Bağışıklık için fesleğen

Bugünlerde, fesleğene takmış durumdayım. Kışlık domateslerime de öyle yakışıyor ki... Sıkılmadan her yemeğe ekleyesim var. Dünyada yetişen, acılıdan tatlıya kadar değişen lezzetleri olan çeşit çeşit fesleğen var.

 

Fesleğen neler içerir?

Fesleğen, A, K ve C vitaminlerinin yanı sıra demir, magnezyum, beta-karoten, kalsiyum ve potasyum bakımından da zengindir.

 

Fesleğen neye yararlıdır?

Bağışıklık sistemini destekler: Kronik stres ve kaygı bağışıklık sistemini baskılayabilir. Fesleğen, yapılan son araştırmalara göre, stres ve anksiyete seviyelerini önemli ölçüde düşürüyor.

 

Hücreleri DNA hasarına karşı korur: Yüksek antioksidan içeriği, hücreleri DNA hasarına karşı korumaya yardımcı olur. Ayrıca, iltihabı azaltır ve stresi azaltır.

 

Eklem şişmelerine iyi gelir: Fesleğenin uçucu yağları, anti-enflamatuar bir madde olan öjenol içerir. Malezya’da yapılan bir çalışmada öjenol yağının eklem şişmesinin azalmasına katkıda bulunduğunu gösterdi.

 

Diyabet kontrolü için destek olur: Kandaki şeker (glukoz) seviyelerinin azaltılmasına destek olur.

 

Kalp sağlığı için yararlıdır: Çalışmalar, fesleğen yaprağı ekstresinin, sağlıklı kan basıncının yanı sıra sağlıklı kolesterol  seviyelerine de destek sağladığını gösteriyor.  Ayrıca, fesleğenin içerisindeki yüksek beta-karoten ve magnezyum iltihaplanmayı azaltır ve kardiyovasküler sağlığı destekler.

 

Bakterilerle savaşır: Bazı çalışmalar, fesleğen esansiyel yağlarının zararlı bakteri üremesini engellemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

 

Her zaman söylediğim gibi tek bir besinden medet ummayın, olabildiğince tabaklarınız sebze ve meyveden zengin olsun, gökkuşağı renklerinde tabaklarla beslenin.

 


Referanslar:

 • 2013 Aug 5;18(8):9334-51. doi: 10.3390/molecules18089334., The potential of use basil and rosemary essential oils as effective antibacterial agents.
 • Radiat Res.2005 Feb;163(2):165-71., Protection of mouse bone marrow against radiation-induced chromosome damage and stem cell death by the ocimum flavonoids orientin and vicenin
 • Evid Based Complement Alternat Med. 2012; 2012: 894509., Efficacy of an Extract of Ocimum tenuiflorum (OciBest) in the Management of General Stress: A Double-Blind, Placebo-Controlled Study

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön