Kayınvalidem eşimle aramızı bozuyor...

“Merhaba Yeşim Hanım, ben iki yıllık evliyim ve ikiz çocuklarım var. Eşimle evliliğimiz boyunca hiç tartışma yaşamadık. Ama kayınvalidem yüzünden bu aralar sürekli kavga halindeyiz. Kayınvalidemler biz evlenirken de düğüne hiç yardımcı olmadılar, misafir gibilerdi. Evlendiğimizde de eşimden birkaç kere para istediklerini biliyorum ve ben de eşime bu konuda sitem ediyorum. Para istemek gerekince mi seni arıyorlar diye. Sinirlerim artık çok bozuldu. Kayınvalidem de artık hissetti mi ne yaptı bilemiyorum bana karşı değişti. Bize geleceği zaman haber vermeden bütün arkadaşlarını da eve topluyor. Hiç sormuyor bile. Yaptığım yemeğe de bir gün beğenmediğini belli eden bir surat ifadesi yaptı ve çok kırıldım açıkçası. Bu konuda da tartıştık kayınvalidemle. Eşimle de aram bozuluyor, kavga etmeye başladık artık. Bana bir akıl verir misiniz? Fikirlerinize ihtiyacım var.”

 

Yeşim Tijen’in cevabı:

Kayınvalideler evrim geçirmiş kadınlardır. Bu yüzden de gelinlerinin ne yapmak istediğini gayet iyi anlar ve bilirler. Çünkü bir zaman onlarda bu yolların kenarından, köşesinden bir şekilde dolanmışlardır. Gelinler, kayınvalidelerinin ne yapmak istediğini anlayamazlar. Onların ayırımı buradadır. Kayınvalideler GÜNÜMÜZDE -buraya dikkat çekmek istiyorum- gelinlerine kaynanalık yapmamaya özen gösterirler. Hatta gelinlerine kendileri gelin gibi hizmet ederler.  Aksi şekilde davranıyorlarsa o zaman ortada bir sorun vardır. Bu sorunlar iyi niyet ve sevgiyle istenirse giderilir.

 

Siz de eğer isterseniz bu sorunları aşabilirsiniz. Yeter ki isteyin! Bunun için sevmek ve benimsemek gerekir. Eşinizin ailesini sevip benimseyebilecek misiniz? Önce kendinize şunu sormalısınız: “Kayınvalidem bana karşı önceleri böyle değildi. Ne yapmış olabilirim ki bu kadar değişti?” Aslında bildik bir cevap vereceğim sizin adınıza, para istemesinden rahatsız oldunuz. Size göre ancak kötü günlerde, hastalık falan için isteyebilir. Peki bunu nasıl öğrenmiş olabilir? Eşinizden mi? Sanmam. Bence sizden sizin vücut dilinizden, onun hayat tecrübesi çözmüştür bu dili. Sonra da size cephe almıştır. Başlamıştır size karşı düşüncesizce davranmaya. Kayınvalideniz tabii ki bu şekilde davranmasa iyi olurmuş ama bu gücü nerden alıyor? Sizin de bildiğiniz gibi eşinizden, bazen de kocalarından, imkanlarından alırlar. Artık belli bir yaşa gelmiş, emek vermiş annelerin de biraz saltanat devri olsun.

 

İnsan, kayınvalide-gelin ilişkisinde önce elinden geleni yapmalı. Baktı olmuyor, aynı tas aynı hamam, o zaman başka bir çare illaki bulunur ama önce her zaman emek olmalı ilişkilerde. Yeni bir aileye hop diye gelin olunca kabul görmüyorsunuz. Aileye emek vereceksiniz. Saygı, sevgi bunları vereceksiniz. Sonra karşılığını bekleyeceksiniz. Elinizden gelen ne olabilir? Önce onu karşınıza alıp konuşmak olabilir. Kendi rahatsızlıklarınızı anlatın, sonra o anlatsın. Bu konuşup dertleşmeyle birbirinize ulaşamazsanız yapacağınız bir şey kalmaz. Önce bir düşünelim sizinle. Bir insan evladının düğününde neden varlık gösteremez? Hangi anne baba bundan kaçar? En kötü, düşüncesiz anne baba bile evladının düğününde elinden geleni yapar ama yoksa yapamaz. Yapamazsa misafir gibi olur, çekinir. Çekindikçe kendine kaçar içine içine. Bilemezsiniz ki onun kalbinde, aklında ne fırtınalar kopuyor. Eşinizden bahsederken ne güzel anlatıyorsunuz. Aileniz de çok seviyor. Bu evlat, o annenin evladı. Anne düşüncesiz olabilir ama kötü bir kadın olamaz. Bazen yaşanan olaylara farklı taraftan bakmak gerekir, içinizde büyütmek yerine. Nasıl düşünebilirdiniz? Olsaydı, mutlaka harcarlardı.

 

Eşinizin ailesi ara ara eşinizden para isteyerek zaten sıkıntı içinde olduklarını hissettirmişler. Ne mutlu eşinize, evlat olarak verebilecek güçte ve veriyorsa ailesidir, verecek, vermeli. Sizlerden eksiltmeden veriyorsa bundan gurur duyun. Siz kayınvalidenizle ilişkinizin bu para konusunda konuşmanızdan sonra değiştiğini yazmışsınız. Kızmış, içerlenmiştir. “Benim oğlum, tabii ki yapacak” düşüncesi budur. Evet, oğludur. Sizinle evli olsa da ailesi için bir şeyler yapması onun ne kadar insan olduğunu gösteriyor. Siz bunu mesele haline getirmemeliydiniz. Siz, annenizin ihtiyacı olsa vermez misiniz? Verirsiniz. O zaman onun da vermesini büyüterek karşınızdaki insanların tepkilerini çekmeniz normal. Kaç kayınvalide kırılmaz bu durumda? Sonuçta evli de olsa sizinle, kayınvalidenizin oğlu eşiniz. Sizinle evli olması bunu değiştirmez. Türk toplumunda aileler yıllardan beri bu şekilde birbirlerine destek olarak hayatlarını sürdürmüşlerdir. Aile olmaktır bunu adı. Önce bu durumu, onlarla aile olduğunuzu kabullenip kayınvalidenizi itici bulmamayı öğrenmelisiniz. Anne - oğul birbirlerinden alabilir, verebilir. Bunlara çok karışmamaya çalışın. Ailenizi etkileyecek aşırı boyutlarda değilse tabii.

 

Bazı insanlar büyük olmaları nedeniyle saygıyı birçok şeyde ararlar. Mesela söz konusu olan beğenilmeyen yemek. Kayınvalideniz, belki bu konuda fikri sorulsun istiyor. Siz daha iki yıllık bir ev kadınsınız. O daha iyi biliyorsa sorun, anne bunu sen nasıl yapıyorsun? Sonra sonra o zaten sizin yaklaşımlarınızla değişecek ve sizi kabul edecektir. Şu anki davranışlarıyla onu özdeştirmeyin. Size olan tepkisinden o da tepki olarak sizi kızdırmak için bunları yapıyor ya da söylüyordur. İkiniz de kendiniz değilsiniz. Sinirle hareket ediyorsunuz. O yüzden de birbirinizden gittikçe uzaklaşıyorsunuz. Konuşmak en güzel iletişimdir. Dinlemekle anlaşılır sıkıntılar. Konuşup ulaşın birbirinize. Ona ”Tabii ki burası oğlunuzun evi anneciğim ama benim de evim. Beni de gelecek insanlardan haberdar etseniz. Torunlarınız var, küçükler, işim çok, yetişemiyorum” gibi ne sıkıntı duyuyorsanız anlatsanız, o da anlatsa, siz dinleseniz. Birbirinize mutlaka ulaşırsınız. Aileler de sevgi, saygı kadar toleransta önemli. O yüzden de olmalı. Yoksa nasıl gider bu hayat? Çekilmez olur. Bütün bu çabalarınızdan, konuşmalarınızdan sonra baktınız değişen bir şey yok. Çare yok mu sanıyorsunuz? Niye olmasın? Kayınvalidenizin hakkından gelebileceğiniz, onu uzaklaştırabileceğiniz bir yol var sevgili okurum.

 

Sevgili okurum, bazı kayınvalideler eğer gelinlerinden hoşnut değillerse en güçlü silahları olan oğullarını gelinlerine karşı kullanırlar. Bundan da zevk duyabilirler. Neden siz de onu kendi silahıyla vurmuyorsunuz? Çok da güzel vurursunuz. Size geldikçe sarılın her fırsatta kocanıza, sahiplenin. Bak artık oğlun benim dercesine ağzınızla dalaşmadan davranışlarınızla, muhabbetinizle rahatsız edin kayınvalidenizi. Soğuk soğuk terler dökecektir. Eşinizi sözcüklerinizle de sevip şımartın kayınvalidenizin yanında. Bakalım eskisi kadar mutluluk duyabilecek mi? Başka bir kayınvalidenin mutluluk duyacağı bu muhabbet tablosu sizinki gibi bir kayınvalideyi ancak çileden çıkarır. “Bak gördünüz mü nasıl da benim yanımda oğluma sarılıyor. Saygısız!” diyecektir. Eşinize karşı normal zamanda da bu şekilde olmaya özen gösterin. İkiz bebek annesi bir kadın olarak bebeklerinizden fırsat bulduğunuz her anı ev işleriyle değil, eşinizle paylaşımlar yaşayarak değerlendirin. Onun kalbine daha fazla yatırım yapmalısınız. Kavga ederek, tartışmalarla bir yere varamazsınız. Kayınvalideniz, eşinizin annesi. Ne atabilir ne satabilir. Ancak ikinizin de sinirleri bozulur. Birbirinizden uzaklaşırsınız. Bunu daima göz önünde bulundurun. Gelin olmak hiç kolay değildir. Sizi kolaylamıyorum ama istiyorum ki ağzınızın tadı bozulmasın. Şu iki günlük dünyada kime yarın ne olacağı belli olmaz. Kalpler kırılmasın, keşkeler olmasın. Ne ekerseniz onu biçersiniz. Sevgi, iyilik ekin. Sonra mutlaka biçeceksiniz bana güvenin. Sevgiler…

 

***

 

Çözemediğiniz sorunlarınızı rumuzunuzla yazın, Yeşim Tijen size önerilerde bulunsun.

 

Yeşim'le Hayat Bilgisi her zaman sizin yanınızda...

 

İşte sorularınızı gönderebileceğiniz adres: yesimilehayatbilgisi@gmail.com

 

Twitter: @yesimtijen

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  18 Temmuz 2018 Çarşamba 13:03

  Kayinvalidem gorumcem ve kayinim her firsatta beni kotuluyor senin yuzunden sen kotususn sen zenginsin ve bana sen gazino karisi gibisin diye kotu hakaretlerde bulunuyorlar ne yapmaliyim artik sabrim tasti

  Cevapla
 •  
  21 Haziran 2016 Salı 15:33

  benim düğünüme bile gelmediler kavgali değildik hicbir akrabası yoktu yabancı oldukları için sadece annesi veya babası gelebilirdi evlendikten 1yil sonra geldi bütün masraflar bize ait 3.5 ay kaldı ve 3 bovulla hediyelerle döndü benim cocuklarima hicbirsey yok kaynim evlendi 30 binlik takı taktila

  Cevapla

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön