Gelinim torunuma iyi bir anne olacak mı?

“Yeşim Hanım, benim bir tek oğlum var o da evli. İkisi de gençler, karı koca çalışıyorlar. Gelinimi seviyordum aslına bakarsanız güzel ve şirindir gelinim ama şimdi itici gelmeye başladı. Doğacak torunumu emzirmeyecekmiş, böyle söyleyince ben de sinirleniyorum. Nasıl bir anne olacak benim torunuma endişeleniyorum. Oğlum hiç sesini çıkarmıyor, sen karışma anne diyor. Ben göğüsleri bozulacak diye emzirmek istemediğini düşünüyorum. Huzursuzluk vermemek için susuyorum ama sanki her an bir bomba patlayabilir aramızda. Bu yeni anneler nasıl anne olacaklar, söylerseniz bana sevinirim…”

 

Yeşim Tijen’in cevabı:

İnsanın evladının evladı olacak olması ne büyük bir haz, anneanne -babaanne olmak bunlar süper duygular. Hani yaşanmamış duygular abartılı geliyor ya insana, bu konuda size tüm söylenenler o misal. Çok seviliyor, evladından da çok seviliyor gibi ballandıra ballandıra anlatılıyor ya, şimdi ben de ballandıracağım. O duygular, bu hissedilenler abartı değil sevgili okurlarım. Hepsi sizin kadar gerçek ve yaşanan bu zaman dilimi kendi hayatınızda artık görevlerinizin büyük bir kısmını yerine getirip keyif dönemine geçtiğiniz dönemler oluyor. Aslına bakarsanız gençliğin cazibeli gözüken yaşamından daha keyifli bir dönem, bunu rahatlıkla söyleyebilirim sizlere. Yani her dönem ayrı bir zevkle yaşanıyor.  Siz de sevgili okurum, bu keyif döneminin keyfini kaçırmayın diyerek başlayacağım yazıma. 

 

“İnsanı kalbinden tutamadınız mı görün nasıl kayıp gider elinizden.” -NURİ PAKDİL

 

Biraz erken bir taarruz değil mi sizinki sevgili okurum? Henüz anne olmamış genç bir anne adayının anneliği tatmadan önce söylediği masum sözler olmalı bunlar. Bir kadının gerçek anlamda anneliği ancak o bebeği kucağına aldığında fark edeceği, sonra da yaşayacağı ölümüne süren bir serüvendir. Kimsenin anneliği anne olmadan tartışılmaya açılmamalı çünkü o bebeği henüz kucağına almadı, yüzünü bir kez bile görmedi. Keza bu düşüncelerini uygulasa bile, bu onun kötü bir anne olacağının işareti olamaz diye düşünüyorum. Kendince sebepleri her neyse bu sadece onun verebileceği bir karar olduğundan yargılamak doğru olmaz. Hani bu sezaryenle doğum yapan kadınlarla normal doğum yapan kadınların anneliğinin tartışılması gibi, biri acı çekmekten kaçınır ya da şartları daha müsaittir bunu kullanır, diğeri ben hissede hissede doğuracağım der ama her ikisi de, yollar farklı da olsa sonunda anneliğe ulaşırlar. İşte bunun gibi bir şey. Anneliklerini sorgulayabilir miyiz, sorgulayamayız sevgili okurum.

 

Şirin diye belirttiğiniz gelininizin bebeğini kucağına aldığında düşündüklerini değil hissettiklerinin gereğini yapacağına inanıyorum çünkü annelik bebeğim için nasıl daha iyi anne olurumun kaygısıyla yaşandığından o da zamanı geldiğinde göğüslerini değil bebeğini düşünecektir, inanın. Emzirmek demek annenin bebeğiyle bedenen ve ruhen kontak kurması demektir. Hangi anne göğsünden bebeğini uzaklaştırabilir ki? Hem bu durum biraz da medyanın kadına hep güzel olmayı, daha güzel olması gerektiği algısını yaratmasından da kaynaklanmıyor mu? Biraz fazla takılmış bunlara ama anne olduğunda aşacaktır bunu, çünkü o da anne sütünün faydalarını herkes kadar biliyordur, çocuğundan bu sütü esirgemeyecektir. Farkında mısınız yeni nesil genç kadınlar, internet anneleri her şeyi en ince ayrıntısına kadar oradan öğreniyorlar, tecrübelerini orada paylaşıp, birbirine aktarıp en doğruyu bulmaya çalışıyorlar. Farklı bir dünyaları var, hem çalışıyorlar, bir yandan iş hayatlarını idame ettirmek, başarıya ulaşmak istiyorlar, diğer yandan eş olmaya çalışıyorlar, iyi bir anne olmak için fazlaca gayret gösteriyorlar. Minimum zamanı maksimum hazza ulaştırma gayretini görüyorum ben onlarda, takdir ediyorum kendi adıma. Çağın getirisi bu onlara, her şeyin farkındalar ve kanımca da bu yoğun hayatlarına rağmen başarılılar.

 

Sizin duygusal bakışınızı anlıyorum sevgili okurum, evladınızın evladı olması nasıl bir şey tattım, biliyorum ama şimdi sıra onlarda. Bu, onların yaşamı, torun sizin de olsa bebek onların bebeği. Kararlarına saygı duyun, eleştirme yoluna gitmek huzursuzluktan başka bir şey getirmez ailenize. Nasıl mutlu olacaksa öyle yapsın. Eğer dediğini yaparsa da bu onun vicdani sorumluluğudur, kendi kendine vereceği bir hesaptır. Annelik ruhu ona en doğru olanı, siz baskı yapmadan da yaptıracaktır. Bekleyin, görün derim. Muhakkak ki her toplumun kadınları fevkalade annedir ama Türk kadının anneliğindeki özveri bence tartışılmaz. Gelininiz de bu söylemlerine rağmen uygulamada harika bir anne olacaktır, endişelenmeyin. Biraz hoşgörü sevgili okurum. Biraz hoşgörü, kayınvalide gelin ilişkisine nasıl da iyi gelir, o daha sizin kadar yaşam tecrübesiyle dolu değil, siz toruna geçtiniz o daha hayatın başında, unutmayın. Sevgiler…

 

***


Çözemediğiniz sorunlarınızı rumuzunuzla yazın, Yeşim Tijen size önerilerde bulunsun. Yeşim'le Hayat Bilgisi her zaman sizin yanınızda...


İşte sorularınızı gönderebileceğiniz adres: yesimilehayatbilgisi@gmail.com


Twitter: @yesimtijen


Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön