadıkları müddetçe sırtlarını çevirmez.  Siz bir evlatsınız. Ailenize karşı sorumluluğunuz var. Ailenizin sizinle ilgili umutları var, yaşamak istedikleri mürvetler var. Bunları nasıl çok görebilirsiniz onlara, içsel olarak tam da güvenmediğiniz bir kız yüzünden? Aslında siz değilsiniz bu kararı veren, hormonlarınız. Yoksa her şeyi gören bir gençsiniz aslında ama akıl bertaraf oluyor sizin yaşlarda.

 

Sevgili okurum bu duygularınız, bunalımlı zamanlarınız geçecek. Biraz sabır. Önce bittiğini kabul edin. Bu ilişkiden bir beklenti içinde olmayın. Umut bittiğinde unutmak da başlar. Bu da kararlı olmakla olur. Kendinizi oyalayın. Sizi sevmemiş. Siz niye onu hala seveceksiniz? Siz de sevmeyin. Hayat ondan ibaret değil. Yine seveceksiniz. Bana inanın. Allahtan size daha çok şey katacak bir ilişki isteyin. Şimdi de unutmayı dileyin. Unutmak… İnsan mantıkla bakarsa aptal olmalı unutmamak için. Şimdi size Yaşam Koçu kimliğimle soruyorum: Unutmak istiyor musunuz? Peki unutacak mısınız? Tabii ki unutacaksınız. Siz akıllı bir gençsiniz, sadece tecrübesizsiniz. Sevgiler…  

 

***

 

Çözemediğiniz sorunlarınızı rumuzunuzla yazın, Yeşim Tijen size önerilerde bulunsun.

 

Yeşim'le Hayat Bilgisi her zaman sizin yanınızda...

 

İşte sorularınızı gönderebileceğiniz adres: yesimilehayatbilgisi@gmail.com

 

Twitter: @yesimtijen

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön