Hindistan'ın "Kırmızı Gelinler"i

KADINA yönelik şiddet sadece bizim sorunumuz değil. Görünen o ki bizden daha kötü durumda olan coğrafyalar da var dünya üzerinde. (Teselli için bir sebep midir, tartışılır.)

 

Hindistan'ın Delhi bölgesinde yaşları 11 ile 25 arasında değişen bir grup kadın, günlük hayatta sıklıkla karşılaştıkları cinsel taciz, tecavüz, fiziksel şiddet gibi durumlara karşı bir önlem almak için harekete geçtiler. Kendilerine "Kırmızı Gelinler" diyen bu kadınlar göze göz, dişe diş diyerek tacizcilerine savaş açtılar. Amaçlarının kendilerini korumak ve sokakları geri almak olduğunu söylüyorlar.

 

2011'in Kasım ayında 10 kişilik bir kadın grubuyken şimdi sayıları 100 civarında.

 

Geçen aralık ayında 23 yaşındaki bir kadının tecavüze uğraması, ardından da cinayete kurban gitmesi Kırmızı Gelinler'in hırsını daha da alevlendirdi.

 

Tacizcilerini ilk olarak uyarıyor; eğer bu uyarı yerini bulmazsa polisten yardım istiyor; çoğunlukla başlarına geldiği üzere polisten de istedikleri yanıtı alamadıklarında tacizciyi sokakta kıstırıp yumruklar, ayakkabı darbeleriyle dövüyorlar. İşin ilginç yanı, bu tartaklamaların ardından yaralıyı tedavi edilmesi için hastaneye götürüyorlar.

 

Kırmızı Gelinler'in lideri 25 yaşındaki Usha Vishwakarma, 18 yaşındayken bir öğretmeninin kendisine tecavüz etmeye yeltendiğini; ancak giydiği pantolonun çok dar oluşu sayesinde kurtulabildiğini söylüyor.

 

Usha bu yaşadıklarını kime anlattıysa unutması, boş vermesi yönünde telkin almış ve bu tecrübeden sonra 2 yıl boyunca duygusal olarak felç olmuş. Daha sonra çevresinde ne kadar çok kadının benzeri tehditler yaşadığını görerek buna karşı bir şeyler yapmak gerektiği kanaatine varıyor.

 

Usha, The Guardian Gazetesi'ne verdiği röportajda, "Aileler kızlarına okula gitmeyip evde oturmalarını; ancak bu şekilde cinsel şiddetten uzak kalabileceklerini dikte ediyorlar. Biz buna razı olmak istemedik ve kendimizi korumak için bir yöntem bulduk" diyor.

 

Kırmızı Gelinler'in bir de üniforması var; kırmızı tişört "tehlike"yi, siyah şalvar ise "itiraz"ı simgeliyor.

 

Kadına yönelik şiddet, özellikle de tecavüz Delhi'de her sene bir öncekinden daha fazla rastlanan bir vaka haline gelmiş durumda. Öyle ki bu haberler duyuldukça Hindistan'a turistik amaçla giden kadınların sayısında bile ciddi bir azalma yaşanıyor.

 

2012 yılında önceki yıllara göre % 25 daha az kadın turist gitmiş Hindistan'a.

 

Ne amaçla olursa olsun şiddeti haklı görebilmek zor. Kadına, erkeğe, çocuğa karşı şiddetin karşılığı şiddet göstereni tartaklamak mıdır tartışılır. Lakin Kırmızı Gelinler, "Evlere kapatılmayacağız; taciz edilip susmayacağız" diyerek kadının nesne olarak görüldüğü bir kültüre karşı da savaşıyorlar.

 

Güçlünün zayıfı ezmesine tepki olarak bir araya geliyorlar...

 

Tacizcilerini döven kadınlar kendilerini daha güçlü hissetse de sonuç ortada: "Şiddet şiddeti doğuruyor." Bunun üzerine düşünmekte fayda var... Ne de olsa tencere dibin kara!

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön