Gri tişört, oyuncak ve ev kredisi

2015’i 1milyar 590 milyon kullanıcıyla kapatan Facebook’un patronu Mark Zuckerberg’in giysi dolabını paylaştığı bir fotoğrafı var. Sadece gri tişörtler ve onların üstüne giyilecek füme rengi kapişonlu sweat-shirtler. İnsanlar arası ilişkileri kökten değiştiren Mark söz konusu kendi giyimi olunca pek de fazla değişikliğe gitmiyor anlaşılan. Bunun için bir de sebebi var: Karar alma mekanizmamı önemsiz şeyler için kullanmak istemiyorum, diyor. Ayrıca vaktini işine ve yeni doğan bebeği Max’e ayırmak istiyor. Evet, Zuckerberg’in gerçekten çok parası var ve bu parayı kıyafetlere harcamıyor. Bu da onu paranın efendisi yapıyor.

 

Nasıl mı? Şöyle mesela... Haftada 5 gün, senede 50 hafta, sabah 9 akşam 7 bir yerde çalışıyorsun. Ay sonunda maaşın eline geçtiğinde işe giderken şık görüneceğin elbiseler alıyorsun. Arta kalan parayla da işe gidip geliyor, o ayı geçiriyorsun... İşte bu kölelik.

 

Oyun yerine oyuncak

 

Bunun bir de şu versiyonu var: Çocuğunla bir türlü yeterli vakit geçiremiyorsun, çünkü çalışman lazım, çünkü evi derli toplu tutman lazım, çünkü yemek yapman lazım. Çocuk seninle oynamak istedikçe ona oyuncak satın alıyorsun, ona oyuncak satın aldıkça daha çok çalışman gerekiyor, zamanın azalıyor. Ona oyuncak satın almasan, evin işlerini yapacak bir kadın tutsan o zaman çocuğunla oynayacak vaktin olacak, çocuklar oyuncak değil oyun isterler aslında. Daha az harcarsan daha çok vaktin olacak; net.

 

Renkli Rüyalar Oteli’nde Esra Baran şöyle yazıyor: “Bir ömre yetecek kadar borçlanmışlardı ve evlerinin dört duvarı dışında kıpırdayacak yerleri kalmamıştı. Bu küçük apartman dairesini mülk edinmek için doğmuşlardı, ömürleri artık ona adanmıştı. Boşanamazlar, işten ayrılamazlar içlerine düşen herhangi bir arzunun peşine düşemezlerdi. Üç oda bir salonun tapusu, yaşamanın yerini almıştı.”

  

Daha Az Eşya Daha Çok Hayat

 

Bunlar yeni düşünceler değil elbet. Chuck Palahniuk’un kült kitabı Dövüş Kulübü’nde Tylor Durden şöyle der: “Satın aldığın şeyler senin sahibin olurlar. Sen işin değilsin. Sen banka hesabındaki paraların toplamı değilsin. Kullandığın araba, cüzdanın değilsin.” Giysiler, oyuncaklar, kredisi ödensin diye içine hapis olunan evler.

 

Bir de bunun getirisi olarak çılgınca ikinci el satış mecraları doğuyor şimdilerde. Aldığı 10. Çantanın aslında pek de gerekli olmadığını fark eden hatun kişi evde o çantayı koyacak dolap bulamayınca internete koyuyor satış için. 5 liraya aldığını 3 liraya başkasına satıyor. Ne demişti Uruguay’ın eski devlet başkanı Jose Mujica: “Harcadığınız para değil, hayatınız”.

 

Geçenlerde yayınlanan Cornell Üniversitesinde yapılan bir araştırma da tüketimin mutluluk getirmediğini ortaya koyuyor. Araştırmaya göre, bir şey almaya para harcanması mutluluk getirmiyor. Çünkü insanlar eşyalara çok çabuk adapte oluyorlar. Oysa ki deneyimler ve ilişkilerin getirdiği mutluluk geçici olmadığı gibi zamanla artıyor.

 

Son not: Sevgililer gününde yeterince sevemediğiniz için vicdan azabı çektiğiniz sevgilinize onunla zaman geçirmek, saçlarını okşamak, onu dinlemek yerine pırlanta alıyorsanız ve o pırlantayı almak için onunla geçireceğiniz zamandan kısıyorsanız bir durun. Bir düşünün. Belki hayat o kadar da karmaşık olmak zorunda değildir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
32
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  03 Mart 2018 Cumartesi 10:34

  merhaba beyefendi / hanımefendi, şili bayan jessica gomez'im ben birkaç yıldır kredi arıyorum, bana rune olan taklitçilerin 6 kat kurbanı olmuştum, onlardan intihar etmeye başladım. çünkü ödemek için borçlarım ve faturalarım vardı. artık bittiğini düşünmüştüm, artık yaşama hissim yok. ama neyse ki birçok insan tarafından bay ronald farıs'den güven morgage'dan undefinedmdiyeden şahitlik yaptığımızı gördüm, bu yüzden borcumu ödemek ve projemi gerçekleştirmek için borç almak için onunla temasa geçtim. hayatın gülümsediği bay ronald farıs, güven borcusu'ndan, basit ve çok kapsamlı bir kalp kraliç

  Cevapla
 •  
  24 Şubat 2017 Cuma 11:54

  Çok güzel öneriler. Lakin bizim gibi ülkelerde yaşayanlar için hayal gibi. Ama şuda bir gerçek alışveriş manyağı bir toplu olduğumuz doğrudur. İlin garibi üretmeden tüketiyoruz .

  Cevapla
 •  
  24 Şubat 2017 Cuma 01:25

  başka bir yaşam mümkün,bedelini ödemek koşuluyla,herkesin kendi olanakları içinde.çok uzun mevzu...

  Cevapla
 •  
  23 Şubat 2017 Perşembe 17:10

  Kendi işini yapıyorsan evet olabilir. Ama biz sabit çalışanlar o oyuncağı çocugumuza alsak da almasak da o saatleri çalışarak geçirmek zorundayız. 'Ben bu ay çocuguma oyuncak almadım paraya ihtiyacım yok bugün çalışmıcam çocuguma vakit ayırcam ' deme gibi bi lüksüm yok yani

  Cevapla
 •  
  22 Şubat 2017 Çarşamba 13:17

  Sabit maaşlı olanlar icin değil bu yazı sanırım... cocuguma kac oyuncak veya kendime kac thsirt alırsam alayım aynı şekilde birinin altinda çalışmak zorundayim ve ücreti asla olmayan fazla mesailer yapmak zorundayim. Felsefe güzel ama bu kadar basit degil. Calisma saatlerimizi bize tercih ettirmiyor

  Cevapla
 •  
  21 Şubat 2017 Salı 19:02

  İşte bu kadar. Nefis bir yaşam felsefesi

  Cevapla
 •  
  20 Şubat 2017 Pazartesi 21:20

  Doğru Tespitler.

  Cevapla
 •  
  20 Şubat 2017 Pazartesi 16:57

  http://biliyomuydun.com/daha-az-e/ burada da aynı yazı var acaba bunu sizden mi aldılar yoksa sizmi buradan aldınız merak ettim?

  Cevapla
 •  
  18 Şubat 2017 Cumartesi 16:41

  Pöff çok bilmiş yazılar...

  Cevapla
 •  
  29 Kasım 2016 Salı 17:24

  çok güzel bir yazı, keyifli www.thechalcedon.com

  Cevapla

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön