Başka bir tatil mümkün…

Eski kayınpederim doktordu, her gün eve yorgun argın döner, pestil gibi koltuğa serilirdi adamcağız, hafta sonları da en sevdiği şey ava gitmekti, çizmelerini giyer, köpeklerini alır, doğada bir yerlerde çamurun içinde dere tepe yürüyüp kuş peşinde koşardı. “Zaten yoruluyorsun, niye hafta sonu dinlenmiyorsun da yoruyorsun yine kendini” diye soranlara “Başka bir şey yaptığım için bedenim yorulsa da kafam rahatlıyor” derdi. Ne demek istediğini yıllar sonra anladım.

 

Bu yıl için niyetlerimi yazmaya niyetlenmiştim, araya başka şeyler girdi, kısmet şimdiyeymiş. Bazen mesajlar geliyor ama yorumlamakta zorluk çektiğim ya da anlamadığım oluyor. Flora’nın sürdürülebilir olması için kendi kaynaklarımıza yönelmek konusunda gelen mesajı hayata geçirmenin zamanı da bugünlermiş.

 

Bahçenin sahip olduğu hazineyi paylaşmak öncelikli, kaktüs ve sukulentlerin, çiçek ve ağaçların fazla olanlarını yine bahçeye kaynak olarak kullanmak üzere satma konusunu iki yıldır düşünüyorduk, çalışmaya bu yıl başlıyoruz sonunda.

 

En iyi bildiğimiz ve en sevdiğimiz şeyleri yapmak bir diğeri.

 

2018’de küçük evde hafta sonları konuk ağırlamaya niyet ettim. Flora pansiyon zamanından beri konuklarımızla bütünleşip aile gibi oluyoruz, birlikte kotarıyoruz işleri, isteyen ekmek yoğuruyor, isteyen odun kesiyor, isteyen sakinlik ihtiyacıyla ormanda kayboluyor saatlerce. Bahçede 2+1 kişinin rahatlıkla kalabileceği, içinde duş-tuvaleti ve sobası olan bir ahşap kulübemiz var, nam-ı diğer küçük ev, o sırada kim kalırsa onun evi oluyor; babamın da evi oldu, benim de, arkadaşlarımızın da, gönüllülerimizin de. 

 

Ben yemek yapmayı, konukları gezdirmeyi, bitki tanıtımını üstleniyorum. Selahattin de bitkilerin çoğaltılması, bakımı, beslenmesi, yaprak şekillerine göre su ya da güneş istekleri; soba yakma, analog fotoğraf çekimi konularında bildiklerini paylaşacak.

 

Flora’nın zengin bir plak, CD ve kaset arşivi var ve ayrıca çeşitli müzik aletlerinden oluşan bir mini müzik stüdyosu; güneş enerjisiyle elektriğimiz olduğu için güneşin elverdiği ölçüde hem müzik dinlemek hem de müzik yapıp kaydetmek için gerekli altyapı da mevcut.

 

Meraklısı için tatil, yürüyüş, müzik, yemek, doğa, sakinlik kısacası. Bu kaynaklardan gelecek katkıları bahçenin öncelikli ihtiyacı olan su ve elektrik altyapı iyileştirmesinde kullanacağız. Bu arada çardağımız tamamlanmış olacak yakın zamanda, baharda da etkinliklere başlayacağız.

 

Blog çalışması bana çok iyi geldi, zamanımı düzenleme ve odaklanma konusunda yardımcı oldu, ne yapıp edip her gün iki saatimi buna ayırmayı başardım. İsteyince oluyormuş, şimdi bu iki saati yapmayı istediğim diğer şeyler için kullanacağım.

 

Tahtalı dağın eteklerinde kısa süreliğine bile olsa şehrin karmaşasından uzaklaşmak, doğayı keşfetmek, kendinizle baş başa kalmak, orman havasını solumak ihtiyacındaysanız ve buradaki hayata katılmak yoluyla bizi desteklemek isterseniz buradayız, bekleriz.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön