Arızan bazen gücündür...

 

Hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı, kedilerin konuşabildiği, postacıların çocukları koruduğu, yeterince isteyen yaşlı teyzelerin uçabildiği bir dünyada Frida ismindeki bir çocuğu; o çocuğun önce zayıflık sonra güç olan farklılığını anlatıyor Christine Nöstlinger.

 

Frida alev kırmızısı saçlarından hep çok çekmiştir. Sokakta oynadığı çocuklar saçlarıyla dalga geçerler, Frida saçlarını kesmeyi dener. saçlar hızla yeninden uzarlar.

 

Okulda çocuklar kırmızı saçları yüzünden ona türlü zorbalıklar yaparlar. Frida farklı farklı şekillerde kendini korumayı dener ama bir türlü başarılı olamaz.

 

Hem, o istememiştir ki kırmızı saçlı doğmayı. 

 

Frida bir gün birlikte yaşadığı "Kedi" adındaki kediden; hiç yerinden kalkmadan sürekli örgü ören ve bir kitabın hep aynı sayfasına bakan yaşlı teyzesinin de çocukken kırmızı saçları yüzünden sıkıntı çektiğini ve buna bir çözüm yolu bulmanın o kadar da zor olmadığını öğrenir. 

 

"Kızıla kızıla çıt çıt, alev alev yakarık" dediğinde o güne kadar hep alay konusu olan kıpkırmızı saçlarınız gerçekten alev alabileceklerini ve hatta o saçlar sayesinde şahane bir ülkeye uçabileceğini de öğrenir...

 

Peki bu bilgiyle hayatı nasıl değişecektir? 

 

 

Gunışığı Kitaplığı tarafından yayınlanan Alev Saçlı Çocuk kesinlikle okunmaya, üzerinde düşünmeye, hatırlamaya değer bir eser.

 

Çocuk kitaplarının mesaj verme derdinde olmayanları öyle güzeller, öyle lezzetli ve iç açıcılar ki...

 

Edebiyatın iyileştirici, kanatlandırıcı, kapsayıcı dünyasını bedenlendiriyor bu hikayede.

Oh!

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Doğum korkusu nasıl yenilir?
  Doğum korkusu nasıl yenilir?

  Süresi : 02:20 İzlenme : 9829

 • 4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi
  4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi

  Süresi : 00:57 İzlenme : 4108

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön