Kayınvalidem beni gelini olarak kabul etmiyor!

Yeşim Hanım Merhaba,


Ben nişanlıyım ve kayınvalidem 2 ay sonra evlenecek olmama rağmen beni bir türlü gelini olarak kabul edemedi, hazmedemiyor. Ona karşı çok iyi de davransam, sıcak da dursam aynı oluyor sonuç. Her türlü yolu denedim olmuyor. Artık son yaşanan durumdan sonra nasıl davranmalıyım bilemiyorum? Bana yol gösterir misiniz?Son olay:


Nişanlımla birlikte anneannesini ziyarete gitmeye karar verdik ve yola çıktık gidiyorduk ki telefon geldi, annesi aradı ne yapıyorsunuz dedi biz de oraya gittiğimizi söyledik, kendisi de oraya gidiyormuş ve bu durumdan resmen rahatsızlık duydu, sesi bozuldu ve telefon görüşmesi sonlandı. Sonra oraya vardığımızda herkesi öptü merhaba dedi bana demedi. Sonra akşam saatlerine doğru bize dönüp hadi gitmiyor muyuz kalkalım dedi. Nişanlım da biz gelmiyoruz bu gece burada kalacağız dedi, o da siz kendi programınızı yapmışsınız keşke bana da haber verseydiniz deyip kızdı ve gitti. Giderken de yine herkesi öptü hoşçakal dedi ve beni öpmedi.

Sizce bundan sonrasında nasıl davranmalıyım? Bayram var önümüzde yanına gitmek istemiyorum sizce nasıl bir yol izlemeliyim?  

 

 

Yeşim Tijen'in cevabı:


Bir aileye kendini kabul ettirmek, gelin olarak benimsenebilmek kolay mıdır? Değildir tabii ki. Gülümsemelerin ardında korkular, endişeler olabilir. Herkes kucaklarını açmış gibi gözükse de bu kucağı hep açık tutmak emek ister, çaba ister, sabır ister, direnç ister ve en önemlisi kocaman sevgi dolu bir yürek ister. Daha nişanlılık döneminde havlu mu atacaksınız? En kolayını mı seçeceksiniz? Her şey daha mı iyi olur sanıyorsunuz? İnanın olmaz. Yaşayacağınız huzursuzluklarla mutluluğunuza gölge düşer, buruk olur gülümsemeleriniz ve geceleri rahat uyuyamazsınız, kendinizle baş başa kaldığınızda kendinizi sorgularsınız. Ben size sabredin, emek verin, sevgi verin, sonrasında duruma bakıp o zaman gemileri yakın diyorum.Anneler çocuklarını bir gün evlendireceklerini bilirler, ama o gün hep uzaktır onlar için. O gün geldiğinde oğlunuzu ya da kızınızı bir başkasının ellerine içiniz rahat olarak verebilmek, mutluluğunu yüzünde, gözlerinde görseniz de kolay değildir. Artık sizin hayatınızdan, evinizden çıkıp gidecektir. Bunu aşabilmesi için bazı annelerin zamana ihtiyacı vardır. Alınganlıkları, beklentileri vardır kayınvalidelerin, sizin fark edemediğiniz, üstünde belki hiç durmadığınız şeylerdir bunlar. Çünkü iki ayrı jenerasyonsunuzdur. Farklı şekillerde, farklı düşüncelerde yetişmiş, tek ortak noktaları aynı erkek olan iki kadın, ikisi de en çok sevgiyi kendilerine ister. Gelin erkeğine sahiplenme çabasında, kayınvalide oğlunun hala önceliğinde kalabilme çabasındadır. Paylaşmak zordur onca yıl emek verdiğin oğlunun sevgisinin artık başka bir kadına yöneldiğini görmek. Her anneyi bu kategoriye alamayız tabii, gelinlerini kızı gibi görmeye çalışan kayınvalideler de vardır. İki ayrı jenerasyon. Bu söz o kadar çok şeyi anlatır ki anlamak isterseniz. Bütün gizemler bu sözün içinde sevgili okurum. Onun sizden önce çok farklı bir bakış açısıyla yetiştirildiğini göz ardı etmeyin. Ondan değişmesini beklemeyip siz ona yaklaşım içinde olun.

 

Gülümsemenizle, sevginizle, gençliğiniz, mutluluğunuzun enerjisiyle bunları rahatlıkla yapabilirsiniz. Neleri sorun ettiğini bilemiyoruz kayınvalidenizin, size düşen 'şimdilik' bu görmemezlikten gelmelerini, sizi yok saymalarını siz de görmezden gelin. Tabii bunları yaparken kişiliğinizi yok etmeyin. Sizin de sevdiklerinizi, sevmediklerinizi hissettirin karşınızdakine. Karşınızdaki kayınvalideniz bile olsa bunun böyle olması gerekiyor. Bizim burada bahsettiğimiz iyi niyet ve güler yüz, kişilik ezilmesi değil.

 

Büyük bir ihtimalle kafasında bir şeyleri biriktirmiş size tavır koymuştur. Bayramda hiçbir şey olmamış gibi güler yüzle gidip elini öpün. Biliyorsunuz ki bayramda küslük olmaz, dargınların barışması beklenir. Bayram sonrasında hala tavrı devam ediyorsa o zaman sorabilirsiniz size kırgınlığının nedenini. Sorunlar sizin davranışlarınızdan değil de kendi kişiliği ile ilgiliyse o zaman size yapacak çok fazla bir şey kalmıyor. Tavrınızı koyun ve çizgilerinizi belli edin ki gereksiz huzursuzluklar yaşamayın.

 

İşte bir aileye gelin olmak böyle bir şeydir sevgili okurum. Kendini kabul ettirmek, sevgilerini kazanmak için emek vermek, sabır göstermek gerekir.

 

Tüm okurlarımın keyifli bir bayram geçirmesi dileğiyle, sevgiler...

 

***

Çözemediğiniz sorunlarınızı yazın, Yeşim Tijen size önerilerde bulunsun. Yeşim'le Hayat Bilgisi her zaman sizin yanınızda...

 

İşte sorularınızı gönderebileceğiniz adres: yesimilehayatbilgisi@gmail.com


Twitter: @yesimtijen

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön