Sevgilim evlenmek için baskı yapıyor!

22 yaşındayım, daha 2 ay oldu askerden geleli. 2.5 senedir biriyle birlikteyim. Şimdi sevgilim direkt nişan veya söz yapmamızı istiyor ve ben de bunun için erken olduğunu söylüyorum. Bu yüzden tartışmalar yaşıyoruz. Biraz sabretmesini, biraz birikim yapmam gerektiğini açıklamaya çalışıyorum ama bunlar hep sorun oluyor. Ne yapmam gerekiyor? Yardım ederseniz sevinirim.

 

Yeşim Tijen'in cevabı:


Kim bilir siz de kaç kez rast gelmişsinizdir gelin arabasına? Gelin ve damat arabanın arkasına kurulmuş, hem onlar hem araba fiyonk, gidiyorlar mutluluğa doğru. Biz evliliği yaşamış insanlar, bazen kendimizi tutamayız, yanımızdakilere söyleniriz; evlenin de görürsünüz gününüzü. Evlilik tabii yaşanmalı. Tüm gençlerin hayali, ama acele etmeden, zamanı geldiğinde, hazır hissedildiğinde. 

 

Yazdıklarınızdan gördüm ki siz henüz hazır değilsiniz sevgili okurum. Çekinceleriniz var ve haklısınız. Askerden yeni gelmiş biri olarak, üzerinizdeki stresi atın önce. Başardınız ve döndünüz yuvanıza. Hayat bundan sonra başlayacak sizin için. Bir işe girin sonrasında önünüzü göreceksiniz zaten. Evliliğe kalkışabilmek için birikiminiz olması gerekiyor, sizin de bildiğiniz gibi. Yoksa maddi- manevi terlersiniz, yetişememekten, yapamamaktan. Bunu düşünerek planlarınızı yapın, dolduruşa gelmeyin sevgili okurum. Kızlar, erkekler gibi değil yapıları gereği hazırdır evliliğe ruhen. Hele bir de sevgi varsa hayatlarında daha aceleci olurlar, sevdikleri adamla bir evi paylaşmak, onun eşi olmak ve soyadını almak için. Genelde bunlar hep cazip gelir genç kızlara. Bu düşünceler güzeldir ama eski zamanlardaki gibi değil hiçbir şey. Bir yastık, bir yorgan, bir divanla evler kurulmuyor şimdilerde. Her şey olsun arzu ediliyor. Bunlar gerçekleşmezse o eşiniz olmak için sizi sıkıştıran, sevdiğiniz kız gider başka biri gelir karşınıza. Hırçınlaşır, bunalır ve sizi de bunaltır. Yetişemezseniz isteklerine, arzularına. O yuva bildiğiniz ev, size dar gelmeye başlar. Bunları düşünerek önce bu evliliğin oluşabilmesi için gereken zemini hazırlayın, mağdur durumuna düşmemek için. Ve unutmayın ki daha çok gençsiniz, bu günleri tadına vararak yaşamalısınız. Bir daha geri gelmiyor geçen günler. Erken sorumluluk almak erken yorar insanı. 

 

Aşkın gözü kördür diyorlar ama görüyorum ki siz gerçekleri görebiliyorsunuz, mantıklısınız. Evlilik için hem akıl hem ruh hem de maddi olarak olgunlaşmış olmak gerekir. Hep maddiyattan dem vurdum ama inanın iki gönül bir olunca samanlık seyran olmuyor artık. Hazır değilken bu evliliği yaşarsanız hem maddi sorunlarla uğraşacaksınız hem de eve geldiğinizde sizden ilgi bekleyen eşinize yetmeye çalışacaksınız. Bu da kolay olmaz. En güzeli tatlı tatlı onu çok sevdiğinizi, sizin de arzunuzun onunla bir yuva kurmak olduğunu, bunu gerçekleştirebilmek için ayaklarınızın yere basması gerektiğini anlatmaya çalışın. Kolay değildir, zor ikna olacaktır. Ama sevginize gerçekten inanıyorsa o da bekleyerek size destek olup bu zaman diliminde size manevi bir güç olacaktır. Bunu anlatabilmek, sözlerinizle güvence vermek onu beklemeye ikna edecektir ve bu şekilde olursa her şey ikiniz için de daha hayırlı olacaktır diye düşünüyorum.

 

Sevgiler.

 

***

Çözemediğiniz sorunlarınızı yazın, Yeşim Tijen size önerilerde bulunsun. Yeşim'le Hayat Bilgisi her zaman sizin yanınızda...

 

İşte sorularınızı gönderebileceğiniz adres: yesimilehayatbilgisi@gmail.com


Twitter: @yesimtijen

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön