Dur yolcu!

On gün kadar önce ormanda yürürken ayağım kaydı ve sağ elimde sopa olduğu için sol kolumla yamaca tutunmaya çalışırken birden çaaat! Omzum! Ve yere çöküş!

 

“Kırık olamaz, kas yırtılmıştır olsa olsa” diye akıl yürütme ile başlayan öyküm, sağlık ocağından gelen tavsiye ile “emar”a oradan “tomografi”ye kadar vardı. Omzumda kırık varmış, bir süre kolum askıda kalacak. Sonrasını çarşamba günü öğreneceğim inşallah, rapor sonuçları ile birlikte Antalya’ya, hastaneye gideceğim.

 

Farkedişler, ah ne dersler!

 

Taşıyamayacağın yükten fazlasını yüklenmişsin evladım, bir şeyciğin yok başka! Yüklerden hafifleme zamanım gelmiş, hem de zorunlu.

 

Sağımı solumu oynatmadan durmayı öğreniyorum.  Yaptığım bir sürü şeyi bir anda yapamaz hale geldim. Tek elimle bir şeyleri yapabiliyorum yine de.

 

Durum bu!

 

Kabullenmekten başka bir şey yok.  “Yapamadıklarım düşündürücüydü” diye motto bellemişim, halbuki  “yapabildiklerim sevindiriciydi” de olurmuş pekala. Yapamadıklarıma odaklanmak yerine yapabildiklerime bakıyorum.

 

Sol yanım sağ yanımdan yardım istemeyi öğreniyor. Sadece Selahattin’den değil, başkalarından da yardım istemeyi öğreniyorum.

 

Sağ elimle yazabilirim. Hayallerim için atacağım adımları bolca düşünecek zamanım olur. Ağır iş yapmadan da işe yarayabileceğim konular vardır elbet. Bendir çalamıyorum belki ama çıkı-çıkı vurmalıları sallayabiliyorum, şarkı söyleyebiliyorum,  dün üst gövdemi oynatmadan minik minik dans etmeyi bile başardım. Bu durum bir zamandır üzerinde çalıştığım beden farkındalığına odaklanma fırsatı oldu benim için. Hareketsiz durma konusunda kendime meydan okuyorum. Her şeye atlayan ben, yorulduğumda kendimi dinlendirme konusunda yol almıştım son yıllarda, şimdi daha da yavaş davranmayı öğreniyorum.

 

Ben yine bazı şeyleri yapmak için hamle yapıyorum tabii arada, sonra yapamayacağımı baştan fark edip duruyorum. Ya da deniyorum, yapamayınca yardım istiyorum. Kendimle ilgili her şeyi yapabilirim edalarını anlamaya çalışıyorum çünkü bir taraftan, şifalandırmaya çalıştığım “yeterince iyi olmadığımı hissetme” hallerim de var. Bu ne yaman çelişki!

 

 

Selahattin’e verdiğim öğütleri o bana veriyor şimdi: “Kendini zorlamadan hareket et! İyileşmeni geciktirecek davranışlarda yardım iste!” Roller değişti bir anda! Selahattin giydiriyor, yatırıyor, şeytan tırnaklarımı kesiyor, yıkıyor.

 

Yine melekler yetişti imdada, güzel canlar yardıma koştu, her işe biri el atıyor,  beni dinlendiriyorlar sağolsunlar. Örgü olayım şimdilik beklemede, tığla örmeyi seven bir arkadaşım çıkarsa ne güzel olur. Ona eşlik ederim. Ah bir de marangozluk becerisi olan biri olsa. Bitki ekip dikmeyi seven, ya da öğrenmek isteyen, doğada yaşamı deneyimlemeye niyetli arkadaşlarım huu, birbirimize eşlik etsek ya bu süreçte?

 

 

“Kutlu gün doğuşundan belli olur” diye bir atasözümüz varmış meğer, dün 21 Mart için araştırma yaparken karşılaştım. Bu sabah gün doğumundan önce kalkıp Bonustepe’ye yollandık arkadaşlarla, kuçular da bize eşlik etti. Güneşe “iyi ki doğdun!” dedik. Gün uzuyor erken kalkınca, zaman bereketleniyor. Günlerimizin uzaması kutlu olsun, tohumlarımız bereketle büyüsün.

 

 

Cenderelerimiz cennete dönüşsün...

 

Her zorlukta bir kolaylık varmış, her kırıkta bir hayır… kırık koldan bakalım daha ne armağanlar çıkacak?

 

 

 

(Fotoğraf: Selahattin Kalıpçı)

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
5
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  27 Mart 2017 Pazartesi 01:12

  Geçmiş olsun

  Cevapla
 •  
  22 Mart 2017 Çarşamba 09:24

  geçmiş olsun..ben hayat dersimi kırıklarla aşdım ..gerçek hediye zaten bedenimizin her parçası..o bizim sandığımız herparçanın aslında birer hediye olduğunu emanet olduğunu kaybedince anlıyoruz canım...geri dönüşü arttıkça hediye gibi oluyor insana .hani allah gariban kulunu sevindirmek için bir şey

  Cevapla
 •  
  22 Mart 2017 Çarşamba 02:14

  Çok çok geçmişler olsun.acil şifalar diliyorum.

  Cevapla
 •  
  22 Mart 2017 Çarşamba 00:06

  Hayatn önümüze serdiği armaganlar (Çiçi gibi Haçi gibi) yolumuzu aydınlatan ışık misali

  Cevapla
 •  
  21 Mart 2017 Salı 23:27

  Bravo. Çok yaşayın. Hayatın esprisini çözdükten sonra zaten herşey kolaylaşıyor değil mi. Kimbilir bu süreç ne güzelliklere gebe. Çokkk geçmiş olsun. Allaha emanet olun emi..

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön