Hastalıklar okulla birlikte başlamasın!

 

Okulların başlaması demek çocukların hasta olmaya başlaması demek. Bizim evde hastalıklar her seferinde yeni bir krize yol açıyor. Uzay hastalandığında hem çok uzun sürüyor hem de ateşi 40 dereceden aşağı inmiyor. Alıştım diye düşünsem de her seferinde depresyona giriyorum. (Evet, hastalıklarla ilgili travmam var; üzerine çalışıyorum.)

 

Bu sene hastalandıktan sonra antibiyotiklenmelerden bıktım. Bu yüzden çok severek takip ettiğim Aviva Jill Romm’un (kendisi bir doktor, herbalist ve ebedir) çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmek üzere verdiği ipuçlarından yararlanmayı planladım. Önerileri şöyle:

 

Beslenme düzeninde değişiklikler

Bağışıklık sistemini bloke eden yiyeceklerden kaçınarak, bağışıklığı güçlendirici gıdalara yüklenerek, çocuğunuzun sonbahar ve kış mevsimlerini sağlıklı geçirmesine yardımcı olmaktan bahsediyor Aviva. İlk etapta yapılacakları şöyle sıralıyor:

 

 Şeker tüketimini mümkün olduğunca kısıtlayın. Paketli meyve suları ve gazlı içeceklerden tamamen uzak durun. Haftada birkaç kez içinde biraz meyve olan ev yapımı sebze suları içirmekte sakınca yok.

 

Mukus üretimini arttırdığı için süt ve süt ürünlerini en aza indirin.

 

Yeşil yapraklı sebze ve dutsu meyvelerin (ahududu, çilek gibi) tüketimini artırın. Çocuğunuzun her öğünde 2 porsiyon sebze ya da taze meyve tüketmesine dikkat edin.

 

Çocuğunuzun her öğünde yüksek kalite protein (fasulye, yağsız et, balık, tavuk eti) ve yağ (zeytinyağı, hindistancevizi yağı, avokado) tükettiğinden emin olun.

 

Çinko almasını sağlayın

Çinko, sığır eti ve kuzu etinde bolca, fasulye, balkabağı ve kaju fıstığında ise biraz daha az bulunan ve bağışıklık sistemini güçlendiren bir mineraldir. 5 ay boyunca düzenli tüketmek, viral enfeksiyon – özellikle de soğuk algınlığı – ve antibiyotik kullanımı riskini düşürür. Aviva Jill Romm kış ayların boyunca çocuklara çinko takviyesi verilmesini öneriyor. Yaşa göre dozajı ise şu şekilde belirtiyor:  6 ay-3 yaş/ günlük 2-3 mg,  4-8 yaş/ günlük 5 mg, 9-13 yaş/ günlük 8-10 mg, 14-18 yaş/ günlük 10-15 mg

 

C vitami

Yapılan araştırmalara göre, her gün önlem olarak 1000 mg C vitamini alan çocukların soğuk algınlığı semptomlarında %13 oranında düşüş görülüyor. Günde 3 kez, öğünler eşliğinde alınan 250-500 mg C vitamini yeterli, diyor Aviva.

 

Her gün probiyotik

Kış mevsiminde, probiyotik kullanımının – özellikle de laktobasil – soğuk algınlıklarını, ateş, öksürük, burun akması ve antibiyotik kullanımını azalttığı ifade ediyor Aviva Jill Romm. Küçük çocuklar için toz ya da sıvı formunda, yoğurt gibi gıdaların içerisine saklayabileceğiniz, laktobasil içeren bir marka bulun. 12 yaşından büyük çocuklar ise yetişkin probiyotikleri kullanabilirler.

 

Günlük D3 vitamini

Kış mevsiminde, genellikle kapalı alanlarda vakit geçirdiğimizden daha az D vitamini az vitamin,  alabiliyoruz. Bu yüzden sonbahar aylarında takviyeye başlamak gerekiyor. 1 yaşından küçük tüm bebeklere ise tüm yıl boyunca D vitamini takviyesi yapmak gerekiyor. Çocuğunuzun mümkün olduğunca her gün açık havada vakit geçirmesini sağlamak da önemli… Kapalı alanlardaki hava her zaman dışarıdan daha kirli oluyor.

 

Burun temizliği

Burun yolundan salin (tuzlu su) çözeltisi kullanmanın, çocuklarda solunum yolları enfeksiyonlarını ciddi ölçüde azalttığı biliniyor. Küçük bebeklerde zor olsa da 4 yaşından büyük çocuklarda deneyebilirsiniz. Haftada 2-3 kez yapılarak burun yollarının tıkanmadığına emin olmak gerekiyor.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön