Onun güvenini tekrar nasıl kazanabilirim?

1 yıllık bir ilişkim oldu üniversitedeyken, ama erkek arkadaşımla ilk yılımızda ayrıldık. Halen görüşüyoruz, artık ayrı şehirlerde olmamıza rağmen. Çok üzdüm onu, zamanında sözünü dinlemedim, güvenini sarstım. Özellikle de arkadaşlarım yönünden sözünü hiç dinlemedim. Köpek gibi seviyorum onu hala. Ama onun güvenini sarstım ne yapmalıyım? Artık hiç güvenmiyor bana. O da seviyor hala biliyorum, zor durumda kaldım, borç para bile yolladı bana. Onu  o kadar üzmeme rağmen aldatmadım asla, sadece onun görüşme dediği arkadaşlarımla görüştüm, barlara gittik eğlenmeye vs. Ne yapmalıyım bana yardımcı olun. Nasıl geri nasıl kazanırım onu? Onu o kadar üzmeme rağmen  bana hala yardımcı oluyor, maddi manevi, nasıl eskisi gibi olabiliriz? 

 

Yeşim Tijen'in cevabı:


Güven... Yükü ağır bu sözcüğün. İçinde tüm güzel sorumluluk duygularını barındırıyor. Kazanması çok zor, kaybetmesi çok kolay. Ne yazık ki herkesin herkeste bulamadığı bir duygu. İçinde samimiyet, dürüstlük, fedakarlık, korumacılık var. Bilirsiniz bir sorun yaşandığında ilk aklımıza o gelir. Kim demeyin tabii ki güvendiğimiz kişi. Kadın, erkek ne fark eder. Cinsiyetinin önemi yoktur. Bir kuvvettir, eminsinizdir ondan. Acabalarınız yoktur onunla ilgili. Her koşulda sizinle olur. Kimi zaman önünüze geçer siper olur, kimi zaman elinizi tutar yanınızda olur. Onunlayken karanlıklardan mavi gökyüzüne çıkarsınız. Onunlayken bataklıkları kurutup yeşile çevirirsiniz. Yoksa yok mu böylesine güvendiğiniz biri? 

 

Müthiş bir duygudur güvenmek ve size güvenildiğini bilmek. Siz artık hep bu çizgide yürürsünüz. Bozamazsınız bu çizgiyi. Saygınlığınızdır, kimliğinizdir. Ve bir de aşk da varsa o güven değmeyin kadınların keyfine. Böylesine güçlü, karakterli erkek herkese nasip olmaz biliriz. Biz kadınlar bunun hazzıyla biraz fazla havalanırız. Şımartır bizi karşımızdakinin sevgisi. Biz kadınlar zaten hazırızdır şımarmaya, besleniriz bu duyguyla nedense. Ayarını kaçırdığımız da olur. Suistimal de edebiliriz. Onun ilgisi hep olacak düşüncesiyle abartırız işte. Her şey gibi sevginin de yıpranacağını bilemeyiz o yaşlarda. Büyük sevgiler karşısındakinin duyarsızlığıyla elden de gidebilir oysa. Biz onu çantada keklik sanıyorken bir başkası onu keşfetmiş de olabilir. Ve bizim keklik uçar gider. Bazen de ben neymişim havasına gireriz. Onun aşırı sevgisi, ilgisi bizim kendimizi olduğumuzdan da üstün görmemize sebep olur. Bilemeyiz sevgilerin, sabırların tükeneceğini. 

 

Genç kız olmak sorumluluklarınızın başladığı, farkındalıklarınızın arttığı, kişiliğinizin oturmakta olduğu bir dönem. Siz küçük hanımlar, kendinizi fark etmişsinizdir artık. Peki hayatı da fark ettiniz mi? Kadının da erkeğin de bir çizgisi olması gerektiğinden haberiniz var mı? O çizgiyi çizmeye başladınız mı? Yoksa laylaylomcu kızlardan mısınız? Kendini geliştirmeye, öğrenmeye meraklı olmayan dünyadan bir haber misiniz? Hayatın laylayloma gelmediğini anlatmışlardır birileri, mutlaka. Can kulağıyla dinlediniz mi? Yoksa umursamadınız mı? İşte umursamadıysanız yandınız, hayata güm diye toslarsınız. Her şeyin başı okumak, okumak, öğrenmek ve yine öğrenmek. Hayatı ne kadar erken keşfederseniz başarıyı o kadar erken yakalarsınız.

 

Bir genç kız nasıl olmalı? Her şeyden önce bir hanımefendi olmalı. Siz geleceğin kadınları, çakma erkek kadınlar olmaya çalışmayın. Bırakın küfürleri erkekler etsin, kadınların ağzına hiç yakışmıyor. Kadın gibi kadın olun. Size dayatılan her şeyi içinize sindirmeniz, hayatınıza kabul etmeniz gerekmiyor. Bu her konu için böyle. Sizin bir beyniniz, ailevi ve ahlaki değerleriniz var. Bunları kendi süzgecinizden geçirin, ailenize, size, toplumumuza uygun değilse her ne olursa olsun reddetmekten korkmayın. Hayır demenin önemini hiç unutmayın. Ben gencim diyerek özgürlüğünüzü sonuna kadar yaşamaya çalışmayın, sınırlarınız olsun her konuda. Sınırlarınızı siz koyun ve her şeyi geçirmeyin. Gezmek, eğlenmek, geceleri dışarı çıkmak bunlar yaşınız gereği cazip gelebilir. Bunları bir ödül gibi ara sıra güvendiğiniz insanlarla paylaşarak yaşayın. Kız arkadaşlarınızda seçici olun. Size zarar vereceğini düşündüğünüz kız arkadaşlarınızdan uzak durun. Hayatınızdan uzun seneleri çalabilirler. Aşkın ayaklara düştüğü bu devirde her önünüze çıkanla flört etmeyin. Kendinize saygınızı, güveninizi yitirirsiniz. Bir şey katmaz, alır sizden. Bu liste böyle uzar gider. Güvenilir genç bir kız olmak böyle bir şey.

 

Sevgili kızım, erkek arkadaşınız düzgün bir gençmiş. Maalesef siz kıymetini geç anlamışsınız. Gençler tabi ki arada gezmek, eğlenmek ister. Ama bir ilişkiniz varsa bu ilişkinin sorumluluklarını da yaşamanız gerekiyor, ilişkinizde sorun olacağını düşündüğünüz durumlarda kararı birlikte vermeniz doğru olur. Sevgilinizin istemediği şeyleri yapmak ancak ilişkinize zarar verir ve eninde sonunda o ilişkiyi bitirir. Sizin şansınız hala görüşüyor olmanız. Bu görüşmeler sırasında kendinizdeki değişimi ona gösterin. Hala ona karşı ilgi duyduğunuzu, eskiden yaptığınız hataların farkında olduğunuzu, olgunlaştığınızı ona hissettirin. Ve bence en mantıklı olan onunla açık açık konuşmak. Onu ne kadar sevdiğinizi bilsin. Bütün bunlardan sonra sizinle ilgili olumsuz duyguları sizin de çabanızla güvene dönüşecektir zamanla. Güven dürüstlükten, doğruluktan, efendilikten, hanımefendilikten geçer ve kazanılır. Hayatı keşfetmeniz mutlu etti beni. Başarılar dilerim sevgili kızım.

 

***

 

Çözemediğiniz sorunlarınızı yazın, Yeşim Tijen size önerilerde bulunsun. Yeşim'le Hayat Bilgisi her zaman sizin yanınızda...

 

İşte sorularınızı gönderebileceğiniz adres: yesimilehayatbilgisi@gmail.comTwitter: @yesimtijen

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
12
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  14 Şubat 2020 Cuma 01:13

  O bana hep saygili oldu durust oldu ben ona bi kaç kere yalan soyledim neden yaptim diye sorsaniz bilmiyorum belki simariklik belki bencillik diyebilirsiniz ben onu cok sevdim halada cok seviyorum kaybetince anladim onun yokluğunu cok fazla kırdim güvenini sarstım biliyorum ben onun güvenini kazanmk

  Cevapla
 •  
  23 Haziran 2018 Cumartesi 23:59

  Sevgilimle uzun süreli bir ilişkimiz ama ben onun güvenini kırdım biliyorum çok zor kazanılan birşeyi kendi hatam yüzünden kaybettim bana yapma dediği şeyi aslında gerçekten bilmeden düşünmeden yaptım beni sevdiğini söylüyor ama güvenini kırdığımı her fırsatta hatırlatıyor nasıl düzeltebilirim

  Cevapla
 •  
  18 Mayıs 2018 Cuma 09:13

  Güven

  Cevapla
 •  
  13 Mart 2018 Salı 23:09

  Benim 1 yıllık ilişkim bir günde güveni bitip aşkımızda bitti ama mesaj attığımda konuşuyoruz bana diyor bana güven hissettir ne yapmam lazım acilen yardımcı olurmusunuz ben urfadayım kız mersinde ona göre yani gerçek seviyorduk birbirimizi

  Cevapla
 •  
  03 Mart 2018 Cumartesi 11:21

  1 yıllık sevgilim var cok guzel gidiyodu hersey sonra birden bire guveni gitti suphe duymaya basladi onla çıkarken başkasıyla konuştugumu felan saniyo ama aslında yok oyle bisey sadece hayatimda o var ve cok seviyorum yalan soyledigimi saniyo bu yuzdende guveni 0 napcagimi bilmiyorum napabilirim?

  Cevapla
 •  
  03 Mart 2018 Cumartesi 11:21

  1 yıllık sevgilim var cok guzel gidiyodu hersey sonra birden bire guveni gitti suphe duymaya basladi onla çıkarken başkasıyla konuştugumu felan saniyo ama aslında yok oyle bisey sadece hayatimda o var ve cok seviyorum yalan soyledigimi saniyo bu yuzdende guveni 0 napcagimi bilmiyorum napabilirim?

  Cevapla
 •  
  11 Ekim 2017 Çarşamba 13:29

  güven kırıldıysa ilişki bitmiştir fazla kurcalama bırak öyle kalsın

  Cevapla
 •  
  09 Ekim 2017 Pazartesi 16:40

  Bir errkeğe nasil güvenilir bilgi verirmisiniz

  Cevapla
 •  
  23 Eylül 2017 Cumartesi 01:07
 •  
  16 Haziran 2017 Cuma 11:22

  sevgilimin bana güveni bitti artık ve benden de bişey yapmamı istio güven istio ne yapabilirim

  Cevapla

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön