İş, askerlik, evlilik...

“Merhaba Yeşim Hanım, benim sorunum şöyle: Erkek arkadaşım 26, ben 23 yaşındayım. Beş senelik bir ilişkim var. Dört yılın sonunda üniversiteyi bitirdik. Bu sene erkek arkadaşımın okulu bitince ailesi evlilik konusunda, en azından söz kesme konusunda, çok fazla baskı yapmaya başladılar. Bu ay içinde annesi bize geldi, anneler tanışsın dedik ama aileler arasında fikir ayrılıkları oldu ve ailem şu an çok istekli değil. Onun ailesi de bunun farkında. Tek dertleri oğlum biriyle evlensin. Karşı taraf şimdi söz diye tutturmuş. Ben aileme bu durumda ne diyebilirm? Zaten karşılar, erkek arkadaşım yeni mezun, iş bulamıyor askerlik yapmadığı için, ailesi askere göndermek istemiyor ama ailem bu konuda hassas, askerlik olmazsa iş olsun diyorlar. O da ‘’yok söz kesip askere gidebilirim ancak’’ dedi bana. Benim ailem buna müsaade etmez. Ben diyorum ‘’askere git gel, askerlik altı ay zaten, iki ayda da işe girip direkt istemeye gel’’ ama yok, ailesi de o da anlamıyor. Birbirimizi çok seviyoruz. Erkek arkadaşım ‘’beni seviyorsan, aileni ikna et’’ derdinde... Bu durumda ne yapabilirim? Teşekkür ederim.”

 

Yeşim Tijen’in cevabı:

Sizin arzu ettiğiniz nedir? Ne olursa daha mutlu olarak evliliğe adım atardınız sevgili okurum? Bunu sordunuz mu kendinize, ben nasıl olsaydı daha huzurlu mutlu evliliğe adım atabilirdim? 5 senelik ilişkide okul döneminin bitmesiyle sevgiliniz artık kavuşmak için sabırsızlanmaya başlamış, uzun bir zamanı el ele aşıp bugüne gelebilmişsiniz. İkiniz seneleri beraberce aşabilmişken her ebevynin olmazsa olmazı olan iş konusunda tıkanmışsınız. İnat mı, acelecilik mi, ne bu? Burada mı tıkanıyorsunuz, en kolay yerde. İş bulmanın nesi kolay diyebilirsiniz burada, iş bulmak kolay olmayabilir. Resmiyete dökeceğiniz zaman da ailenizin kararlarına, arzularına kafa tutmanın manası yok ama bunları da aşabilirsiniz birbirinize yol göstererek. Çiftler birbirlerini tamamlarlar değil mi? Hemen yaşadıklarınızı büyütmeyin.

 

Yazdıklarınızdan sizin de, aileniz etkisiyle de olabilir, askerlik-iş sorununu kafanıza takmış olduğunuzu gördüm. Askerliğini bitirmiş olsun, iş bulsun. Bunlar aşılması o kadar zor engeller değil. 5 sene bekleyebilen 6 ya da 1 yıl daha bekleyebilir değil mi? Erkek arkadaşınız askere gitmeden söz kesmekte niye acele ediyor olabilir? Tabii ki yanınızda olmadığı zamanlarda gözü arkada kalmasın diye, sizi yüzükle bağlayarak gönlü rahat askere gitmek istiyor. Ya da artık beklemekten yoruldu, kavuşmak yolunda hızlı adım atmak istiyor. Arada bunca yıl yaşanan, beklenen bir sevgi olunca bazı durumlar nasıl olsa olur diyerek aceleye getiriyor da olabilir.

 

Eminim o da askerlik, iş konularını hallederek ailenizin karşısına çıkmak isterdi. Evliliğin baştan sona sorumluluk olduğunun farkında olacak yaşta sevgiliniz ve sizin de bunca sene içinde sevgilinizin sorumluluk bilinciyle ilgili bir fikriniz oluşmuştur. Bu konuda güveniniz tamsa o zaman aslında sorunda yok. Bu genç bunları yapacak nasıl olsa diye siz düşünebilseniz de aileniz bu kadar rahat düşünmez. Kızlarını verecek bir aile olarak damat adayının işi olsun diyerek ısrar etmekte haklılar. Sevgiliniz bu isteğe karşı çıkmak yerine çaba göstermeye, gayret yoluna gitmekle çözüme daha kolay ulaşmaz mı? Hayatında biraz yol almalı ki sizin de yüzünüz ak olsun. Öyleyse erkek arkadaşınızın sizin ve ailenizin isteği doğrultusunda hareket etmesi için neye ihtiyacı var, bunu bir düşünün.

 

Sanıyorum ki daha açıklayıcı bir şekilde anlatmanıza, biraz daha sevgi ve desteğe ihtiyacı var. Ona kendisini 5 senedir beklediğinizi, gerekirse 1 yıl daha bekleyebileceğinizi,  5 senelik bir ilişkinin zaten sözlü sayılabileceğini, ailenizin arzularını gerçekleştirmek için sarf edeceği çabayla bu durumu daha çabuklaştırabileceğini anlatın. Aileme karşı başımız dik olsun istiyorum deyin. Başlangıçların güzel olması önemlidir çünkü. Umut verir etrafınızdakilere sizinle ilgili. Pürüzlerle başlarsanız sisli bir yola çıkmış araba gibi yolu aşıp aşamayacağı, sisten çıkıp çıkamayacağı belli değildir, saygınlık bulmaz kalplerde. Bunları anlatın ve ben de bu yüzden bunları önemsiyorum deyin. Bu sorunların giderilmesinde sizin olaya ve sevgilinize karşı tavrınız çok önemli. Tenis topu olmayın; evlenmek istiyorsanız sevgilinize sahip çıkıp, yönlendirin ama ailenizinde etkisiyle ona ve ailesine sinirlenerek değil. Erkek arkadaşınız beni seviyorsan aileni ikna et diyor, aileniz iş askerlik diye tutturuyor. Bu durumda siz ne yapacaksınız? Ailenize kararlı olduğunuzu hissettirirken sevgilinize de beklentilerinizden en azından bir tanesini yerine getirmesi konusunda kararlılığınızı hissettireceksiniz. İki arada kalacaksınız bir bakıma ama bu süreci kararlı duruşunuzla yönetirseniz her şey yoluna girer endişelenmeyin. Sevgiler…

 

***

 

Çözemediğiniz sorunlarınızı rumuzunuzla yazın, Yeşim Tijen size önerilerde bulunsun.

 

Yeşim'le Hayat Bilgisi her zaman sizin yanınızda...

 

İşte sorularınızı gönderebileceğiniz adres: yesimilehayatbilgisi@gmail.com

 

Twitter: @yesimtijen

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön