Eşimin güvenini kaybettim!

Merhaba Yeşim Hanım,

 

Ben nişanlı bir kadınım, aslında resmi nikahımız var ama düğün bu yaz. Ben kocama karşı büyük bir hata yaptım. Çok eski, kardeşim dediğim insanla, nişanlımla henüz sözlüyken ve o askerde iken görüştüm. 3 kere yüz yüze ve onun dışında da telefonla görüştük. Bunu ona söyleyemedim, denedim ama yapamadım çok pişmanım. O bir şekilde bu durumu öğrenmiş ve uzun zamandır biliyormuş. Resmi nikahtan önce hatta nişandan önce haberi varmış, ama benim söylemem için dile getirmemiş. Ben üç dört haftadır onun da bildiğini biliyorum. Evden çıkmama yasağı gibi yasaklar koydu, onun annesi bir yere gitmek isterse çıkabiliyorum sadece. İstediği her şeyi kabul ettim, yapıyorum da, ama güvenini nasıl kazanırım biliyorum. Çok pişmanım, lütfen yardımcı olun...

 

Yeşim Tijen'in cevabı:


Kalplerimizin de bir anahtarı var sevgili okurlarım. Sıkı sıkı kilitlediğimiz kalplerimizi ancak güven duyduğumuz kişilere önce aralar, emin olunca da alırız hayatlarımızın taa içine. Sarar sarmalarız sevgimizle, ya bir ömür ya da o güvenin yitirildiği güne kadar. Güven kaybını yaşadığımızda tereddüt yaşar, inanmak istemeyiz. Ama emin olunca da güm diye kapanan bir kapı sesi... Bazen istemesek de kapatırız o kapıları, kaparken de utanan biz oluruz. Ne garip değil mi? 


''Uykuların kaçar geceleri,
 Bir türlü sabah olmayı bilmez,
 Dikilir gözlerin tavanda bir noktaya,
 Deli eden bir uğultudur, başlar kulaklarında,
 Ne çarşaf halden anlar ne yastık,
 Girmez pencerelerden, beklediğin o aydınlık.''  

 Ümit Yaşar OğuzcanBazen hepimiz boğuşmaz mıyız yastığımızla? Yatağın bir o köşesine, bir bu köşesine geçeriz elimizde yastıkla. Sarar beynimizi düşünceler, üstümüzde gecenin karanlığı, sabah olsun isteriz. Dakikalar, saatler kadar uzun gelir. Ne zor ederiz sabahı ve şükrederiz sabah olduğunda. Böyle daraldığımız, bir yerlere sığmadığımız zamanları olur hepimizin, tıpkı sizin gibi.İnsanız tabi ki hatalarımız olacak, ama bunlar insanın onurunu yaralamışsa telafisi zordur, derin izler bırakır kişilerde. Tökezlemeye başlar ilişki, can çekişen bir insan gibi kan kaybeder. Bitimine kadar varabilir.  Eşinizde de bir takım yaralar açmıştır ama  size bir şans daha vermiş sevgili okurum. Sözlü bir genç kız hangi iyi niyetle diğer erkekle birkaç kez yüz yüze ve telefonla görüşür? Bunu sordum kendime sizin için. Acaba onun ilgisi mi sizi cezbetti ya da bir gönül kayması mı yaşadınız. Öncelikle bunların cevabını vermeniz gerekiyor kendinize. Şimdi korku ve pişmanlıkla, doğru bir davranış olmadığını bildiğiniz için telaş içindesiniz. Eşiniz hep bir acabalar ve kuşkular yaşayacak sizinle ilgili. İçine kurt düştü bir kere. Tetikte olacak, kontrol edecek size ait her şeyi. Mutlaka gizli gizli telefonunuza bakacak, konuşmalarınıza kulak kabartacak. Ne yazık ki istemeden, elinde olmadan yapacak bunları. 


Bundan sonra ne yapabilirsiniz ona bakalım. Önce tekrar bir hataya meyil etmemek için size sorduğum sorunun cevabını dürüstçe kendinize vermelisiniz. Bu cevap gerçekten eşinizden yanaysa o zaman adım adım güvenini kazanacaksınız, emek, sabır ve fedakarlıklarla. Lafla değil, davranışlarla. Hata ne kadar büyükse telafisi de o denli zordur biliyorsunuz. İlk olarak bu konuyu nedenleri ve niçinleriyle nişanlınıza anlatın. İyi niyetli bir adamsa eşiniz, olumlu davranışlarınızla zaman içinde unutmasa da kapatır bu durumu.

 

Ama şu ihtimali de söylemem gerekiyor, önünüze de gelebilir hatanız temcit pilavı gibi. Ve onun yapacağı yanlışlara da bir kapı aralamış olur, ne yazık ki. Güven kazanmak için sözlerinizin arkasında duracaksınız, yalan konuşmayacaksınız, kendiniz olun, farklı bir görüntü sergilemeye kalkmayın bu yanlıştan dolayı. İnsan ilişkilerinizde mesafeli olun, düşünerek hareket edin, bunu söylersem, bunu yaparsam, bunu giyersem eşim rahatsız olur mu diyerek hareket edin. Gideceğiniz yerleri haber verin. Oturmanız, kalkmanız, gülmeniz her şeyinizi kontrol altına alarak zaman içinde onun güvenini kazanmamanız için bir neden yok. Çünkü o şansı hala sizinle birlikte olarak size vermiş zaten. Aşılmayacak hiçbir engel yok, özünde kötü niyet yoksa. Sevgi varsa yeniden kenetlenebilirsiniz birbirinize. Yeter ki dürüst, sadık ve kendinizden emin olun.

 

Sevgiler...

 

***

Çözemediğiniz sorunlarınızı yazın, Yeşim Tijen size önerilerde bulunsun. Yeşim'le Hayat Bilgisi her zaman sizin yanınızda...

 

İşte sorularınızı gönderebileceğiniz adres: yesimilehayatbilgisi@gmail.com


Twitter: @yesimtijen

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  25 Eylül 2019 Çarşamba 02:27

  Merhaba yesim hanim ben 4 yillik evliyim evlendikten bir yıl sonra kavgalar huzursuzluk lar basladi .kocam bambaska bi insan oldu bana sen kimsin benim isime karisamazsin ben bi is yaparken senden izin almam demesi tutarsiz komusmalari ona olan guvenimi bitirdi. .3 yasinda kizim var .

  Cevapla

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön