Sevdiğim çocuk en yakın arkadaşımla birlikte

Merhaba, benim bir zamanlar kardeşim gibi sevdiğim arkadaşım bana ihanet etti. İlk önce kavga ettiğimiz için aramız açılmıştı. Sonra aradan biraz zaman geçince barıştık. Barıştıktan sonra bir gün okulda dertleşirken bana hoşlandığı çocuğu söyledi. İşin garibi benim hoşlandığım çocuk da oydu ve ben de dürüstçe söyledim. Aramızda bir gerginlik olmadı, benim için sorun yok dedi. Birkaç hafta sonra bu kardeşim gibi dediğim kızla sevdiğim çocuğun gizlice çıktıklarını öğrendim. Ben öğrendikten sonra arkadaşım artık bu ilişkiyi gözüme soka soka yaşamaya başladı. Karşıma alıp konuştum, neden böyle şeyler yaptığını sordum ama inkar etti. Daha sonra sevdiğim çocuk da ondan hoşlandığımı öğrenmiş ama resmen bana düşman olmuştu. Yanıma gelip benden de ondan da uzak duracaksın dedi. Sevgilisinin gerçek yüzünü bilmeyip, sanki ben kötü biriymişim gibi benimle konuşması beni çok üzdü. Ama bunca olaya rağmen hala o çocuğu seviyorum. Sizce ne yapmalıyım?Yeşim Tijen'in cevabı:


“Bir kıvılcım düşer önce, büyür yavaş yavaş,
Bir bakarsın volkan olmuş, yanmışsın arkadaş.
Dolduramaz boşluğunu ne ana ne gardaş,
Bu en güzel, bu en sıcak duygudur arkadaş.

Ortak olmak her sevince, her derde, kedere,
Ve yürümek ömür boyu, beraberce, el ele.
Olmasın hiç o ta içten gülen gözlerde yaş,
Bir gün gelip, ayrılsak bile seninle arkadaş.

Evet arkadaş; kim olduğumu, ne olduğumu,
Nereden gelip, nereye gittiğimi sen öğrettin bana.
Elimden tutup, karanlıktan aydınlığa sen çıkardın
Bana yürümeyi öğrettin yeniden.
El ele ve daima ileriye,

Bir gün,
Bir gün birbirimizden ayrı düşsek bile,

Biliyorum, hiçbir zaman ayrı değil yollarımız.

Ve aynı yolda yürüdükçe

Gün gelir ellerimiz yine dostça birleşir,
Ayrılsak bile kopamayız.''

 

Biz şanslı bir nesildik. Bize hırsı, bencilliği öğretmediler. Paylaşmayı, sevmeyi öğrettiler; yaşayan, nefes alan her şeyi sevmeyi. Ama siz, bizim kadar şanslı bir nesil değilsiniz; sevgisiz, bencil bir nesil olarak yetişiyorsunuz. Eğitimin bile yarış olduğu günümüzde sevgiyi kim kaybetmiş ki siz bulasınız. Ebeveynler, bilhassa anneler, kendi ulaşamadıklarına çocuklarında ulaşmaya çalışıyorlar. İnsan olmanın duygusallığından uzaklaştırıp ruhsuz nesiller yetiştirilmeye başlandı günümüzde. İşte böylesine yetiştirilmiş bir arkadaş edinmişsiniz siz de. Sevgisiz, saygısız, paylaşımsız bir arkadaşınız varmış bir zamanlar ve onu, o eski zamanda bırakmalısınız.

 

Yaşadıklarınıza üzülmüş olsanız da zamanla bu üzüntüler geçecek. Acısı gidecek, tecrübesi kalacak yaşadıklarınızın. Her hoş sohbet yaşadığınız insanı bağrınıza basmamayı öğreneceksiniz. Yaşınız gereği bu duygusallıkları yaşamanız normal. Her ikisini de yok farz edin. Kız arkadaşınızı da tamamen çıkarın hayatınızdan. Size bu konuyla ilgili laf getirip götürenleri konuşturmayın, susturun ki bu mevzuya nokta koyabilin. Başınızı dik tutup sizi ezmelerine izin vermeyin.

 

Sevgili genç okurum şimdi size hayattaki en iyi arkadaşı önereceğim. Kim biliyor musunuz? Çok uzağınızda değil o. Annenizden bahsediyorum. Yaşınız kaç olursa olsun annenizle bir arkadaşlık oluşturabilirseniz en güvenilir arkadaşa sahip olacaksınız. Annem çok sert, yakın değilim diyorsanız her gün ona en önemsiz olayları anlatarak başlayın konuşmaya. Sonra bir bakarsınız ki bugünün deyimiyle kankanız olmuş anneniz. Ve lütfen insan olmanın gerektirdiği özelliklerinizden vazgeçmeyin. Kişiliğinizle bir çiçek olun hayatta. Bu özelliğinizle hep fark edilip ayırt edilebilirsiniz. Yolunuza her şeyi geride bırakıp öğrenim hayatınıza ve başarıya yoğunlaşarak devam etmenizi diliyorum.

 

Sevgiyle kalın...

 

***

Çözemediğiniz sorunlarınızı yazın, Yeşim Tijen size önerilerde bulunsun. Yeşim'le Hayat Bilgisi her zaman sizin yanınızda...

 

İşte sorularınızı gönderebileceğiniz adres: yesimilehayatbilgisi@gmail.com


Twitter: @yesimtijen

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön