Hamileyim ve eşim hasta annesiyle ilgileniyor!

Yeşim Hanım Merhaba,

2 yıllık evliyim ve 8 aylık hamileyim, eşimle aramızda normalde hiçbir problem olmaz derken, evliliğimizin ikinci yılında annesinin kanser olduğunu öğrendiğimiz an itibari ile aramızda ciddi problemler başladı. Hem maddi hem manevi. Ama beni asıl üzen hamilelik sürecimde benimle heyecanımı paylaşmak yerine kendi içine kapanması oldu. Haftada 1 gün izni var ve o günleri hep annesinin yanında geçiriyor.

 

Ben şu an daha doğum yapacağım hastaneyi bile seçemedim. Bu durum beni evlilikten soğutmaya başladı, böyle giderse boşanırız diye korkuyorum. Bir de annesi vefat etse bu sefer daha da kötü olur içine kapanır diye de korkuyorum. Kendimi ona nasıl ifade etmeliyim? Ona bu durumu nasıl anlatmalıyım?

 

Yeşim Tijen'in cevabı: 


İlk hamileliğin ve ilk bebeğin gelişinin heyecanı ne büyük bir mutluluk havası estirir hayatlarımızda. Ama sizin için bu mutluluk ve heyecanı doyasıya yaşayamadan geçen bir hamilelik süreci zor olsa gerek. Unuttunuz mu sevgili okurum? İyi günde, kötü günde diyerek söz vermiştiniz o imzayı atarken yani evlenirken her şekilde her koşulda birbirinize destek olacağınıza dair. Sizinle evlenirken de bir ailesi vardı eşinizin. Evlenince geçmişte bir kenara bırakılmıyor anne-babalar, onu bu günlere getirenler. Ve size teslim ederken, bundan sonra oğlum sana emanet, benim kadar iyi bak ona diyen, sözleriyle demese de yüreğiyle, gözleriyle hep bunu söyleyen bir annesi vardı. Tıpkı sizin anneniz olduğu gibi.

 

Eşiniz annesini kaybetme korkusuyla, endişesiyle baş başa kalmış.

 

Üstüne bir de maddi sorunlar eklenmiş, bu korkularıyla boğuşup duruyor. Sanırım çaresiz hissediyordur kendisini. Annesinin yaşadıkları tüm yaşantısını etkilemiştir. Hiç düşündünüz mü ana-oğul neler paylaşmışlardır bu günlere gelene kadar? Acılarını, korkularını, mutluluklarını...  Bunları düşünün ve empati kurun lütfen olur mu?

 

Tabi ki bir kadın olarak sizi anlıyorum ama siz de bu zor günlerinde eşinizi anlamaya, ona destek olmaya çalışın. Eşinizi annesine duyduğu sevgi ve verdiği değerden dolayı takdir edin. Hangi baba adayı bu heyecanı eşiyle paylaşmak istemez? Baba olacak olmanın mutluluğunu, keyfini çıkarmak istemez? Eminim o da, bu özel zamanı en özel şekilde yaşatmak isterdi size, elinde olsaydı. Bunun için iyi günde, kötü günde deniyor sevgili okurum, hemen tavır almak yerine niye siz ona şefkat göstermiyorsunuz? Ve onun sevgisine bu günlerde daha çok ihtiyacınız olduğunu söylemiyorsunuz? Eşinizi sevginizle, şefkatinizle rahatlatın, sözlerinizle yüreklendirin. Unutmayın bu günler geçecek.

 

Hayata yeni katılacak bebeğinizle hayatınız renklenecek. Önemli olan bu zor günleri birlikte aşabilmek. Hiçbir sıkıntı sürekli değildir.

 

Her gün yeni bir gün, yeni bir umut, yeni bir başlangıçtır insanlar için. Yaşama bu umutlarla tutunur her gün yeniden kalkarız ayağa.

 

Ufacık bir sıkıntı da ayrılmayı düşünmek yerine, yanındayım demelisiniz eşinize. Yeni evli bir kadına yakışmıyor yan çizmek sevgili okurum. Yaşadığımız zorluklarla baş edebildikçe ayaklarımız daha sağlam basar yere unutmayın. Bu şiirimde evlatlardan annelere, sevgiler..

 

Hayat zormuş tek başıma yoruldum anne,

Söyleyemedim kimselere güçlü durdum gördün mü anne, Yalansız, çıkarsız sevgi bir tek sendeymiş anne, Başımı koysam kucağına, küçük bir çocuk olsam yeniden, Okşasan saçlarımı ve ağlasam sessizce sana duyurmadan, Gözyaşlarımı akıtmadan, Tüm dertlerimi atsam içimden, İçim ağlıyor ben ağlamıyorum, Bak gözlerime yaş gördün mü anne, Hayat zormuş yaşadım gördüm Herkesi tanıdım, hayatı çözdüm, Meraklanma artık gülüyorum anne.

Yaşadıklarımla büyüdüm, olgunlaştım,

Ama hala neden çocuğum anne?

 

***

Çözemediğiniz sorunlarınızı yazın, Yeşim Tijen size önerilerde bulunsun. Yeşim'le Hayat Bilgisi her zaman sizin yanınızda...

 

İşte sorularınızı gönderebileceğiniz adres: yesimilehayatbilgisi@gmail.comTwitter: @yesimtijen

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön