Bırakın kendi yesin

 Annelik, dilini bilmediğin bir ülkeye seyahat etmeye benzer başlangıçta. Daha önceleri aşina olmadığın bir saate göre düzenlenir hayat; öncelikler yer değiştirir, alışkanlıklar ya hepten kaybolur ya da yeni hayata göre güncellenir.

 

Ebeveynlik etme tarzımızın bizden önceki 5 neslin etkisi altında olduğunu ve bizden sonraki 5 nesli etkileyeceğini söyler oyun terapisti Byron Norton. İçimize işlemiş bilgiler silsilesi bize dilini bilmediğimiz bu ülkede rehberlik ederler.

 

Sadece onlar değil tabii. Yanımızdaki, çevremizdekiler de büyük etki sahibidir. Hamileliğiniz gözle görünür olduktan itibaren herkesin söyleyecek bir şeyleri vardır; anne, kayınvalide, teyze, komşu vs... Belki de yoktur. O zaman ne olur?

 

O zaman kitaplara gömülebilirsiniz iç rahatlığıyla. Ben öyle başlamıştım bu yolculuğa. Hamileliğimi öğrendiğimden itibaren kendime kitaplardan bir yuva yapmış; oralardan öğrendiklerimle ve etkilerini tam olarak bilemediğim önceki 5 neslin mirasıyla başa çıkabildim önceden hazırlanılması pek de imkânsız gözüken çocuklu hayatıma.

 

Uzay‘ın doğduğu ilk sene beni kurtaran birkaç tane kitap vardı. Bunlardan biri hiç şüphesiz “Baby Led Weaning”di. Katı gıdaya geçişte pek duyulmadık bir yöntem olan “Kontrolü bebeğe bırakın” düsturunu öneriyordu bu kitap. “Sebzeleri ezmeyin, oldukları gibi eline verin; merak etmeyin boğulmaz, onun refleksleri buna göre ayarlı” diyordu... Bunları okudum ve bu fikre sarıldım. Sebze püreleri, muhallebiler ve bilumum ezilmiş yiyecek bizim eve hiç uğramadılar. Evet, ilk başlarda epeyce pistik kabul ediyorum. Uzay‘ın önüne yiyecekleri koymadan önce mama sandalyesinin altına bir örtü seriyordum; örtü ve örtünün dışında kalan yerler ve duvarlar ve Uzay‘ın üstü başı her yer yemek oluyordu. Bu pislik devresi 6 ay kadar sürdü. Ve bitti.

 

Sonuç 1.5 yaşından itibaren yemeklerini kendi kendine yiyen; yemek seçme derdi olmayan bir çocuk ve bunun rahatlığını yaşayan bir anne oldu.

 

Bunu neden tekrar anlattığıma gelince. “Baby Led Weaning” İngilizce bir kitaptı ve ben yazılarımda sık sık refere etsem de kitabın ulaşılabilirliği, erişilebilirliği pek azdı. Şimdi değişti. Kitap, Gün Yayıncılık tarafından “O Tabak Bitecek! mi?” adıyla Türkçe’ye kazandırıldı. Bu benim için öyle sevindirici ki arka kapak yazısını da yazdım.

 

Neler yiyebilir?

Bebeklerin katı gıdaya geçişinde ilk etapta kendi kendilerine yiyebilecekleri gıdalar hiç de az değil. Benim Uzay‘a verdiklerimden bazıları şöyleydi:

 

 • Buharda pişirilmiş havuç
 • Salatalık (ince, uzun kesilmiş)
 • Armut, muz, elma
 • Pirzola
 • Buharda pişmiş brokoli, karnabahar
 • Ekmek
 • Kek
 • Uzun, ince kesilip sotelenmiş patates dilimleri
 • Makarna

 

Katı gıdaya geçen çocukların dişlerinin henüz tam çıkmamış olmasını da problem etmeye gerek yok. Sadece ön dişleri ve damak yardımıyla kimi gıdayı emerek, kimini damağıyla ezerek gayet güzel yiyebiliyorlar. Dikkat edilmesi gereken iki nokta gıdanın alerjen olup olmamasının yanı sıra kabuklu, çekirdekli olmaması.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evlilik hazırlıkları - Söz ve nişan
  Evlilik hazırlıkları - Söz ve nişan

  Süresi : 23:19 İzlenme : 0

 • Evlilik hazırlıkları - Tanışma
  Evlilik hazırlıkları - Tanışma

  Süresi : 09:57 İzlenme : 0

 • Yumurta sarısını böyle ayırın!
  Yumurta sarısını böyle ayırın!

  Süresi : 01:46 İzlenme : 1084

 • 5 dakikada badem sütü yapımı!
  5 dakikada badem sütü yapımı!

  Süresi : 00:56 İzlenme : 2556

 • Akne neden olur ve tedavisi nedir?
  Akne neden olur ve tedavisi nedir?

  Süresi : 02:07 İzlenme : 1440

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön