Kayınvalideme tahammül edemiyorum!

Sevgili Yeşim Hanım,

Evliliğim başlarında kayınvalidemi çok çok severdim, annemden kesinlikle ayrı tutmazdım. Kayınvalide ve gelin anlaşamamazlığına anlam veremezken bunların hayatım boyunca gündeme gelebileceğini düşünmezdim. 6 yıllık evliyim ve eşimle çok mutlu ve sevgi dolu bir ailemiz var. 1 yaşında kızım var, kızım doğduğu zaman kayınvalidem bizde kaldı ve önce kendi annemi rakip aldı kendisine, daha sonra ise çok sevdiği oğlunun sevgisinin, ilgisinin tamamıyla eşinde olduğunu görünce hedef olarak beni aldı. Kişiliği tamamıyla değişti. Annemi ve gelen misafirlerimi kovmaktan beter etti. Çocuğumuza bakmak için yardımcı olmak yerine eşim ve benim aramıza girmeye çalıştı, devamlı eşimi gizli köşelerde sessiz düşüncelerini dile getirerek ve yönlendirerek konuşmalara başladı, çok sevdiğim eşim ile aramızda sayesinde mesafe oluştu. Yaklaşık 1 ay anlayamadım şaşırmıştım. Göründüğü gibi kesinlikle değildi, içinde kıskanç, fesat, bildiğiniz çocuk gibi kendini geliştirememiş bir insanla baş başa kaldım. Evin idaresini tamamen üzerine almaya çalıştı eve alınan her şey, yapılan yemekler vs. tamamen her şey ondan sorulur hale geldi.  Daha sonrasında çok çok iyi niyetle ve güler yüzle yaklaşan ben kendimi geri çekmek zorunda kaldım. Aldığı idareyi evin kendimize ait olduğunu hatırlatarak aldığımda ise çok fazla tepkiye maruz kaldım. Birçok yanlışını gördüğüm için çok soğudum ve şimdi şehir dışında olduğum için çocuğuma başka bakacak biri bulamayacağımız ve maddi durum nedeniyle bakıcı olmaması sebebiyle birlikte yaşıyoruz. Devamlı mutsuz, somurtkan, dengesiz hareketler, konuşmalar  içerisinde yaşamaktayız. Birçok yazınızı okudum ve kendi hayatımı engellememek, kötü duygular beslememek adına birçok olumlu davranışlarda, düşüncelerde bulunuyorum fakat maalesef olmuyor. Karşı taraf anlamıyor. Eşimin annesinden nefret ediyorum ve bu mecburiyet yüzünden mutlu olamıyorum. Hiç sevemiyorum, sevemeyeceğim. Sizce bundan sonra nasıl bir yaşam tarzı içerisinde olmalıyım? 

 

Yeşim Tijen'in cevabı:


İnsanın yaşamında sınavlar hep okul döneminde mi olur sanıyorsunuz? En büyük sınavlar sonrasında başlıyor. Bir öğrenci gibi ter döktüğümüz, zorlandığımız ama yüzümüzün akıyla çıkmamız gereken sınavlar, insan olabilmek, insan kalabilmekle ilgili sınavlar veriyoruz. İyilik yapmaya, iyi olmaya devam et karşındaki o iyiliğe layık olmasa bile sen o iyiliğe layıksın. Böyle sözler insana, insan olabilmeyi anlatıyor. Yaşadıklarımızın heyecanına, öfkesine, hırsına kapılıp bir zaman sonrasında keşkelerle baş başa kalmamak için duygularımıza yenik düşmemeliyiz. Çünkü keşke, dönüşü olmayan, acı veren bir kelime.


Bu kadarı fazla diyebilirsiniz. Şaşırmam, çünkü çok gençsiniz, yaşınız ilerledikçe sizinde benimle aynı düşünceleri paylaşacağınıza inanıyorum. Sizin için de sevgili okurum, bu günler yaşanacak ve bir gün bitecek. Geçen zamanı sevgi, sabır ve sükunet ile aşmanız gerekiyor. Şimdi beraberce düşünelim. Yaşadıklarınızı kolaylamadığımı bilmenizi isterim. 5 sene kayınvalidenizle çok güzel bir ilişki içindeydiniz, seviyor ve seviliyordunuz değil mi? Ne olmuş olabilir de bu kadar değişmiş olabilir kayınvalideniz? Özünde kötü bir insan olsaydı size uzaktan da olsa yetişir, huzurunuzu bozardı. Demek ki onu bu duruma getiren bir takım sorunlar oldu. Sizin önemsemediğiniz ama onun için önemli olan konular, onu bu noktaya getirmiş olabilir mi? Bu kadar iç içe yaşamadığınız için görmediği bazı durumları fark edince rahatsızlık duymuş olabilir. Birtakım beklentiler içine girmiştir. Pek tabii oğlunu da kıskanmış olabilir. Yaşadığınız evi sizin değil oğlunun evi olarak görmek istiyordur. Kayınvalideler oğullarının bu kadar ikini planda kalmalarını, eşlerinin sözünden çıkmamalarını pek hoş karşılamıyorlar. Oğulları masaya vursun ve sözünü geçirsin istiyorlar. Tabi ki eşinizle baş başa kalmak istiyorsunuzdur, hafta sonları en azından özgürce yaşamak arzusundasınızdır. Kayınvalideniz hafta sonları otobüslerle seyahat edip evine gidip tekrar geri dönmeye üşeniyordur. Bu konuda eşiniz annesiyle konuşabilir. Sizin konuşmanız uygun düşmez Kayınvalideniz bu yaşa gelinceye kadar kendi yaşamı için mücadeleler vermiştir. Şimdi tam dinleneceği, rahat edeceği zamanda bu sorumluluğu yüklenmiş, onun da kendine göre problemleri ve bunların yansıması olabileceğini düşünün.


Kız evlatların bile yeri geldiğinde kendi anneleriyle çatışmalar yaşadığını hepimiz biliyoruz. Aranızdaki diyaloğu düzeltmek adına bir adım atın. Kayınvalidenizin  sorunu alınganlık ve iletişimsizlik. Bu süreci mecburen yaşayacağınızı düşünerek yaşadığınız sorunları kayınvalidenizle açık açık konuşun. Anne bize ne oldu? diye sorun, o da, siz de sorunlarınızı anlatın. Oğlunu seven her anne gibi bu tutumunuz karşısında mutlaka düşünecek, hatalarını fark edecektir. Tabi ki hataları var anlattığınız kadarıyla, böyle davranışlarla karşılaştığınızda ona, ''Anne, ben böyle düşünmüyorum, benim için doğrusu budur.'' diyerek duruşunuzu göstermeniz gerekiyor. Bunu söylerken seçilen kelimeler, üslup özenli olmalı ve beden dili de sizi ele vereceğinden buna da dikkat etmeniz gerekiyor. Bu şekilde karşı tarafı incitmeden kişilik sınırlarınızı çizip ona hissettirebilirsiniz. Öfke ve kızgınlıklarınızı biriktirmeden açık açık konuşmalısınız. Çocuğunuzu kayınvalidenize güvendiğiniz kadar bir başkasına güvenip bırakamazsınız. Bunu siz de biliyorsunuzdur. Mutlaka olumlu şeyler de yapıyordur. Bunları zaman zaman takdir edin. Arada tecrübelerinden faydalanın. Siz eşinizle, annesini kötülemeden tüm yaşadıklarınızı, hissetiklerinizi paylaşmalısınız. Bu yaşadığınız süreci kendinize zehir edecek bir şekle sokmayın. İnsanlığınızı kaybetmeden, güzel anılar biriktirerek bu zamanı ve sınavı en iyi şekilde vermeye çalışın. Yaşayacağınız zaman diliminden keşkelerle çıkmayın. Ne siz ne eşiniz ne de kayınvalideniz üzülsün. Aranızda iletişim başlatarak, sorunları konuşarak onunla arkadaş olmaya çalışın. Bunu yapan nadir de olsa gelinler var. Bunlardan biri niye siz olmayasınız? Kafanızdaki olumsuz şartlanmaları yıkın, ona yeni bir şans verin. Dilerim her ikinizde bunu başarabilirsiniz. Onu kayınvalide olarak değil, tecrübesinden faydalanacağınız bir arkadaş ve çok sevdiğiniz eşinizin annesi olarak görmeye çalışın.

 

Sevgiler...

 

***

Çözemediğiniz sorunlarınızı yazın, Yeşim Tijen size önerilerde bulunsun. Yeşim'le Hayat Bilgisi her zaman sizin yanınızda...

 

İşte sorularınızı gönderebileceğiniz adres: yesimilehayatbilgisi@gmail.com


Twitter: @yesimtijen

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön