Çocuğumu takip etmeli miyim?

Hepimizin sıkıntılı zamanlar yaşarız. Düşünüp durduğumuz, içinden çıkamadığımız sıkıntılı dönemler... Bu tür virajları alırken tanımadığımız, bizi hiç tanımayan biriyle konuşmaya ihtiyaç duyarız. Bizi yargılamayacağından emin olarak yaşadıklarımızı özgürce anlatabileceğimiz, hayat deneyimi olan bir kişiye... Yeşim Tijen işte böyle biri...

 

** ** **

 

Sevgili Yeşim Hanım,


Çocuklarını yalnız büyüten bir anneyim.18 yaşındaki kızım bir süredir eve geç gelmeye başladı; hesap sormak gibi olmasın diye çok üstünde durmuyorum. Ama bu durumdan bir anne olarak tedirgin oluyorum. Sizce çocuğumu takip etmeli miyim? 

 

 

Yeşim Tijen'in cevabı:Ah bu annelik, tamamen içgüdüsel ve doğaçlama yaşadığımız, yaşayarak öğrendiğimiz, kendi kendimizi sorguladığımız... Bize okulunda öğretmiyorlar ki anneliği, şöyle şöyle yapacaksın, böyle davranacaksın diye. Ailemizden, çevremizden aldıklarımız, kişisel gelişimimiz ve duygusallığımızla harmanladığımız annelik bize verilen en büyük lütuf. 


Her şey onlar çocukken daha kolay değil mi? Çocuklarımızı büyütürken bize: ''Şimdi en rahat zamanın kıymetini bil.'' dediklerinde, peşinde koşmaktan yorgun olduğumuzdan anlam veremediğimiz olmuyor muydu? Onlar büyüdükçe akıllanacak, uslanacak, her şey kolaylaşacaktı. Oysa büyüyünce daha zor olacağınının sinyalleri vardı o zaman da. Çünkü birey olacaklardı.

 

Biz onlarla işte bu en küçük yaşlarında başlayacağız iletişime. Bolca vakit geçirerek gerekirse birlikte oynayarak, konuşurken gözlerinin içine bakarak, ilgimizin onda olduğunu bakışlarımızla hissettirerek, çocukluğun ileriki yaşların temeli olduğunu unutmadan. Unutmayalım ki anneleri onları ne yaptıysa odur çocuklar. Bir söz var çok hoşuma giden ''Bana iyi anneler verin size iyi vatandaşlar vereyim'' diye. Bu kadar önemli annelik, şekil veriyorsunuz davranışlarınızla, sözlerinizle. Tamamen ömür boyu özveriye dayanıyor. En okumuşundan en cahiline bütün hücrelerinde yaşıyor Türk kadını anneliği.

 

İşte bunun içindir ki anneler kendilerini dış dünyadan tamamen soyutlamadan ama çocuğumuz odaklı yaşamalıyız bir müddet. Eğer aile sorunlarına, arkadaş muhabbetlerine ve buna benzer şeylere dalarsak o zaman vay halimize. Her şeyi kaçırırız biliyor musunuz? Sonrada bu kaçan zamanı telafi etmek için debelenir dururuz. En kötüsü de insanın zamanı olduğunu düşünmesi. Çocuk annesine seslendiğinde ''Hıhıı tamam sonra bakarız’’ larla geçen zamanı kaçırmak. İşte bu sonralarda çocuk her şeyi ya kendi içine dönüp bir zaman sonra daha da büyüdüğünde arkadaşlarıyla yaşayıp paylaşıyor.

 

Çocuğun fırtınalı zamanı dediğimiz zaman 20–22 yaşına kadar sürebiliyor. Bu zamana kadar onunla dolu dolu zaman dilimleri paylaşmayı başarabilmişsek gereken ahlaki, dinsel, sosyal bilgileri verebilmişsek ne mutlu bize; korkmamıza gerek yok. Çünkü vicdan neyi yapıp yapmaması gerektiğini söyler çocuğumuza.

 

Size gelince; eğer çocuğunuzla böylesine güzel bir iletişimi kurmuşsanız endişeye gerek yok. Çünkü anneler her şeyi gözleriyle görmeseler bile kalpleriyle hissederler. Çocuğu gülümsemeye çalışsa bile için için ağladığını bilirler. Ses tonundan psikolojisini çözebilirler. Çünkü annedirler. Ama bir şeyler eksik kalmışsa bu iletişim başka şeylere dalarak kaçırılmışsa geçmiş olsun o zaman o annenin vay haline.

 

İlgili bir anne çocuğunun yalnız davranışlarını değil arkadaşlarını da uzaktan inceler ve gözlemler. Eminim siz de bunları yapıyorsunuzdur. Çocuğunuzu gözlemlemeye devam edin gözlerinizle, kalbinizle ve ona diyin ki: ''Geç gelince endişeleniyorum. TV den izlediğimiz ve gazetelerden okuduğumuz kötülüklerin bizimde başımıza gelebileceği korkusuyla yaşıyor, evhamlanıyorum. Daha erken gelirsen huzur bulacağım.'' diyerek kaygılarımızı ona iletebiliriz.

 

Endişelerimizin yersiz olmadığını düşünüyorsak üçüncü bir kişiden yardım almalıyız. Eleştiri, nasihat gibi yöntemlerin geri teptiğini; baskı, tehdit gibi davranışların yalana teşvik ettiğini unutmadan; sabırlı, sevgi dolu ama ilgili ebeveynler olmaya çalışmalıyız. Bu sevgi dolu kalbiniz ve annelik içgüdünüzle en doğru kararı vereceğinize yürekten inanıyorum.

 

Sevgiler.

 

***

Çözemediğiniz sorunlarınızı yazın, Yeşim Tijen size önerilerde bulunsun. Yeşim Tijen'le Hayat Bilgisi her zaman sizin yanınızda...

 

İşte sorularınızı gönderebileceğiniz adres: yesimilehayatbilgisi@gmail.com


Twitter: @yesimtijen

Facebook Yorumları
Yorumlar
4
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  31 Ekim 2014 Cuma 11:55

  ben de aynı durumdayım, arkadaş olmaya çalışın, büyük bir ihtimalle erkek arkadaş olayı vardır ...

  Cevapla

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Gizem Onay'la kadınlık organları ve döngüleri üzerine
  Gizem Onay'la kadınlık organları ve...

  Süresi : 34:57 İzlenme : 261

 • Kadınlar ve organlarıyla olan ilişkileri
  Kadınlar ve organlarıyla olan ilişkileri

  Süresi : 02:46 İzlenme : 455

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık farkındalığı
  Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık...

  Süresi : 05:18 İzlenme : 60

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön