Süper kadın değilim!

 Marissa Mayer, üç yıl önce Google’dan Yahoo’nun CEO’luğuna transfer olan 40 yaşında bir kadın. Yahoo’ya CEO olduğu sırada şu anda 3 yaşında olan oğluna hamileydi ve hem transferi hem de hamileliği epeyce yankı bulmuştu silikon vadisi çevrelerinde. Mayer şimdi de ikizlere hamile. Hamileliğini duyurmasıyla işten çok kısa bir süre (iki hafta) ayrı kalacağını duyurması aynı zamana denk geldi. Marissa Mayer bir süper kadın.

 

3 sene önce hamile bir kadını CEO’luğa transferi, yeni evli kadınların iş başvurularında "çocuk ister" bahanesiyle tercih edilmediğine dair yazısız bir kural olduğu çevrede yaşayan benim gibi bir insan için büyük bir devrimdi. Aynı dönemde Stanford üniversitesinden bir araştırma, çocuklu kadınların yükselme ihtimallerinin bekârlardan % 79 daha az olduğunu, yani iş dünyasının annelere pek de bayılmadığını ortaya koymuştu…

 

Marissa Mayer’in süper kadınlık hali ve ikizleri doğurduktan sonra yalnızca iki hafta izin yapacağı söylentisi 3 sene önceki kadar etkilemedi beni. Hatta kendisinin kötü örnek olduğunu düşünüyorum bu sefer. İkizleri doğurup iki haftada tayyör giymek fikri bana kendimi kötü hissettiriyor. Ben süper kadın değilim. Uzay’ı doğurduktan sonra 6 ay insana benzeyen bir yanım yoktu pek. 1. senenin sonunda yetişkinlerin sohbetlerini algılamaya başlamıştım; 2,5 yaşına geldiğinde tekrar tam zamanlı çalışabilecek gücü buldum kendimde. Tabii ben Fortune 500 listesindeki bir şirketin CEO’su değilim; çocuğumu iki haftada bırakmama değer mi diye düşünebileceğim senede 100 milyon dolar bir gelirim de yok… Yine de 2 hafta! Pes değil mi?

 

Elbette Mayer kendine istediği kadar çok dadı tutabilir, emzirme araları için ikizlerini şirkete helikopterle getirebilir ve hatta bu kadar çok para kazanan bir kadının kocası rahatlıkla evde kalıp çocukları büyütebilir. Haftada 130 saat çalışıp günde 4-5 saat uykuyla yetinmeye alışık bir bünye de Mayer’inki. O bir süper kadın. Ben değilim. Olamam da. Kimse de olmak zorunda değil. Mayer bize kötü örnek olmayı bırak ve en azından iki ay lohusa geceliğini üstünden çıkarmadan ve haftada en fazla bir kere duş yapabilerek televizyonun önünde iki çocuğunu emzir… Tercihen geceleri 8 kere uyandığın için aşırı enerjiye ihtiyacın olsun ve süt yapsın diye sana dayatılan kompostoları, baklavaları yiyerek doğum öncesi kıyafetlerine de gireme… Bi' rahatla kadın! Bize de süper kadın olamadığımız için kendimizi eksik hissettirme! Önerim bu.

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  07 Ekim 2015 Çarşamba 08:04

  harika :)

  Cevapla
 •  
  09 Eylül 2015 Çarşamba 00:38

  marissa mayer turkiye'de degil amerika'da yasiyor. burada ucretli dogum izni kanunen yok sadece cok az sayida sirket ucretli dogum izni veriyor o da birkac hafta. bizler mecburen super kadincilik oynuyoruz. hepimiz bebeklerimiz 2-3 haftalikken ise donuyoruz. size verilen 6 aylik ucretli dogum izni burada yok. tum calisanlari dogurup ise donerken ceo olan bir kadin nasil evde otursun? olaylari bulunduklari ortama gore degerlendirmek gerekiyor.

  Cevapla

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön