Kadın olmak bu kadar zor mu?

Merhaba Yeşim abla, 3 yıllık evliyim. Eşimle çok severek evlendik. Ben kayınvalidemle oturmayı kabul ettim. Fakat 2,5 dayanabildim bu zaman zarfı içersinde 2 kez erken doğumdan çocuklarımı kaybettim şu an cocuğum yok. Neyse 2,5 yıl sonunda anlaşamadım, kendi evimize ayrıldık. Bu zaman içersinde kayınvalidem tarafından, diğer büyükler tarafından çok haksızlıklara uğradım, kavgalar falan derken evliliğim bitme noktasına geldi, evimizi ayırdık derken eşimin nette beni aldattığını ögrendim dünyam yıkıldı ben onun nelerine katlandım. Sinirlerim bozuldu ama artık eşime güvenemiyorum, bu olayın üzerinden ufak tefek şeylerini tekrar gördüm, unutmak değil de o duruma alışabilmem için bana zaman vermedi hiç, hemen olduğu gibi her şeyi kabullenmemi bekledi. Kısa keseceğim şu an ailesiyle görüşmüyorum ama artık bu zamanla aramızda sorun olmaya başladı, her durumda ben haksız ve kötü biri oldum, yaptıklarım göze görünmez oldu. Sevgimiz çok yıprandı, hala neden duruyorum onu da bilmiyorum... Bir yanım git, bir yanım kal diyor. Bazen dayanamaz hale geliyorum, biliyorum ki bunlar hep sorun olacak, çözemiyorum da. Karşımda bencil bir eş var. Kendimi kimseye anlatamıyorum. Bana yardımcı olur musunuz? Anne olmak istiyorum ama kendimi garantiye alamamışken nasıl çocuk düşünebilirim ki ? Evet eşim beni sevdiğini söylüyor ama hep bana hep bana istiyor. Bu nasıl sevgidir? Seven insan aldatır mı hiç? Nasıl inanabilirim söyler misiniz? Kendime sonuna kadar güveniyorum o ayrı konu, fakat düzeltemiyorum da bazı şeyleri eksik kalıyorum.. Şimdiden çok teşekkür ederim.


Yeşim Tijen'in cevabı:


Sokakta bir başınıza yürürken, karanlık çöktüğünde gökyüzündeki yıldızlar gibi ışıl ışıldır evlerin ışıkları. Size düşündürür mü o ışıklar, içlerinde yaşayan insanları? Acaba mutlular mı yoksa mutsuzlar mı? Işık saçan evleri gibi ışıklı mı dünyaları? Gülen yüzleri gerçekten mi yoksa artık acıları kanıksadıklarından mı  gülüyor? Taş gibi kuvvetli insanoğlu, içine sinse de sinmese de her şeyi yaşamında sindirebiliyor.


Hiç aklınıza gelir miydi sevgili okurlarım, 3 senelik evli bir kadının mutsuz olacağı ve acabaları yaşayabileceği? Çok erken yaşanan bir mutsuzluklar silsilesi değil mi yaşadıkları? Hak etmiş mi
yaşadıklarını? Genç, tecrübesiz, korumasız ama akıllı ve yürekli bir genç kadın o. Evet sevgili okurum, siz hala balayı yıllarını yaşıyor olmalıydınız, 3 senelik bir evlilikte. Sevgi ve muhabbetleri paylaşmalıydınız, aldatmaları yaşamamalıydınız. Çok erken başlamış eşiniz aldatmalara. Ayrılık hemen öyle kolayca alınacak bir karar değil. Severek yaptığınız bu evlilikte biraz daha zaman tanıyın eşinize. Eşinizin aldatmaları konusunda tavizkar olmayın kesinlikle. Ne yazık ki bunu yapmaya devam edecektir, bu konuda engel olamazsınız, ama yüz göz olmasına izin vermeyin. Teknoloji değiştirdi insanların hayatlarını, dürüstlüklerini, bazı değer yargılarını. İnternet bunun en güzel örneği. Engel olamıyor kadın-erkek kendine. Ve siz nereye kadar takip edebilirsiniz ki? Bu konular erkeğin ve kadının ahlaki değerlerine kalmış. Tabi bir de zaaflarına olan hakimiyetine.
Aldatmasının sevgiyle ilgisi yok, sizi çok sevse de aldatabilir, onların bakış açıları kadınlardan çok farklı.


Kayınvalideniz konusunu zamana bırakmalısınız. Umarım tutumlarında olumlu gelişme gösterirler. Göstermezlerse de yine de eşinizin ailesi olduğunu düşünerek ve cahilliklerine vererek en azından arada bir ziyaret etmelisiniz eşinizle. Bebek için acele etmeyin, hem vücudunuz dinlensin, toparlansın. Üst üste hamilelikler ve bebek kayıpları yaşadınız, biraz vücudunuz kendine gelsin. Hem bu arada siz eşinizle olan sorunlarınızı çözmeye çalışırsınız. Kim bilir belki sizin güveninizi kazanabilir. Bu güveni kazandıktan sonra çocuk düşünmeniz hem siz hem bebeğiniz için daha olumlu bir davranış olur. Ve tabi ki eşinizle düzgün bir konuşma yapmanız gerekiyor. Huzursuzluklarınızı ona ciddiyetle dile getirmelisiniz. Baktınız bir gelişme kaydetmiyor, elinizde yıllar sonra bir çocukla kalmaktansa çocuksuz bir ayrılığı düşünebilirsiniz.

 

Kadınlar güçlüdür, hayatınızda eşiniz olsa da olmasa da kendinize yatırım yapmalısınız. Sizi mutlu eden eğilimlerinizi keşfedip bunun üzerine gidin. Çalışmıyorsanız çalışın, bir işe girin. Hayatın size iyi veya kötü getirilerine karşı kendi ayaklarınızın üzerinde durmayı öğrenin, bunu kendiniz için yapmaya çalışın. Şimdi size büyük şair Can Yücel'den bir alıntı paylaşacağım, kadın okurlarım için. Çünkü bu yazısında erkeklerin istediği kadın profilini anlatmış Can Yücel.


Kadın dediğin iyi sevişecek arkadaş.
Koyun gibi yatmayacak, kımı kımıl olacak yatakta....
Aklını başından alacak ama, aklını sadece bununla yormayacak.
Delireceksin ama delirmen hastalıktan olmayacak.
Uzanıverdi mi yanına boylu boyunca, göğsünde atan kalbinin yerine koyacaksın kendini, ruhunu, her şeyini.
Aşksız yatmayacak yatağa ve sen bunu bileceksin.
Kadın gibi kadın olacak kadın dediğin, çıtır çerez niyetine yemediğin.
Bir gecelik değil, ömürlük olacak ömürlük.
Yıllara rehaveti değil huzuru taşıyacak.
En seksi olmayı da bilecek, hanım sultan olup sözünü geçirmeyi de.
Cıvık konulara takılıp zaman tüketmeyecek, küfretmeyecek, Kadın dediğin ayıp nedir bilecek.
Sıkboğaz edip seni yalancı durumuna düşürmeyecek.
Seni öyle bir tutacak ki arkadaş, sen bile şaşıracaksın öyle tutulduğuna.
İki lafın başı, her tartışmada ayrılalım tehtidi savurmayacak.
Sabırlı olacak ve asla gururuna dokunmayacak...

Kadın dediğin güzel olacak...
Zeki olacak zeki, seni bir hamur gibi karmasını da bilecek, o hamura kendini katmasını da...

Paranın güzelliğini bilecek ama ne parasızlığın ezikliğini ne de paranın kudurmuşluğunu yaşayacak. 

Değerlerini bir anlık hevesler uğruna terketmeyecek.

Bir şeyi çok isterse ve inançları doğrultusunda yapacak.
En önemlisi kendini sevecek arkadaş, kendini sevmeyen kadından sana ne hayır gelir.
Hem sevgilin, hem arkadaşın, hem annen, hem çocuğun olacak, bağrına basacaksın huzurla... Bileceksin ki evde 'O' kadın tarafından beklenmenin zevkini hiçbir zevk yaşatamaz sana...
Öyle bir kadın işte... Nerede öyle kadın yoktur deme...
Sen de adam olacaksın, seçmesini bileceksin!


Güzel beklentiler dile getirmiş büyük şair. Umarım kadın okuyucularıma faydası olur. Ancak bir şeyi söylemeyi unutmuş sanırım  edebiyatçımız kadına bunları yaptıracak, ona o ruhu hissettirecek erkek var mı kadının karşısında? Onu söylememiş .

 

Sevgiler...

 

***

Çözemediğiniz sorunlarınızı yazın, Yeşim Tijen size önerilerde bulunsun. Yeşim'le Hayat Bilgisi her zaman sizin yanınızda...

 

İşte sorularınızı gönderebileceğiniz adres: yesimilehayatbilgisi@gmail.com


Twitter: @yesimtijen

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön