Erkek arkadaşım yabancı kızlarla yazışıyor

Merhaba,

Benim 5 yıllık bir ilişkim var, erkek arkadaşım uzun  zamandır evlenmek istediğini söylüyor, ama çok kararsızım emin olamıyorum. Erkek arkadaşımın başka kızlarla konuşmalarını yakaladım, bir şekilde bunu kendisine söyledim ve onlarla konuşmayı kesti. Bana da "Bir daha olmayacak kendini affettireceğim sana, güvenini tekrar kazanacağım" dedi. Sonra ben de tekrar konuşmaya başladım ama güvenim kalmamıştı. Aradan zaman geçtikten sonra bilgisayarında başka kızlarla konuştuğunu gördüm, yabancı kızlarla özellikle. Belden aşağı konuşmalar, görüntülü görüşmeler falan yapılmış. Bunların hesabını sordum, her şeyi inkar etti. Sonra biz bir şekilde konuşmaya tekrar devam ettik ve şimdi bıçak kemiğe dayandı, bir karar vermem gerekiyor ama emin değilim. Mutlu olabilecek miyim olamayacak mıyım, bilemiyorum. Ona karşı güvenim kalmadı. Evlenmek istiyorum, seviyorum da, ama evlilik çocuk oyuncağı değil, 5-10 senelik de değil ömür boyu sürmesini ister herkes. Bu düşüncelerimi ona da anlattım. Evlenince o hataları yapmayacağım dedi fakat emin olamıyorum. Şimdi yapan evlenince de yapar. Bir de kendini bana inandırmak için bütün malını evlenince bana vereceğini yeter ki ona güvenmemi istediğini söyledi. Emin olmadığım biriyle sırf malı, parası için evlenmek doğru gelmiyor. Ayrıca kendisi başka şehirde oturuyor, benim her şeyi  bırakıp oraya gitmek lazım. Lütfen bana yol gösterir misiniz?

 

 

Yeşim Tijen'in cevabı:


Ve bazen yapabileceğimiz bir şey olmadığında çaresiz teslim oluruz karşımızdakine. Ne deriz biliyor musunuz? Peki. Bütün olanları bu küçük sözcükle kabulleniriz. Peki, bazen geçiştirmeyi bazen teslimiyeti, kabulü ifade eder. Ya siz sevgili okurum? Bütün bu aldatmaları bile bile peki mi dediniz? Bir peki ile örtebildiniz mi tüm bu olanların üzerini?

Biz kadınlardan ne bekleniyor biliyor musunuz? Susmamız. Onlar her şeyi yapacaklar, yaşayacaklar, Biz de 3 maymun misali görmeyeceğiz, duymayacağız ve konuşmayacağız. Yani aptal kadınlar olacağız. Cep telefonları karıştırılmayacak, mesajları merak etmek yok, Ali Ayşe dir aslında bilmemize gerek yok, bizimle evli veya bizimle sevgili nasılsa, susun, kabullenin, sizden istenilen bu. Susabilirseniz tabi. Kadınlardan sadakat beklenirken bazı erkeklerin hoşuna giden, ilgi duyduğu kadınlarla yaşaması kabul edilebilir mi? Farkında değiller mi bu erkekler kadın değişti, kadın kendini buldu. Narin yapısına rağmen her alanda zorluyor erkekleri, bende varım diyor. Ekonomik bağımsızlığına kavuştu, hiç kimseyi çekmek zorunda değil. Yine sevgisinde ölünceye kadar diyor ama ölünecek erkek için var ölünceye kadar. Bu nedenle susması, sineye çekmesi gerekmiyor. Kadın aldatmıyorsa erkek de aldatmamalı. Erkektir yapar, bu sözcüklerden destek alıp her hakkı kendinde görmemeli. Kendi yaptıklarını kabullendirmek için yıllardır beynimize kazıdıkları sözcükler. Böyle uyutulduk böyle kabullendirildik. Evet erkek dışarıda ne yaşıyorsa yaşıyor ve kuzu kuzu evine gidiyor. Sanki hiçbir şey yaşamamış gibi. Nasıl bir ruh hali nasıl bir psikoloji? Bunu sanırım duygusal bir varlık olan kadınların anlaması zor. Evi, karısı çocukları kutsal onlar için, asıl olan karısı, o yaşarken ilişkilerini bunu biliyor. Bunu sadece yaşıyor, motive oluyor ve yaşadıklarını kar hanesine yazıyor. Bunlar erkekler için sıradan ilişkiler. Karısının veya sevgilisinin bunu bilmesine gerek yok. Genelde bir anlamı olmuyor takılı kalmıyorlar. Ne yazık ki bütün bunları yapmak ve örtbas edebilmek için bolca da yalan konuşuyorlar.

 

Bize erkekler çok farklı anlatılmıştı. Sözünün eri, dürüst demezler miydi bir erkeği tarif ederken? Oysa erkekler cinsellik uğruna dürüstlüklerini, kimliklerini kaybettiler. Şimdi farklı bir erkek türü oluştu. Herkes boşuna aramıyor, o adam gibi adam dedikleri özü sözü bir erkekleri. Geçen zaman ve teknolojinin büyük aşamalarıyla hayata bakışımız da değişti. Değer yargılarımız farklılaştı, sanki tırpanlandılar, erozyona uğradılar. Oysa bazı değerlerin yitirilmemesi gerekiyordu, dürüstlük gibi, sadakat gibi. Bu değerler bir ormansa bizim orman talan oldu. Betonlaştık. Şimdi herkes kendi yeşilini balkonunda, küçük saksılarda yeşertmeye, kalan değerlerini korumaya özen gösteriyor. Bu erozyonlarla yalnız erkekler değişeme uğramadı, yalnız onlar utanmayı sıkılmayı unutmadı, kadınlarımız, kızlarımız da nasibini aldı. Çok şükür toplum olarak kadınıyla erkeğiyle hepimiz cinselliği keşfettik. Artık korkmuyoruz el ele tutuşmaktan, öpüşmekten, o korkular bizim neslimizde kaldı. Buna sevinelim mi üzülelim mi bilemedik. En acısı da ne biliyor musunuz? Biz o büyük sevdaları yaşayamaz olduk. Büyük sevdalar zamana yenik düştü. Kıymetini bilmez olduk yaşadığımız sevdaların. Herkes için özel duyguların hissedilmediğini, her baktığın gözden aynı mutluluğun, tadın alınmadığını, tuttukları elin onunki kadar içlerini ısıtmadığını anlayamadık. Bazı insanlar bize aşkı hissettirirken bazı insanları sadece insan olarak severiz. Bir insan için her şeyi yürekle, aşkla yaparken diğeri için vazife olarak yapmaz mıyız? Ayrım burada değil midir? İşte burada sahip çıkıp sevgi ve sadakatle sarılmamız gerekmez mi bize bu duyguları yaşatan kişiye? Çünkü bu çok özel bir duygudur, çok nadir yaşanır ya da yaşanmadan bir ömür biter. Yaşayan için bir şanstır. Bütün bunların bilincinde olarak bakmalıyız ilişkilerimize. İlkemiz dürüstlük olmalı. Dürüstlük yoksa değer de sevgi de yeterince yoktur diye düşünüyorum.

 

Bütün bu anlattıklarımdan sonra sorunuzun cevabına gelmek istiyorum. Siz aslında her şeyin bilincinde olan genç bir kızsınız. Erkek arkadaşınız sizi seviyor, sevmiyor değil. Ama birçok erkeğin yaptığını da yapmaktan geri durmuyor. Asıl olan sizsiniz onun için. Evlenince sevgilinizde pek bir değişiklik olacağını sanmıyorum. Belki bir süre, ama sonra yine yapacaktır yapacağını. Bu konuyu ciddi bir şekilde karşılıklı konuşmanız gerekiyor. Şimdi evli olmadığınız ve ayrı şehirlerde olduğunuz için bağışlayıcı olduğunuzu, evlenince böyle bir şeyi kabul etmeyeceğiniz kesin bir dille anlatın. Mal, mülk sadakatin yerini alamaz. Şu da bir gerçek ki az önce de belirttiğim gibi herkese özel hisler duyulmuyor. Bunları göz önünde bulundurup karar verin. Ve sevgilinizden emin olmadan evlilik kararı vermeyin.

 

Sevgiler...

 

***

Çözemediğiniz sorunlarınızı yazın, Yeşim Tijen size önerilerde bulunsun. Yeşim Tijen'le Hayat Bilgisi her zaman sizin yanınızda...

 

İşte sorularınızı gönderebileceğiniz adres: yesimilehayatbilgisi@gmail.com

 

Twitter: @yesimtijen

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  31 Ekim 2014 Cuma 11:45

  şimdi yapan evlenince de yapar. kendi cevabını da vermişsin zaten, seni sevgili iken aldatan evliyken yapmaz mı ..

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön